Zgłoś uwagę

Pavol Rankov i Tomasz Grabiński laureatami nagrody Angelusa

angelus-007

Znamy laureatów dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013 przyznawanej przez Wrocław pisarzom z Europy Środkowej. W tym roku nagrodę otrzymał Pavol Rankov za książkę „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (wyd. Książkowe Klimaty) i jego tłumacz Tomasz Grabiński. Gala rozdania Angelusów odbyła się w sobotę (18 października) w Teatrze Muzycznym Capitol.

Jury obradowało pod przewodnictwem Mykoły Riabczuka, ukraińskiego krytyka literackiego, eseisty i publicysty. 

W gronie nominowanych do tegorocznego Angelusa znaleźli się także: Jelena Czyżowa („Czas kobiet”), Ołeksandr Irwaneć („Chorobę Libenkrafta”), Ismail Kadare („Wypadek”), Wiesław Myśliwski („Ostatnie rozdanie”), Martin Šmaus („Dziewczyno roznieć ogieniek”) i Jachym Topola („Warsztat diabła”).

Nagroda Angelusa wynosi 150 tys. zł, laureat otrzymuje także statuetkę autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha w wysokości 20 tys. zł.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda będzie przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Więcej o nagrodzie Angelusa i uroczystej gali rozdania można przeczytać: TUTAJ

(zdjęcie: wroclaw.pl)

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail