Zgłoś uwagę

Podróż do Finlandii – Architektura i Design. Otwarcie wystawy

Fińska architektura jest znana i ceniona na całym świecie. W czasie niespełna stulecia, Finlandia przeszła wielką architektoniczną przemianę. Od 15 września 2016 r., w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 odbędzie się wystawa poświęcona architekturze fińskiej. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z wybitnym architektem, prof. Rainerem Mahlamäkim (22.09).

Narodowy charakter i dziedzictwo dalekiej północy przyczyniły się do tego, że Finlandia wyprzedziła inne kraje, zarówno pod względem jakości życia, jak i innowacyjności. Fińskie rozwiązania architektoniczne cenione są na całym świecie. Od XIX wieku budynki publiczne projektowane przez najlepszych architektów, dzięki swojej przyjaznej funkcjonalności kształtowały podstawy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i stały się częścią tożsamości narodowej mieszkańców kraju.

Finlandia słynie z modernistycznej architektury dwudziestowiecznej, na którą silny wpływ wywarł wybitny architekt, projektant, rzeźbiarz i malarz Alvar Aalto. Impulsem dla fińskiego modernizmu stała się tradycja stosowania prostych form wraz z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno. Wpływ natury uwidacznia się również we współczesnej architekturze. Bliski związek z naturą w połączeniu z silnym wpływem idei modernizmu decydują o oszczędnej elegancji fińskiej architektury, w której pragmatyzm łączy się z komfortem i optymalnym wykorzystaniem materiałów.

Zapraszamy w podróż do Finlandii. Przewodnikiem będzie prof. Rainer Mahlamäki, wybitny fiński architekt, autor m.in. projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, który 22 września 2016 roku o godz. 17:00 wygłosi w Muzeum Architektury we Wrocławiu wykład poświęcony fińskiej architekturze współczesnej.

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Architektura fińska rainer mahlamäki_photo Aleksi Poutanen Tapiola13-1484 Dipoli46-792 Futuro86-1741

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail