Pracownia przy Komuny Paryskiej 45

W cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" przypominamy wspaniałą inicjatywę – Pracownia przy Komuny Paryskiej 45. Projekt, który będzie kontynowany w 2017 roku.

Pracownia to sąsiedzkie miejsce na Przedmieściu Oławskim – przeznaczone do spotkań, wspólnych działań artystycznych oraz wymiany doświadczeń  pomiędzy lokalną społecznością a zaproszonymi do Pracowni artystami i animatorami. Szeroko pojęta kultura oraz interdyscyplinarne działania artystyczne mają na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności, a w dłużej perspektywie rewitalizację i zmianę oblicza całego Przedmieścia Oławskiego.

Razem z mieszkańcami – wychodząc z założenia, że inicjatywa sąsiedzka powinna być najcenniejszą inspiracją dla wspólnych działań. Pracownia jest miejscem przeznaczonym do współpracy ze społecznością lokalną w procesie wzajemnego zaufania, dyskusji i budowania bezpośrednich, sąsiedzkich relacji. Program Pracowni powstaje metodą partycypacyjną przez uwzględnienie potrzeb i doświadczeń uczestników.

Pracownia jest jednym z elementów projektu “Wrocław – wejście od podwórza” realizowanego na terenie wrocławskich podwórek. Jest miejscem międzypokoleniowym, otwartym dla mieszkańców w każdym wieku – są tam prowadzone zajęcia artystyczne dla najmłodszych, programy aktywizacyjne dla seniorów oraz wystawy, koncerty i spotkania informacyjne skierowane do osób chcących zmienić coś w swojej okolicy. Poprzez rozmowę i działania w sprawach ważnych dla Przedmieścia odbudowują się relacje pomiędzy mieszkańcami całego osiedla.

Wsparcie merytoryczne Pracowni było szczególnie pomocne w zdobyciu informacji na temat zmian na Przedmieściu Oławskim związanych z rewitalizacją, rozmaitych działań społecznych takich jak akcja Mikrogranów ESK 2016 „Zazielenić beton na Dąbrowskiego 32-36a”, tego w jaki sposób działa miasto oraz w jaki sposób zwiększać aktywność społeczną mieszkańców.

Historia dzielnicy, istotnie społeczne tematy oraz promowanie pozytywnego wizerunku osiedla stanowią inspirację dla wielu artystów. Dzięki działaniom Pracowni Przedmieście Oławskie jest odkrywane na nowo nie tylko przez społeczność lokalną, ale również przez mieszkańców Wrocławia.

Jesteśmy otwarci pięć dni w tygodniu, od wtorku do soboty, działając według tygodniowego planu.

Kreatywne wtorki: autorskie warsztaty dla dzieci „Tęcza nad trójkątem”, grupa wiekowa: 4-10 lat. Prowadzi Kamila Wolszczak.

Środa dla sąsiada: udostępniamy pracownię dla rozwoju indywidualnych pomysłów mieszkańców oraz tworzenia wspólnych inicjatyw. Grupa wiekowa: +18 lat. Prowadzi Krzysztof Bryła.

Czwartki międzypokoleniowe: cykl spotkań z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego na temat  spraw ważnych dla osiedla. Grupa wiekowa: +18 lat. Prowadzą: Damian Kalita i Jacek Sterczewski.

Piątek na trójkącie: program spotkań specjalnych: wystaw, koncertów, warsztatów i inicjatyw zaproszonych artystów. Prowadzi Krzysztof Bryła.

Tęczowe soboty: kino dla dzieci plus działania animacyjne. Grupa wiekowa +4. Prowadzi Kamila Wolszczak.

Tuż przy wejściu do Pracowni znajduje się Galeria Suwaczek, czyli najmniejsza galeria sztuki na Przedmieściu Oławskim, prowadzona przez najmłodszych artystów z sąsiedztwa, w ramach działań animacyjnych prowadzonych przez Kamilę Wolszczak.

Tytuł projektu: Pracownia przy Komuny Paryskiej 45
Autorzy koncepcji Pracowni oraz animatorzy programu dla dzieci: Kamila Wolszczak i Krzysztof Bryła
Autor koncepcji programu międzypokoleniowego: Damian Kalita
Współpraca: Jacek Sterczewski