Poznaliśmy program teatralny ESK 2016

- Na spotkaniach kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury spieramy się zawsze, która z dziedzin sztuki jest najważniejsza. Ja nie wchodzę w te spory, gdyż wiadomo, że najważniejszy jest teatr - żartował Jarosław Fret, przewodniczący rady kuratorów ESK podczas konferencji prasowej, na której po raz pierwszy zaprezentowano pełne kalendarium wydarzeń teatralnych w roku 2016.

O planach na 2016 rok opowiadali: Theodoros Terzopoulos – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, Krzysztof Mieszkowski – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, Tatiana Drzycimska – rzecznik prasowy Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Zbigniew Szymczyk – dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Monika Blige – dyrektor programowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Jarosław Fret – kurator ESK Wrocław 2016 ds. teatru.

Jak wyliczył Jarosław Fret projektów teatralnych w programie Europejskiej Stolicy Kultury jest około 40, ale ponieważ wśród tych projektów (pełne kalendarium z opisami - poniżej) znajdzie się kilkanaście festiwali, w tym na przykład trwająca miesiąc Olimpiada Teatralna (w ramach której przewidziano około 60 spektakli), liczba poszczególnych przedstawień, spotkań z mistrzami teatru, warsztatów, seminariów i innych wydarzeń, których świadkami będziemy w 2016 jest w tej chwili nie do policzenia.

- Już 14 stycznia 2016, czyli przed Weekendem Otwarcia ESK zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na wystawę "Wędrowanie za...", czyli ekspozycję fotografii dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego - mówiła Monika Blige, dyrektor programowa Instytutu Grotowskiego, przedstawiając pokaźny zestaw międzynarodowych wydarzeń przygotowanych przez jej instytucję na rok 2016.

O Olimpiadzie Teatralnej opowiadał we Wrocławiu jej... współtwórca Theodoros Terzopoulos. - W 1985 roku spotkaliśmy się w Delfach, by rozmawiać o starożytnym teatrze. Nie wiedzieliśmy wtedy, że stworzymy Olimpiadę, czyli wielką wędrującą po świecie instytucję - mówił grecki reżyser. Terzopoulos opowiadał o poprzednich Olimpiadach, m.in. w Moskwie, Stambule i Pekinie. - Spotkamy się w różnych miejscach tworząc mosty międzypokoleniowe między mistrzami teatru XX wieku i współczesnymi twórcami - wyjaśniał Terzopoulus. - Dotąd działo się to w wielkich metropoliach, tym razem w niedużym mieście, we Wrocławiu. Czyli w kraju Kantora i Grotowskiego, w mieście, które pachnie pięknem i kulturą. To serce kultury Polski, które w 2016 roku będzie bić bardzo mocno w rytmie teatru.

Jedną z pięciu linii programowych Olimpiady Teatralnej będzie trzydniowa prezentacja najlepszych spektakli wszystkich dolnośląskich scen we Wrocławiu. Jest plan by bilety na spektakle kosztowały 2016 groszy. Tym, co pokażą w 2016 roku opowiadali we Wrocławiu przedstawiciele Teatru Polskiego, obchodzącego w przyszłym roku 70-lecie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W planach Teatru Polskiego jest m.in. wystawienie pełnego tekstu mickiewiczowskich Dziadów (połączenie wszystkich inscenizacji Michała Zadary) oraz nowa premiera planowana przez Krystiana Lupę.

Wrocławski Teatr Współczesny wystawia serię spektakli opartych na tekstach Helmuta Kajzar, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, przygotuje też festiwal "wtw://strefy_kontaktu 2016". Teatr Pantomimy ma w planach mnóstwo działań edukacyjnych na całym Dolnym Śląsku w tym np. spektakli przygotowywanych przez dzieci i seniorów.

Programy specjalnych edycji innych znaczących festiwali (np. Przegląd Piosenki Aktorskiej, Brave Festiwal, kabaretowy Wrocek, Festiwal Komedii) będą ogłaszane niebawem.

Kalendarium wydarzeń teatralnych można znaleźć: T U T A J

Lista głównych spektakli Olimpiady Teatralnej: T U T A J