Zgłoś uwagę

Pierwsza wiecha już na osiedlu Nowe Żerniki

Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 16.05.2016r. odbyła się uroczystość zawieszenia pierwszej wiechy na modelowym Osiedlu Nowe Żerniki WUWA2.  Przybicia tego symbolu zakończenia stanu surowego budynku dokonali prezydent Wrocławia Adam Grehl i dyrektor Wydziału Architektury Piotr Fokczyński wraz z księdzem prałatem Tadeuszem Rusnakiem. Wśród licznych gości znaleźli się : Zbigniew Macków, Marcin Dziewoński, Marcin Major, Maciej Hawrylak, a także przyszli mieszkańcy budynku.

Nowe Żerniki 
To modelowe osiedle, które powstanie w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów. Inspiracją dla jego budowy stała się wystawa "Mieszkania i miejsca pracy" (Wohnungs – und Werkraumausstellung – WuWA) zorganizowana we Wrocławiu w 1929 roku przez śląski oddział Deutsche Werkbundu. Ekspozycja ta, składająca się z wielkiej wystawy oraz wzorcowego osiedla wzniesionego w rejonie ul. Zielonego Dębu, okazała się jednym z najciekawszych eksperymentów architektonicznych ubiegłego stulecia. Nowe Żerniki są elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i mają stanowić jedną z materialnych pozostałości po wydarzeniach roku 2016.

 

Nowe, w pełni funkcjonalne założenie, ma przede wszystkim odpowiadać na potrzeby nowoczesnych mieszkańców miasta, sprzyjać budowaniu więzi społecznych oraz tworzeniu lokalnych wspólnot. Jest to powód, dla którego struktura osiedla, jego skala i układ zabudowy zostały podporządkowane nadrzędnej potrzebie tworzenia niewielkich jednostek sąsiedzkich, skupionych wokół wybranego fragmentu założenia. Infrastruktura drogowa, na którą składają się sieci ulic, liczne zielone place i dziedzińce oraz przydomowe podwórza została zaprojektowana z myślą o czytelnej gradacji nowoprojektowanej przestrzeni, składającej się z trzech podstawowych stref, publicznej, półpublicznej i prywatnej. 

 

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Pierwsza wiecha

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail