Zgłoś uwagę

Rozpoczynamy 7. American Film Festival

Dziś wieczorem w Kinie Nowe Horyzonty startuje 7. American Film Festival. Święto niezależnego kina amerykańskiego potrwa do niedzieli. W programie tegorocznej edycji, wpisanej w program Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016, znalazło się 100 filmów pełnometrażowych: 58 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 6 to premiery europejskie.


Festiwal otworzy o godz. 19.00 polska premiera docenionego w Cannes Patersona Jima Jarmuscha (KNH 1). Na przekór dyktatowi konsumpcji i efekciarstwa buntownik amerykańskiego kina stworzył film będący pochwałą zwyczajności. Tytułowy bohater (Adam Driver), kochający mąż i kierowca miejskiego autobusu otoczony typowo jarmuschowskimi ekscentrykami, potrafi w codziennej rutynie odnaleźć czystej wody poezję, a jego postawa udziela się całej filmowej opowieści. Po seansie otwierającym festiwal zapraszamy widzów na kieliszek wina, a Patersona będzie można zobaczyć na AFF jeszcze 28 października.

We wtorek ma miejsce także pokaz filmowego klasyka o iście operowym rozmachu czyli Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (C’era una volta il West) Sergia Leone (KNH 4, 19.30), z Charlesem Bronsonem, Claudią Cardinale i Henrym Fondą w rolach głównych. Ten najsławniejszy spaghetti western w historii gatunku zainauguruje tegoroczną retrospektywę Europejczycy w Ameryce.

W KNH 6 o godzinie 20.00 pokażemy pierwszy film sekcji Special Docs, portret czołowego twórcy amerykańskiego kina niezależnego: Richard Linklater, spełnione marzenia (Richard Linklater – Dream Is Destiny), autorstwa dokumentalistki Karen Bernstein i współzałożyciela festiwalu SXSW, producenta i reżysera Louisa Blacka, obecnego we Wrocławiu.

Tego samego wieczoru w sali nr 5 o 20.45 pokazany zostanie również jeden z amerykańskich filmów Wima Wendersa Nie wracaj w te strony (Don’t Come Knocking) z wybitną rolą Sama Sheparda (scenarzysty filmu) jako wypalonego aktora westernów próbującego odmienić swoje życie. Pokaz odbędzie się również w ramach cyklu Europejczycy w Ameryce oraz toczącej się w Kinie Nowe Horyzonty retrospektywy Wendersa -  wszystko jako część programu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016.

Program festiwalu na 25.10 tutaj

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie AFF-plakat

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail