Zgłoś uwagę

PCfB z Krzysztofem Zanussim

6 października po raz siódmy wystartuje cykl Polish Cinema for Beginners. W tym sezonie – odbywającym się pod hasłem POLISH YOUTH – pokażemy pięć filmów portretujących życie polskiej młodzieży na przestrzeni dekad. Filmem otwarcia 7. sezonu będzie "Iluminacja", gościem pierwszego pokazu - jej reżyser, Krzysztof Zanussi.

Jak to jest być młodym po polsku? Siódma edycja PCfB przemierzy drogę od wkroczenia hipisowskiej kultury do komunistycznej Polski w „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy (1969) przez dylematy studentów lata 70. u Krzysztofa Zanussiego w „Iluminacji” (1973), po młodość współczesną: trójkąt miłosny w „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego (2013) czy totalną destrukcję w „Hardcore Disco” Krzysztofa Skoniecznego (2014). Cofniemy się też do czasów II wojny światowej, by w superwidowisku Jana Komasy „Miasto 44” zobaczyć polską młodzież w ogniu wojny. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą - mogli poznać polskie filmy, a poprzez nie polską kulturę, obyczajowość, historię. W roku, kiedy Wrocław nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zaprosiliśmy też wyjątkowych gości: reżyserów, aktorów, scenarzystów. Szykujcie się na piękne filmy, ciekawe dyskusje, szalone imprezy.

Fragment filmu "Iluminacja":

Pierwszym filmem tej edycji będzie "Iluminacja", opowiadająca o studencie fizyki Franciszku, którego dopadają coraz poważniejsze wątpliwości co do wyboru ścieżki życiowej. Poszukując odpowiedzi na dręczące go pytania o sens i cel życia, rozmawia z ludźmi nauki, puka do świata przyrody i religii. Czy dozna w końcu tytułowej iluminacji? Arcydzieło filmowe Krzysztofa Zanussiego z 1973 roku to film pokoleniowy, z którym silnie utożsamiła się rzesza młodych ludzi wkraczających w dorosłość na początku lat 70., a jednocześnie obraz ponadczasowy, stawiający wiecznie aktualne, uniwersalne pytania. "Iluminację", do dziś zapierającą dech w piersiach przenikliwością i filozoficznym rozmachem, pokażemy w odrestaurowanej cyfrowo wersji, a gościem pokazu będzie sam reżyser filmu

Pokaz "Iluminacji" odbędzie się 6 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa. Projekt jest częścią programu ​​Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Trzymajcie z polską młodzieżą – będzie się działo!

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Krzysztof Zanussi pcFb

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail