Zgłoś uwagę

Prawie 100 wydarzeń na Weekend Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!

Wielkie „Słuchowisko” z Małgorzatą Foremniak, Arkadiuszem Jakubikiem i Robertem Więckiewiczem, multiwidowisko „Niebo”, największe Silent Disco w Europie na 2 300 par słuchawek, a także opera Verdiego, Dni otwarte dla sztuki, dwa festiwale muzyczne z gwiazdami muzyki rozrywkowej i awangardowej, teatry uliczne, parady, ESK od kuchni we wrocławskich kawiarniach i restauracjach, artystyczna iluminacja na Bulwarze Dunikowskiego czy Infopunkty ESK z muzyką na żywo. To obraz tego, jak od 15 do 18 grudnia wyglądać będzie miasto opanowane przez kulturę z okazji Weekendu Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

→ zobacz także: KULTURA ZIMA W ESK 2016

Dobiega końca rok, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. To czas wielkiej kulturalnej fety mieszkańców miasta i jego gości. Oferta programowa jest niezwykle szeroka – widzowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych plenerowych spektaklach, koncertach, performansach oraz wystawach w całym mieście!


Czytanie z gwiazdami, Ceremonia Zamknięcia i wielkie Silent Disco 
Wrocławska Hala Stulecia stanowić będzie jedno z epicentrów kulturalnych Weekendu Zamknięcia ESK Wrocław 2016. Odbędą się tu główne wydarzenia programu, z których najważniejszą jest Ceremonia Zamknięcia. Multiwidowisko „Niebo” zobaczyć będzie można aż trzykrotnie (16 i 17 grudnia). W związku z ogromnym zainteresowaniem wejściówkami 12 grudnia do dystrybucji trafią ostatnie bezpłatne bilety. Dostępne będą w dwóch miejscach – Infopunkcie ESK w Barbarze (Świdnicka 8c) oraz w kasie Impartu (Mazowiecka 17). „Niebo”, ostatnia część „Kwartetu Flow” Chrisa Baldwina, to opowieść o trzech pokoleniach kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku. To także fantastyczna gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów i wrocławskie Duchy. Hala Stulecia będzie również gospodarzem prawdopodobnie największego Silent Disco w Europie. W dniu ostatniego spektaklu Ceremonii Zamknięcia pod największym dachem Wrocławia kolektyw N.O.S. (Nogaś. Obszańska. Szydłowska.) poprowadzi ogromną, cichą dyskotekę (17 grudnia, godz. 22:30).

Z kolei w niedzielę (18 grudnia, godz. 16.00), w Hali Stulecia pojawią się gwiazdy kina i teatru, które zaproszą nas do udziału w niezwykłym „Słuchowisku”. Wielcy polscy aktorzy, Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz, czytać będą utwory Sławomira Mrożka – po raz pierwszy z aktywnym udziałem publiczności, dla której rezerwujemy rolę chóru komentującego tekst oraz rolę twórców efektów dźwiękowych (oczywiście zapraszamy również tych, którzy chcą pozostać wyłącznie słuchaczami). Bezpłatne wejściówki na ten eksperymentalny, niespotykany projekt dostępne będą od piątku 9 grudnia (godz. 12.00) w dwóch miejscach – Infopunkcie ESK w Barbarze (Świdnicka 8c) oraz w kasie Impartu (Mazowiecka 17). Każdy chętny może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

Muzyczna kulminacja 
Weekend Zamknięcia rozpocznie się w czwartek, 15 grudnia, o godzinie 20:00 w Barbarze cichym koncertem zespołu We draw A. Będzie to jednocześnie inauguracja 8. edycji festiwalu WROsound

W ramach festiwalu (16-17 grudnia) w Imparcie wystąpią m.in.: Christian Löffler & Mohna, Pink Freud, A_GIM feat. Novika & Klark, Legendarny Afrojax oraz MIN t. Informacje o biletach znaleźć można na stronie www.wrosound.pl. Przed nami również Festiwal Przyjaźni (15 grudnia, od godz. 18:00), czyli 15-lecie działalności wrocławskiej grupy OCN (przez lata znanej jako Ocean). W Hali Orbita zagrają Happysad, Raz Dwa Trzy, Muchy, a także Lech Janerka, Monika Borzym, Olaf Deriglasoff oraz lider zespołu Jamal – Tomasz „Miodu” Mioduszewski. Bilety do kupienia na eventim.pl, biletin.pl i w sieci Empik. 

Jubileuszowo będzie także w Narodowym Forum Muzyki, gdzie 18 grudnia posłuchamy koncertu z okazji 10-lecia Chóru NFM. Zespół poprowadzi Agnieszka Franków-Żelazny, dyrygentka i kuratorka ds. muzyki w ESK. Z kolei w Teatrze Muzycznym Capitol wystąpi Chór Komentujących Wrocławian (18 grudnia godz. 16:00) ze swoim finałowym koncertem. Muzycznie podsumuje się także cykl warsztatów „Samoróbka” (18 grudnia godz. 18:00 i 20:30) pod okiem Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty), a w Operze Wrocławskiej zobaczymy pierwszą premierę sezonu – operę „Trubadur” Giuseppe Verdiego (16-18 grudnia godz. 19:00). 

Wielkie wystawy ESK dla każdego
Weekend Zamknięcia Programu to także Dni otwarte dla sztuki. To gratka nie tylko dla miłośników sztuk wizualnych. Od 16 do 18 grudnia wystawy „Photography Never Dies” na dworcu Wrocław Główny, ekspozycja stała „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia oraz „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury będą dostępne bezpłatnie. Z kolei opłata za wstęp na wystawę „Summer Rental” w Pawilonie Czterech Kopuł czy „Wrocławską Europę” w Muzeum Narodowym będzie symboliczna (1-3 zł). Ponadto 17 grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej, zobaczyć wystawę „Cienie – Shadows” z pracami Mathilde Lavenne stworzoną w ramach programu Rezydencji Artystycznych A-i-R WRO (Pasaż Pokoyhoff, 17-18 grudnia godz. 16:00-20:00) oraz wyjątkowy performans „Bubble, bubble” (17 grudnia g. 20:00) zainspirowany komunikacją delfinów. 

Zwiedzanie Opery
16, 17 i 18  grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej i odwiedzić miejsca zwykle niedostępne dla widzów. Na nietypowy spacer po Operze można zapisywać się w Infopunkcie ESK (Świdnicka 8c). Grupy max. 50 osobowe będzie oprowadzać Adam Frątczak. Natomiast w foyer Opery oglądać będzie można do końca stycznia wystawę poświęconą realizacjom operowym Ewy Michnik, dawnej dyrektor Opery Wrocławskiej.

W Infopunkcie ESK (Świdnicka 8c) od czwartku 15.12 będą dostępne wejściówki na trzy zwiedzania:
- 16.12 (50 wejściówek)
- 17.12 (50 wejściówek)
- 18.12 (50 wejściówek)

Zwiedzania będa każdego z powyższych dni o godzinie 14:00.


Jasełka, teatry uliczne i parady
Podczas Weekendu Zamknięcia wrocławskie place i ulice w centrum miasta zamienią się w sceny artystycznych pokazów dla dzieci i dorosłych. W sobotę i niedzielę (17 grudnia godz. 17:00 i 19:00, 18 grudnia godz. 18:00), na placu przed dworcem Wrocław Główny, zobaczyć będzie można spektakl Teatru Snów z Gdańska. Widzowie poznają niezwykłą historię żyjącego na pograniczu marzeń i rzeczywistości człowieka-giganta. Od piątku do niedzieli, między godziną 12.00 a 18.00, Plac Gołębi na wrocławskim Rynku opanowany zostanie przez artystyczne jasełka i kolędników ze Lwowa, którzy zaproszą widzów do zabawy i postarają się przywrócić bożonarodzeniową tradycję wspólnego kolędowania. Z kolei na trasie pomiędzy ulicą Świdnicką a gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego dołączyć będzie można do kolorowej parady Teatru Klinika Lalek (17 grudnia, godz. 16:30, 19:00 i 18 grudnia, godz. 16:30). W pochodzie wezmą udział liczne grupy artystów, lalki oraz zwierzęce marionety, w tym lew, słoń i żyrafa. Finałowe show odbędzie się przy pomniku Szermierza na Placu Uniwersyteckim. Wszystkie plenerowe pokazy są bezpłatne. Spacerując po Wrocławiu, warto także przejść się Ścieżką Światła – to specjalna artystyczna odsłona Bulwaru Dunikowskiego, przygotowana specjalnie na Weekend Zamknięcia ESK.

ESK na widelcu
Podczas Weekendu Zamknięcia warto zajrzeć także do wrocławskich kawiarni i restauracji. W ramach akcji ESK od kuchni (15-18 grudnia) wybrane z nich serwować będą wyjątkowe potrawy z wydanej w tym roku Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Skosztować będzie można m.in. pasty jajecznej Dziadka Karola, Cesarskiego Przysmaku, czyli ciasta drożdżowego z cynamonową kruszonką, kiesełyci z ziemniakami, czyli łemkowskiego żuru owsianego, pomidorowej z Oporowa, Śląskiego Nieba, czyli schabu z suską sechlońską i blinów gryczanych z crème fraiche. Kulturalnej kuchni szukać można w kawiarniach: Etno, Bema Cafe, Borówka, Nadodrze oraz restauracjach: Mama Manoush, Szynkarnia, La Maddalena, Jasna, Mleczarnia, Olszewskiego 128 oraz Machina Organika. 

Infopunkty ESK z muzyką na żywo i mapkami Weekendu Zamknięcia
Od 16 do 18 grudnia w centrum miasta i w okolicach Hali Stulecia działać będzie także dziesięć Infopunktów ESK, które rozgrzeją wrocławian muzyką na żywo. Po informacje, mapki, lunch i kawę udać można się także codziennie do Barbary (Świdnicka 8c) – serca Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

Kulturalna dogrywka
Weekend Zamknięcia Programu ESK to tylko część wielkiego finału pełnego kulturalnych emocji wrocławskiego roku. 31 grudnia czeka nas bowiem solidna muzyczna dogrywka. Do wspólnej zabawy zaprasza Sylwester Wrocławski. Pod tym pseudonimem kryją się znakomici artyści związani z Wrocławiem, którzy wezmą udział w tym niezwykłym koncercie na wrocławskim Rynku. Dwie sceny, dziesięć zespołów, imponujące efekty świetlne. To będzie wielkie pożegnanie tego wyjątkowego roku! Choć przecież tytuł ESK pozostanie z nami już zawsze. Wrocław – jak było widać przez 12 miesięcy 2016 roku – jest miastem kultury. Jej europejską stolicą. I to dzięki Wam tą stolicą pozostanie!

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Weekend Zamknięcia ESK 2016

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail