Zgłoś uwagę

Podróż do nieśmiertelności fotografii: Photography Never Dies

Pierwsza utrwalona fotografia, pierwsze selfie, pierwsze zdjęcie zostawione na księżycu i pierwsza fotografia cyfrowa. To część opowieści, na którą składa się blisko 2500 zdjęć w przestrzeni niemal 2 tys. metrów kwadratowych. 17 listopada br. w odrestaurowanych specjalnie na tę okazję przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu startuje PHOTOGRAPHY NEVER DIES – wystawa fotografii o fotografii. Ekspozycja, którą – jeszcze przed polską premierą – chcą już u siebie najznamienitsze muzea z Moskwy i Hamburga.

Zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Wystawa podzielona jest na osiem rozdziałów. Wśród nich: ikony światowej fotografii obok współczesnych projektów artystycznych, odbitek z prywatnych archiwów i zdjęć z internetowych portali: - Zaprosiłem artystów, którzy opowiadają o fotografii jako mediumi podchodzą do tego tematu w sposób metaforyczny. To projekty opowiadające zarówno o samej fotografii, jak i odpowiadające na pytanie, czym jest fotografia i jak zmieniła się przez ostatnie 170 lat – wyjaśnia Krzysztof Candrowicz, kurator.

OD REINTERPRETACJI IKON DO ŚWIADECTWA ŻYCIA PO ŚMIERCI
Photography Never Dies to 8 przekrojowych projektów artystycznych z udziałem 10 artystów z 6 krajów. Do jednych z najciekawszych należą prace duetu Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger, którzy w swoim szwajcarskim atelier zbudowali specjalną scenografię i zrekonstruowali najsłynniejsze zdjęcia, począwszy od  widoku z okna Nicéphore'a Niépce'a z 1827 roku, aż do płonącego World Trade Center uchwyconego przez Johna Del Giorno 11 września 2001 roku. Mocną puentą będzie praca Erika Kesselsa. To osobista opowieść o śmierci jego dziewięcioletniej siostry. Świadectwem jej życia stała się odnaleziona w albumie ostatnia fotografia. Zdjęcie to zyskało status rodzinnej ikony. Erik umieszcza to zdjęcie w wielu nowych kontekstach i na wielu nośnikach, dzięki czemu jego siostra – w co wierzy autor - będzie żyć wiecznie.

DAWKA EMOCJI ZAMIAST ENCYKLOPEDYCZNEJ ANALIZY
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także prace Francesci Serevalle – włoskiej kuratorki, która przez lata badała tzw. „kamienie milowe” fotografii. Projekty Catherine Balet i Ricardo Martineza Paza to metaforyczna opowieść o drodze fotografii. Wnikliwe spojrzenie francuskiej artystki ma czasami charakter parodii, groteski i krzywego zwierciadła. Specjalnie na wystawę Balet przygotowała nowe zdjęcia, inspirowane twórczością wrocławskiej artystyki Natalii LL i innych polskich fotografów. Francuski kolekcjoner Jean-Marie Donat stworzył unikalne zbiory historycznych zdjęć, które pogrupował w tematyczne kategorie. Poprzez ułożenie prywatnych, znalezionych fotografii w kolekcje, nadał im nowych znaczeń. Hinz, znany niemiecki dokumentalista, przez niemal pięćdziesiąt lat fotografował twórców i artystów. Tom Stayte interesuje się przede wszystkim rolą jednostki we współczesnej cyfrowej kulturze. Jego instalacje Face Book i #selfie to sugestywny komentarz do dzisiejszej roli fotografii w globalnym tyglu. Jest i polski akcent: Artur Urbański w projekcie Live View zestawił dziewiętnastowieczne idee zaczerpnięte z romantycznych obrazów Caspara Davida Friedricha z obecnymi sposobami przeżywania piękna.

O FOTOGRAFII, KTÓRA NIE UMIERA
Prawie 99% zdjęć powstałych w 2015 roku zostało zapisanych w pamięciach telefonów komórkowych. Podobno obecnie wykonujemy taką ilość zdjęć w ciągu 2 minut co cała ludzkość wykonała w XIX wieku: - Robię wystawę, by opowiedzieć historię. Też o tym, że nie zawsze tak było. To będzie podróż od czasów wynalezienia fotografii do jej nieśmiertelności. Sam tytuł wystawy Photography Never Dies jest wielką metaforą. Pewną oczywistością jest, że wszystko przemija, jest w czasie transformacji i również zaniku. Ten tytuł to nadziejai jednocześnie puenta tej historii. Historii, która nie szuka odpowiedzi na pytanie, czym fotografia będzie w przyszłości – wyjaśnia Candrowicz.

Wystawa Photography Never Dies jest symboliczną opowieścią o narodzinach fotografii, jej ewolucji oraz wartościach jakie kryją się w naturze samego medium. Projekt przybrał formę metaforycznej ilustracji historii fotografii na przełomie 177 lat jej istnienia. Wystawa nie jest studium czy analizą o charakterze encyklopedycznym czy historycznym, jest przede wszystkim refleksją na temat roli fotografii w naszym życiu.

data: 17 listopada 2016 – 8 stycznia 2017

miejsce: Galeria Wrocław Główny, Wrocław ul. Piłsudskiego 105

godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 11.00 – 19.00, czwartek 13.00 – 21.00

bilety: ulgowy - 5 zł, normalny - 8 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe i do 4 dzieci) – 16 zł, grupowy – grupa od 10 osób, każda osoba płaci 5 zł

szczegółowe informacje: www.photographyneverdies.com  / FB https://goo.gl/a5FT8t

                                                                                                                                                                            

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Artur Urbański, from the series Live View_22 Artur Urbański, from the series Live View_33 Artur Urbański, from the series Live View_44 Artur Urbański, from the series Live View_55 Artur Urbański, from the series Live View_66 Artur Urbański, from the series Live View_77 Artur Urbański, from the series Live View_88 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _The Wright Brothers_ (by John Thomas Daniels, 1903)_077 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons___011 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons___022 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons___033 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons___044 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _208-N-43888_ (by Charles Levy, 1945)_055 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _AS11-40-5878_ (by Edwin Aldrin, 1969)_100 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _Concorde_ (by Toshihiko Sato, 2000)_099 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _Olympia München_ (by Ludwig Wegmann, 1972)_066 Cortis & Sonderegger, from the series „Icons__Making of _Tiananmen_ (by Stuart Franklin, 1989)_088 Valentin Lefranc - TEDDY-poster0201 Valentin Lefranc - TEDDY-poster00222 Valentin Lefranc - TEDDY-poster0451 Valentin Lefranc - blackface-poster1 Valentin Lefranc - predator-poster1 Valentin Lefranc - TEDDY-poster5K1 Valentin Lefranc - TEDDY-poster0022 Volker.Hinz_Area.Warhol.1984 1 Volker Hinz_selfprotrait.1968 1 VolkerHinz_cut.out.1997 1 VolkerHinz_drawing.I.1987 1 VolkerHinz_drawing.II.1987 1 VolkerHinz_Eliott.Erwitt.1990 1 VolkerHinz_Invisible.photographer.1987 1 VolkerHinz_Photo.call.2000 1 VolkerHinz_Roger.Ballen.2007 1 VolkerHinz_selfportrait.2013 1 Photography never dies

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail