Zgłoś uwagę

Poznaliśmy program teatralny ESK 2016

- Na spotkaniach kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury spieramy się zawsze, która z dziedzin sztuki jest najważniejsza. Ja nie wchodzę w te spory, gdyż wiadomo, że najważniejszy jest teatr - żartował Jarosław Fret, przewodniczący rady kuratorów ESK podczas konferencji prasowej, na której po raz pierwszy zaprezentowano pełne kalendarium wydarzeń teatralnych w roku 2016.

O planach na 2016 rok opowiadali: Theodoros Terzopoulos – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, Krzysztof Mieszkowski – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, Tatiana Drzycimska – rzecznik prasowy Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Zbigniew Szymczyk – dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Monika Blige – dyrektor programowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Jarosław Fret – kurator ESK Wrocław 2016 ds. teatru.

Jak wyliczył Jarosław Fret projektów teatralnych w programie Europejskiej Stolicy Kultury jest około 40, ale ponieważ wśród tych projektów (pełne kalendarium z opisami - poniżej) znajdzie się kilkanaście festiwali, w tym na przykład trwająca miesiąc Olimpiada Teatralna (w ramach której przewidziano około 60 spektakli), liczba poszczególnych przedstawień, spotkań z mistrzami teatru, warsztatów, seminariów i innych wydarzeń, których świadkami będziemy w 2016 jest w tej chwili nie do policzenia.
 
- Już 14 stycznia 2016, czyli przed Weekendem Otwarcia ESK zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na wystawę "Wędrowanie za...", czyli ekspozycję fotografii dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego - mówiła Monika Blige, dyrektor programowa Instytutu Grotowskiego, przedstawiając pokaźny zestaw międzynarodowych wydarzeń przygotowanych przez jej instytucję na rok 2016.
 
O Olimpiadzie Teatralnej opowiadał we Wrocławiu jej... współtwórca Theodoros Terzopoulos. - W 1985 roku spotkaliśmy się w Delfach, by rozmawiać o starożytnym teatrze. Nie wiedzieliśmy wtedy, że stworzymy Olimpiadę, czyli wielką wędrującą po świecie instytucję - mówił grecki reżyser. Terzopoulos opowiadał o poprzednich Olimpiadach, m.in. w Moskwie, Stambule i Pekinie. - Spotkamy się w różnych miejscach tworząc mosty międzypokoleniowe między mistrzami teatru XX wieku i współczesnymi twórcami - wyjaśniał Terzopoulus. - Dotąd działo się to w wielkich metropoliach, tym razem w niedużym mieście, we Wrocławiu. Czyli w kraju Kantora i Grotowskiego, w mieście, które pachnie pięknem i kulturą. To serce kultury Polski, które w 2016 roku będzie bić bardzo mocno w rytmie teatru.

Jedną z pięciu linii programowych Olimpiady Teatralnej będzie trzydniowa prezentacja najlepszych spektakli wszystkich dolnośląskich scen we Wrocławiu. Jest plan by bilety na spektakle kosztowały 2016 groszy. Tym, co pokażą w 2016 roku opowiadali we Wrocławiu przedstawiciele Teatru Polskiego, obchodzącego w przyszłym roku 70-lecie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W planach Teatru Polskiego jest m.in. wystawienie pełnego tekstu mickiewiczowskich Dziadów (połączenie wszystkich inscenizacji Michała Zadary) oraz nowa premiera planowana przez Krystiana Lupę. 

Wrocławski Teatr Współczesny wystawia serię spektakli opartych na tekstach Helmuta Kajzar, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, przygotuje też festiwal "wtw://strefy_kontaktu 2016". Teatr Pantomimy ma w planach mnóstwo działań edukacyjnych na całym Dolnym Śląsku w tym np. spektakli przygotowywanych przez dzieci i seniorów.

Programy specjalnych edycji innych znaczących festiwali (np. Przegląd Piosenki Aktorskiej, Brave Festiwal, kabaretowy Wrocek, Festiwal Komedii) będą ogłaszane niebawem.

Kalendarium wydarzeń teatralnych można znaleźć: T U T A J

Lista głównych spektakli Olimpiady Teatralnej: T U T A J 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Olimpiada Teatralna Pole_bitwy_rez_Peter_Brook_fot_Pascal_Victor_ArtComArt_1 Pole_bitwy_rez_Peter_Brook_fot_Pascal_Victor_ArtComArt_2 Pole_bitwy_rez_Peter_Brook_fot_Pascal_Victor_ArtComArt_3 Pole_bitwy_rez_Peter_Brook_fot_Caroline_Moreau_4 Pole_bitwy_rez_Peter_Brook_fot_Simon_Annand_1 Peter_Brook_Pole_bitwy_fot_Caroline_Moreau_1 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_1 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_3 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_2 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_4 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_5 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_7 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_6 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_8 Romeo_Castellucci_Zstap_Mojzeszu_fot_Guido_Mencari_9 Tadashi_Suzuki_Trojanki_fot_Suzuki_Company_of Toga_Archive_2 Tadashi_Suzuki_Trojanki_fot_Suzuki_Company_of Toga_Archive_3 Romeo_Castellucci_fot_Luca_Del_Pia Tadashi_Suzuki_zbiory_prywatne Tadashi_Suzuki_Trojanki_fot_Suzuki_Company_of Toga_Archive_1 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_2 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_3 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_4 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_5 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_6 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_7 Walerij_Fokin_Wspomnienie_przyszlosci_fot_Katya_Kravtsova_1

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail