Pierwsza odsłona programu ESK 2016 i koncert Andrea Bocellego

BO 2014-04-27 EXPO MILANO

Zapowiedzią i prologiem tego, co się wydarzy w roku 2016 będzie weekend 19 – 21 czerwca 2015. W piątek, sobotę i niedzielę, dokładnie pół roku przed inauguracją ESK, zobaczymy cały Wrocław tętniący kulturą.

Konferencja prasowa poprzedzająca te wydarzenia, przewidziana jest na piątek,19 czerwca (godz. 19:30) i odbędzie się na Stadionie Wrocław (formularz akredytacyjny można znaleźć: T U T A J).

Pierwsza odsłona programu  Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i koncert Andrea Bocellego

19 czerwca na Stadionie Wrocław w trakcie multimedialnego widowiska z udziałem znakomitych twórców, dojdzie do artystycznej zapowiedzi programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwszą odsłonę ESK uświetni koncert Andrea Bocellego, włoskiego śpiewaka, tenora i kompozytora oraz producenta muzycznego. Zrobił karierę w świecie muzyki poważnej i rozrywkowej – jego wpływ na przemysł muzyczny ma siłę huraganu. Sprzedał 80 milionów płyt, a jego koncerty przyciągają dziesiątki tysięcy fanów. Występował na największych scenach i stadionach świata, śpiewał dla papieża Benedykta XVI i królowej Elżbiety II.  Celine Dion, jego przyjaciółka i sceniczna partnerka mówi: Gdyby Bóg mógł śpiewać, jego głos brzmiałby podobnie do głosu Andrea Bocelli. Wpływ na jego charakter i osobowość wywarło toskańskie życie rodzinne oraz kultura i tradycje regionu. Dziecięca fascynacja operą, podsycana starymi audycjami radiowymi i zachętami najbliższych, z czasem przerodziła się w silną dorosłą ambicję. Stał się światową gwiazdą ze swoim charakterystycznym i oryginalnym, nowym stylem muzycznym,  o którym wcześniej w ogóle nie słyszano. Klasyczny repertuar Bocelliego znalazł się na szczycie międzynarodowych list przebojów muzyki rozrywkowej – to prawdziwy precedens. Bocelli sprawia, że opera wkracza w inny wymiar. Jego zamiarem nie jest jednak burzenie granic. Rozgraniczenie między gatunkami jest bardzo ważne dla dobrego zrozumienia jego miejsca w świecie muzyki. To, na czym najbardziej mi zależy i co mam nadzieję osiągnąć, to specjalna więź ze słuchaczami. Chciałbym poruszyć ich tak samo jak mnie w dzieciństwie poruszyli moi ulubieni wykonawcy, którzy dotarli do mojego serca i dali mi natchnienie. Sprawili, że mogłem płakać i marzyć – mówi Andrea Bocelli.

Bilety do nabycia na www.eventim.pl  oraz punkty sprzedaży: salony Empik, Media Markt, Saturn w całej Polsce. Pełna lista punktów sprzedaży oraz na www.biletin.pl

„Mosty” – mosty i kładki Wrocławia

Namiastką i uwerturą tego, co nas czeka w 2016 roku będzie, ogromny projekt artystyczno-społeczny pt. „Mosty”. W sobotę (20 czerwca) 26. wrocławskich mostów zostanie oddanych w ręce kilkuset młodych Dolnoślązaków, którzy zamienią je w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i happeningowe, pracownie plastyczne, a nawet ciemnie fotograficzne. Młodzi ludzie (najmłodszy animator mostów ma 13 lat) wraz z artystami opowiedzą na mostach o sobie, Wrocławiu i sztuce.

Nocny Półmaraton Wrocław – 21 097 metrów ulic i mostów Wrocławia

„Mosty” połączą także miłośników kultury z gośćmi, którzy przyjadą do Wrocławia na największą imprezę sportowo-rekreacyjną w mieście, czyli 3. PKO Nocny Półmaraton Wrocław, który przebiegnie 20 czerwca przez kilkadziesiąt ulic (i kilka mostów) stolicy Dolnego Śląska. Biegacze będą mogli uczestniczyć w widowiskach ESK na mostach, a uczestnicy „Mostów” dopingować maratończyków.

W roku 2016 Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Miasto noszące ten zaszczytny tytuł przyznany przez Komisję Europejską przez 12 miesięcy będzie ważnym punktem na mapie, wyznaczającym nowe kierunki w kulturze. Przygotowania „ESK Wrocław 2016″ to jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych w najnowszej historii Polski.

Za osiem miesięcy Wrocław stanie się więc areną ponad 500 wydarzeń artystycznych, w tym projektów edukacyjnych, społecznych i kulturowych angażujących organizacje pozarządowe, nieformalne grupy, instytucje, szkoły czy uczelnie, przez dzieci, uczniów, studentów i seniorów, artystów i społeczników, wrocławian i turystów, odbiorców kultury, a także ludzi dotąd z uczestnictwa w niej wykluczonych. - Wrocław w 2016 roku chce pokazać i promować różnorodność kulturową, propagować idee przestrzeni dla piękna, pokazywać pozytywną metamorfozę, dynamikę przemian społecznych dokonujących się w dolnośląskiej metropolii. Wrocław chce postawić na kulturę we wszelkich jej przejawach – wyjaśnia Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016.

Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016 to nie tylko program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów, spektakli i imprez w przestrzeni miejskiej, nie tylko święto kultury dla mieszkańców, ale także artystyczny ambasador naszego miasta i Polski w Unii Europejskiej. - Ma to być także próba odwołania się do najnowszych idei kulturowych, istoty wrocławskości, europejskości oraz zaangażowania mieszkańców i jego gości do aktywnego współuczestnictwa i tworzenia projektów Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Dominika Kawalerowicz, kierowniczka zespołu programowego ESK Wrocław 2016.