„Popiół i diament” i „Kanał” rozpoczną kolejny semestr Akademii Polskiego Filmu

Akademia Polskiego Filmu rozpocznie się 8 marca przybliżeniem problematyki rozliczeniowej w filmach Andrzeja Wajdy – polemikę z heroicznymi wzorcami rozpoczną powstańcy warszawscy, przedzierający się tytułowym „Kanałem” (1956), zaś „Popiół i diament” (1958)  przedstawi zakamuflowany manifest odejścia od założeń socrealizmu.

Akademia Polskiego Filmu odbywa się w każdą środę o godz. 17.00 w  Kinie Nowe Horyzonty.

→ Akademia Kina w KNH: semestr wiosenny pełen klasyki

Nie tylko Wajda...

Z wizerunkami narodowego bohaterstwa i pożądanych społecznie postaw rozprawi się następnie Andrzej Munk w „Eroice” (1957) i „Zezowatym szczęściu” (1960).   Wraz ze Stanisławem Różewiczem i jego poruszającym „Świadectwem urodzenia” (1961) raz jeszcze wrócimy do czasów okupacji i przyjrzymy się im tym razem z perspektywy dzieci, które przedwcześnie dorośleją. Główny bohater „Nikt nie woła” (1960) Kazimierza Kutza okaże się przeciwieństwem Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu”, a Zbyszek Cybulski w „Do widzenia do jutra” (1960) Janusza Morgensterna otworzy nam drzwi do autentycznych gdańskich piwnic studenckich, w których w drugiej połowie lat 50-tych współtworzył teatrzyk Bim-Bom. Na ekranie pojawi się tu w niedużej (tanecznej!) roli Roman Polański, którego „Dwaj ludzie z szafą” (1958) wyłonią się z morza wędrując poprzez nieprzyjazny im świat z tytułowym rekwizytem, który u tego twórcy jest zazwyczaj pretekstem do budowania atmosfery i napięcia, co doskonale zobrazuje „Nóż w wodzie” (1961). Wojciech Jerzy Has, posługując się epizodyczną formą opowiadania w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964), swobodnie przejdzie od tragizmu do sarkazmu i komizmu, który pojawi się również – w odmiennej, groteskowej formie – w „Rejsie” (1970) Marka Piwowskiego, podczas którego dopłyniemy do końca drugiego semestru. Każde zajęcia składają się z akademickiego wykładu oraz projekcji zazwyczaj dwóch filmów pełnometrażowych.

ZAPRASZAMY!

Popiół i diament