Zgłoś uwagę

Polska premiera filmu "Twój Vincent" w DCF-ie

30 września 2017 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się polska premiera  filmu "Twój Vincent" (za granicą "Loving Vincent"), opowiadającego historię życia i śmierci Vincenta Van Gogha.

To pierwszy  w historii światowej kinematografii pełnometrażowy film animowany, który został w całości... namalowany. Na ekrany polskich kin trafi 6 października. W premierze wezmą udział twórcy i koproducenci filmu, wśród których są Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

30 września zostanie również otwarta w Galerii Kino na parterze DCF-u wystawa części obrazów malowanych na potrzeby filmu. Dla widzów i mieszkańców będzie dostępna do 20 października w godzinach pracy kina, czyli od godziny 11 do 20. Wstęp bezpłatny.

140 premier na wszystkich kontynentach
Już pierwsza światowa premiera, która odbyła się  13 czerwca na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Animacji we francuskim Annecy, przyniosła filmowi sukces i entuzjastyczne przyjęcie widzów. "Twój Vincent" otrzymał nagrodę publiczności. Zaraz potem przyznano mu główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Był już prezentowany  na wrocławskim MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz na  42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jako film otwarcia.

Film trafi na ekrany kin w blisko 140 krajach. Amerykańska premiera odbyła się 22 września w Nowym Jorku.

Film z 65 tysięcy obrazów
„Twój Vincent" to  nowatorskie i skomplikowane przedsięwzięcie. Powstawał - we Wrocławiu, Gdańsku, Londynie i Atenach - prawie 4 lata. Łączy tradycyjne malarstwo, sztukę animacji i aktorstwo z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi, graficznymi i komputerowymi. Wszystkie ujęcia, 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego.

Oprócz ekipy realizatorów, animatorów i aktorów, przy filmie pracowało 125 malarzy, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, w tym wielu młodych wrocławskich artystów. Malowali poszczególne sceny dokładnie tak jak Van Gogh. Wszystkie filmowe obrazy, w tym oryginalne dzieła Van Gogha, ożywały i przeradzały się w film dzięki unikatowej technologii PAWS (Painting Animation Work Station), łączącej tradycyjne malarstwo z animacją.

Film wyreżyserowali Dorota Kobiela, malarka i pomysłodawczyni projektu oraz Hugh Welchman, zdobywca Oscara za najlepszy film animowany „Piotruś i wilk" w 2008 roku. Producentami są polska firma BreakThru Productions (założona przez Welchmana), mająca na swoim koncie wiele nagród za animacje na najważniejszych światowych festiwalach oraz Trademark Films, która za filmy otrzymała już 9 Oscarów i 26 nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii.

Materiały z Urząd Miejski Wrocławia.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

LOVING VINCENT

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail