Zgłoś uwagę

Poznajcie się. Oto nowa Ukraina!

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, polsko-ukraińska Fundacja Trans Kultura oraz lwowskie stowarzyszenie Dzyga zapraszają na wyjątkowy projekt – Miesiąc Lwowski.

Po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury, miasto z państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej ma szansę zaistnieć tak szeroko w ramach unijnego projektu ESK. W tym jednym miesiącu, Lwów będzie współdzielił z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W ramach Miesiąca Lwowskiego przez 30 dni kwietnia gościć będziemy blisko 300 ukraińskich artystów; poetów, pisarzy, reżyserów, muzyków, kuratorów sztuki, malarzy, grafików, performerów i intelektualistów z różnych dziedzin kultury i sztuki.

Czeka nas niezwykle nasycony i urozmaicony program artystyczny przygotowany we współpracy z ukraińskimi kuratorami. Znajdą się w nim koncerty, debaty, spotkania literackie, pracownie artystyczne, wystawy, performansy, animacje edukacyjne dla dzieci, a także projekcje filmowe. Podczas prezentacji literackich poznamy najnowszą poezję ukraińską stworzoną po Rewolucji Godności na Majdanie.  Nie będziemy stronić od debat o aktualnych problemach społecznych i politycznych Ukrainy.  Klub festiwalowy, miejsce spotkań i serce projektu Wrocław-Lwów mieścić się będzie w Klubokawiarni Lwowskiej Pod Klepsydrą. To tu odbywać się będą spotkania z  poetami, pisarzami i intelektualistami; koncerty muzyki etno, jazzowej i elektronicznej, prezentacje eksperymentalnych projektów na pograniczu literatury, muzyki i sztuk wizualnych. Na Ulicę Lwowską zapraszamy do pracowni rzemieślniczych,na współczesny design i na kawę. W Kinie Nowe Horyzonty czeka nas pokaz najnowszych trendów eksportowych w kinie ukraińskim. Pokazy, połączone ze spotkaniami i dyskusjami z twórcami, będą próbą wyłonienia kanonu kina ukraińskiego - jakie filmy obejrzeć, by poznać i zrozumieć Ukrainę.

Miesiąc Lwowski zainaugurujemy otwarciem wystawy Ukrajins'kyj Zriz: Przeobrażenia, które odbędzie się 1 kwietna 2016 o godz. 17.00 w kamienicy wrocławskiej pod adresem Rynek 25.

Ukrajins’kyj Zriz, czyli Ukraiński Przekrój to portret ukraińskiej sztuki współczesnej, który powstał z przecięcia się wielu warstw. Poszczególne warstwy: artystyczna, historyczna, społeczna, polityczna odsłaniają ukryte oblicze Ukrainy i pokazują jak różnorodna i wielowątkowa jest najnowsza sztuka powstająca nad Dnieprem. Na sześciu poziomach kamienicy Rynek 25 we Wrocławiu, od piwnicy aż po dach, powstała najobszerniejsza i najpełniejsza w Europie wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej – malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans, wideoart oraz sztukę mediów cyfrowych zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów z całej Ukrainy.


Ceremonia Otwarcia Miesiąca Lwowskiego
wernisaż wystawy: UKRAJINS'KYJ ZRIZ 
1.04.2016 / piątek / godz.17.00
Rynek 25, Wrocław
Wstęp wolny


1.04.2016-1.05.2016
| muzyka | DŹWIĘKI ZE WSCHODU | POSŁUCHAJ UKRAIŃSKIE | MUZYKA NA ULICY
| literatura | LISTY Z UKRAINY
| debaty | DIALOG MIAST
| sztuki wizualne | UKRAJINS'KYJ ZRIZ: PRZEOBRAŻENIA
| film | UKRAIŃSKIE KINO
| dla dzieci | POZYTYWKA UA

Miejsca:
Klubokawiarnia Lwowska Pod Klepsydrą / Klub Poczytanka, Przejście Garncarskie 2, Wrocław / | muzyka, literatura, debaty, dla dzieci |
Stary Klasztor / Purkyniego 1, Wrocław / | muzyka |
Kamienica / Rynek 25, Wrocław / | sztuki wizualne 
Kino Nowe Horyzonty / Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław / | film |
Ulica Lwowska / Przejście Garncarskie, Wrocław / | styl i smaki |

O WYSTAWIE

Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia III Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej organizowane w ramach programu Wrocław-Lwów Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 składa się trzech komplementarnych części. Osią prezentacji jest wystawa pn. Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia, która zostanie uzupełniona o specjalną prezentację poświęconą historii ukraińskiej sztuki mediów pn. De(re)konstruowanie. Ponadto, wystawom towarzyszyć będzie program ukraińskiego performansu.

Wystawa Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia jest obrazem aktualnego stanu sztuki powstającej na Ukrainie, osadzonej w kontekście kryzysu, który wypełnia życie Ukraińców, także artystów. Wystawa podejmuje próbę pokazania sztuki ukraińskiej wobec czasu wojny i zmiany. Pierwszy Ukrajins’kyj Zriz zorganizowany w 2010 roku w Lublinie, był próbą samoidentyfikacji, szukaniem tożsamości ukraińskiej sztuki współczesnej. Trzy lata później, w 2013 roku, w ramach drugiej edycji pn. Liman, ważny stał się proces autoanalizy i samooceny. Aktualny przekrój pn. Przeobrażenia, jego elementy, części, fragmenty, które w poprzednich edycjach były wynikiem „przecięcia”, teraz są rezultatem „wybuchu”. Ten wybuch jest katalizatorem, który radykalizuje badanie procesu transformacji w sztuce współczesnej Ukrainy. Wystawa Ukrajins’kyj Zriz – Przeobrażenia zostanie zbudowana wokół obszarów problemowych wyznaczonych przez następujące pojęcia: niepewność, niemoc, niepokój, migracja, tożsamość, przemiana, negocjacje, dialog, kompromis, aberracja, paradoks, trauma, nienawiść, potworność, śmierć.

Projekt kuratorski De(re)konstruowanie. Ukraińska sztuka mediów 1991-2015 jest historyczną opowieścią o rozwoju ukraińskiej sztuki mediów, od pierwszych działań z początku lat 90. do obecnych poszukiwań, głównie młodych artystów. Wystawa składa się z trzech części, ukazuje pierwsze eksperymenty malarzy z nowymi mediami, narodziny sztuki mediów około 1997 roku, a także zmiany powodowane upowszechnieniem się cyfrowych narzędzi. Wystawa jest pierwszym przekrojowym przedstawieniem historii ukraińskiej sztuki mediów, w opracowaniach której często brakuje powiązań między pokoleniami artystów, kierunkami i obszarami sztuki. De(re)konstruowanie będzie próbą znalezienia tych relacji i zależności, a także próbą stworzenia mapy rozwoju ukraińskiej sztuki mediów.

Prezentacje ukraińskiej sztuki performance uzupełnią program Ukrajins’kiego Zrizu o działania efemeryczne i na żywo, systematycznie prezentowane podczas trwania całego wydarzenia. Performans wyróżnia się wyraźnie we współczesnej sztuce ukraińskiej. Co istotne wykorzystywany jest przez artystów różnych pokoleń i rodzajów sztuki, będąc łącznikiem pomiędzy tradycyjnymi strategiami artystycznymi a nowymi mediami – wraz z którymi stał się symbolem przemian sztuki ukraińskiej.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Miesiąc Lwowski już w kwietniu

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail