Zgłoś uwagę

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak
Wernisaż : 17 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 18 czerwca do 4 września 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Prezentacja wyjątkowo śmiałych realizacji i projektów Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak przyczyni się do wypełnienia luki w historii architektury XX w., w której dzieła powstające po wschodniej stronie żelaznej kurtyny wciąż pozostają na marginesie.

Twórczość Jadwigi Grabowskej - Hawrylak kojarzona jest głównie z jej największą i najbardziej kontrowersyjną realizacją – zespołem mieszkaniowo-usługowym przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu, jednym z najlepszych i najbardziej wyrazistych dzieł architektury w powojennej Polsce.
Jednak przez jej deskę kreślarską podczas ponad pół wieku aktywności twórczej przewinęło się kilkadziesiąt projektów o niezwykle zróżnicowanej skali.
Jej działalność była ściśle związana z Wrocławiem – tu jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze wrocławskie osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne, by w kolejnych latach opracowywać obiekty znacznie bardziej złożone: wielkie centra handlowo-usługowe, ośrodki wypoczynkowe, zespoły mieszkaniowe czy wreszcie świątynie. Choć jej dzieła reprezentują różne stylistyki, to wszystkie one są pierwszorzędnymi świadectwami niezwykłego talentu i wrażliwości autorki.
Na wystawie oprócz obiektów zrealizowanych zostanie zaprezentowanych kilkanaście projektów, które nigdy nie wyszły poza stadium rozważań teoretycznych. Pokazane będą między innymi projekty konkursowe dzielnicy mieszkaniowej w Manili (Filipiny), centrum turystycznego w Como (Włochy), wioski wakacyjnej w Sobótce czy wrocławskiego Centrum Południowego.
Zestawienie wyjątkowo śmiałych realizacji z projektami koncepcyjnymi będzie pierwszą okazją do przyjrzenia się całemu, niezwykle różnorodnemu dorobkowi Grabowskiej - Hawrylak. Jej twórczość zaprezentowana w kontekście obchodów Europejskiej Stolicy Kultury będzie stanowić kolejny krok w kierunku wypełnienia luki, jaka powstała w historii architektury europejskiej XX wieku. Działalność architektów tworzących po wschodniej stronie żelaznej kurtyny do dziś pozostaje na marginesie zachodnioeuropejskiej narracji, choć wartość artystyczna i intelektualna ich dzieł niczym nie ustępuje twórczości architektów Zachodu.
Głównym medium służącym prezentacji prac pokazanych na wystawie będą modele, które zostaną uzupełnione o archiwalne i współczesne fotografie, animacje i architektoniczne projekty. Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczna (polsko-angielska) publikacja.

Autor tekstu : Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

Kurator : Michał Duda
Organizator : Muzeum Architektury we Wrocławiu
Współorganizator : Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Forum Muzyki
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź

Materiał ilustracyjny udostępniony za uprzejmością Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Patchwork_Architektura JGH

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail