Premiera książki „GET Eugeniusza Stankiewicza” autorstwa Mirosława Ratajczaka

M.Ratajczak, Get

Mirosław Ratajczak, „GET Eugeniusza Stankiewicza”, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2015

Eugeniusz Get-Stankiewicz był jednym z najoryginalniejszych artystów w historii polskiej sztuki powojennej, godzącym z powodzeniem status outsidera z popularnością, która we Wrocławiu – mieście w którym mieszkał i pracował od początku lat sześćdziesiątych – przybrała wręcz postać legendy.

Wybitny plakacista a zarazem wirtuoz szlachetnych technik graficznych, swobodnie przekraczał granice rodzajów i dyscyplin plastycznych, ignorując wszelkie podziały na sztukę wysoką i niską. Jedyną ramą, która zdawała się go ograniczać, była rama jego osobowości twórczej – osobowości prowokującej artystycznie i intelektualnie.

Książka Mirosława Ratajczaka, krytyka towarzyszącego twórczości Eugeniusza Geta-Stankiewicza przez niemal cztery dekady, prezentuje całościowy dorobek artysty. Krytyczny esej ilustrowany jest obszernym wyborem reprezentatywnych prac Geta, od juweniliów po dzieła ostatnie. Całość zamknięto w atrakcyjnej, albumowej szacie graficznej.

Eugeniusz Get-Stankiewicz

Urodzony w 1942 roku. Jeden z najoryginalniejszych i niezależnych artystów w polskiej sztuce powojennej. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W latach 1981–1985 oraz 1998–2011 wykładał we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (od 2003 jako profesor zwyczajny). Cechowała go wszechstronność zainteresowań artystycznych i warsztatowych, z których na pierwszy plan wybijała się grafika warsztatowa (szczególnie miedzioryt) oraz projektowa (plakat). Pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2011 roku we Wrocławiu.

Mirosław Ratajczak

Urodzony w 1952 roku. Krytyk sztuki, publicysta, od 1978 roku pracuje jako redaktor w miesięczniku „Odra”. Mieszka we Wrocławiu.