Pawilony Kultury we wrocławskich parkach: wrocławianie kulturalnie aktywni

Działalność kulturalna we wrocławskich parkach nabiera tempa! Program „Parki ESK 2016″ zaczyna obejmować swoim zasięgiem kolejne zielone przestrzenie Wrocławia, a mieszkańcy coraz liczniej biorą w nim udział, a nawet sami animują działania.

Park Południowy

Nie nudziliśmy się w ostatni weekend w Parku Południowym! Sobotę zaczęliśmy wykładem Fundacji Zdrowia Psychicznego „Harmonia” na temat wpływu diety na nasze samopoczucie. Następnie Tomasz Starzyk ze szkoły salsy New Quality porwał do tańca obecnych w parku spacerowiczów.  Mimo ulewy która zaraz po tym się rozpętała, wykład Kamila Kaszubskiego odbył się pod dachem Pawilonu Kultury. Kamil przedstawił swoją autorską metodę nauki języków Polyglot’s Code, przekonując słuchaczy że języków nauczyć się może każdy. Dzień, mimo nieustającego deszczu, zwieńczył kameralny koncert The Tactopers.

Natomiast niedziela rozpoczęła się występami małych piosenkarzy, którzy następnie w ramach zajęć Narodowego Forum Muzyki „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, uczestniczyli w rewii wokalnej w pawilonie kultury. Tuż po niej na scenę wkroczyły reprezentantki Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego „Harmonia”, by przeprowadzić wykład na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy. Kolejnym punktem w programie było czytanie „Pana Samochodzika” przez członków Stowarzyszenia „Wybory Literackie”, którzy, jak co niedziela, częstowali herbatą wszystkich obecnych w Parku Południowym. Ostatnim występującym tej niedzieli w Parku Południowym, był Dariusz Dudzik z Wrocławskiej Stepowni, który nie tylko zachwycił publiczność swoim pokazem stepowania, ale również nauczył chętnych kilku podstawowych kroków.

Park Grabiszyński
Sobota w Parku Grabiszyńskim minęła na spokojnym relaksie –  znalazło się też sporo młodych, odważnych artystów, którzy zachwycali nas swoimi piosenkami i recytacjami. Jednak największym powodzeniem cieszyły się kolorowanki – dzieciaki z pasją rysowały, rodzice bądź to zatapiali się w lekturze, bądź korzystali z dostępnego sprzętu sportowego. Niestety deszcz pokrzyżował późno popołudniowe plany i wcześniej zamknęliśmy pawilon kultury.

W niedzielne popołudnie nie brakowało rozrywek przede wszystkim dla dzieci. Najpierw najmłodsi udali się na wyprawę na górkę nieopodal pawilonu kultury, z której wspaniale widoczna była Ślęża, a później wysłuchali bajki o Sobótce oraz fragmentu „Dzieci z Bullerbyn”. Na zakończenie dnia zabawy z cyklu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” prowadzone przez animatorkę z Narodowego Forum Muzyki uprzyjemniły maluchom pobyt na świeżym powietrzu. Oczywiście w wolnym czasie mikrofon wędrował z rąk do rąk, podobnie, jak i kredki – plenerowa galeria zapełniała się trzykrotnie. Dla dorosłych odbyły się warsztaty śpiewu i ruchu „Głosowisko” – panie śpiewały głośno i donośnie, czym budziły zainteresowanie spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów.

Zakrzów
W sobotę po raz pierwszy swoje podwoje otworzył pawilon kultury na Zakrzowie. Mieszkańcy chętnie zaglądali i podpytywali koordynatorów o wydarzenia, które będą się odbywać na ich osiedlu.  Uroczystą inaugurację zakrzowskiego pawilonu, której nie przeszkodził nawet deszcz, uświetnił występ stepującego aktora Darka Dudzika z Wrocławskiej Stepowni oraz koncert poezji śpiewanej „Oczyma duszy mojej” duetu Katarzyna Nowak i Jerzy Brodziński. Cykliczną sobotnią akcją ma się stać wymiana książek.

Niedziela upłynęła spokojnie na czytaniu „Muminków”, wystawie rękodzieła, a energetyczny trening prowadzony przez City Sports 4People rozruszał wszystkich na zakończenie dnia.

Parki ESK 2016 zakrzow03 zakrzow02 zakrzow04 zakrzow05 zakrzow01 DSC_1758 DSC_1752 DSC_1759