Zgłoś uwagę

Pióro Fredry 2016. Znamy nominacje

Pióro Fredry to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla Wydawców i jedyny w kraju konkurs edytorki. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałę wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje on również swoje uznanie wśród Czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w tym konkursie. 15 listopada zostały ogłoszone nominacje do nagordy, a laureata poznamy już za dwa tygodnie podczas jubileuszowych 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia. 

Jury w składzie: przewodniczący - prof. Marcin Cieński (Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), Barbara Marcinik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (kwartalnik Książki. Magazyn do czytania) podczas obrad 14 listopada 2016 roku dokonało oceny 137 książek zgłoszonych przez 39 wydawnictw i do tytułu Nagrody Pióro Fredry oraz tytułu Książka Roku 2016 nominowało:

• Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej Tru z ilustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.

• Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującej w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającej zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.

• Wydawnictwo Znak za książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej ukazującej znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełna anegdot i unikatowych zdjęć, opracowana tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.   

• Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast z fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami. 

• Wydawnictwo Literackie za książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.   

Laureata Konkursu Pióra Fredry 2016 i książkę, która zdobędzie tytuł Książka Roki 2016 poznamy 1 grudnia o 19:00 podczas  uroczystej gali towarzyszącej 25. WrocławskimTargom Dobrych Książek

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Nominacje 25ksiazek_800x800 wtdk2016_plakat_www KosmowskaBarbara_Tru_MediaRodzina Klub PROZA fot A Solnica ksiazka-roku2016 nominacje1920x1080 PietkaKatarzyna_Gry-i-zabawy-z-dawnych-lat_NaszaKsiegarnia RusinekMichal_Nic-zwyczajnego-o-wislawie-szymborskiej_Znak Spotkanie Autroskie w PROZIE Weekend Otwarcia fot Andrzej Solnica SpringerFilip_Miasto-archipelag_Karakter Pilch_Pietrowiak_Zawsze-nie-ma-nigdy_WLiterackie

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail