Prezentacja Osiedla ESK w Brukseli

IMG_0183

Zbigniew Maćków, kurator ESK odpowiedzialny za architekturę zaprezentował w Brukseli projekt osiedla Europejskiej Stolicy Kultury.

W ubiegłym tygodniu w Brukseli trwał 12. Europejski Tydzień Regionów i Miast. W ramach wydarzenia sieć współpracujących ze sobą Europejskich Stolic Kultury zorganizowało panel dyskusyjny pt. „Kultura jako recepta na rozwój terytorialny". W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele byłych, aktualnych oraz przyszłych ESK (Liverpool, Umeå, Wrocław, Valletta, Leeuwarden) oraz Karel Bartak, szef największego unijnego programu wspierającego kulturę – Kreatywna Europa.

Zbigniew Maćków, współtwórca idei i koordynator projektu Nowe Żerniki zaprezentował projekt Osiedla Europejskiej Stolicy Kultury z perspektywy architektonicznej oraz społecznej. Wskazywał na innowacyjność projektu w kontekście polskim oraz zagranicznym, w tym elementy, takie jak m. in. obecność kooperatyw społecznych, miejsc spotkań, dom seniora, sklepiki czy przestrzenie zielone.

WuWA II, czyli Nowe Żerniki, to modelowe osiedle, które powstanie w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów. Inspiracją dla jego budowy stała się wystawa "Mieszkania i miejsca pracy" (Wohnungs – und Werkraumausstellung – WuWA) zorganizowana we Wrocławiu w 1929 roku przez śląski oddział Deutsche Werkbundu. Ekspozycja ta, składająca się z wielkiej wystawy oraz wzorcowego osiedla wzniesionego w rejonie ul. Zielonego Dębu, okazała się jednym z najciekawszych eksperymentów architektonicznych ubiegłego stulecia.

Nowe Żerniki według swojej nadrzędnej idei mają być przyjazne dla wszystkich mieszkańców miasta, seniorów, dzieci i ich rodziców, dlatego istotnymi elementami założenia będą nie tylko obiekty handlowe czy usługowe, ale także szkoła i dom kultury. Ponadto, sama struktura osiedla została zaprojektowany tak, aby mieszkańcy mogli korzystać z jego oferty bez wykorzystywania samochodu.

Nowe Żerniki są elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i mają stanowić jedną z materialnych pozostałości po wydarzeniach roku 2016.

Więcej o projekcie WuWA II można przeczytać na stronie: http://nowezerniki.pl/

IMG_0189 IMG_0176 IMG_0183