Program A-i-R Wro: Mira Gáberová na rezydencji artystycznej we Wrocławiu

Na początku maja na rezydencję artystyczną do Wrocławia przyjedzie słowacka artystka, Mira Gáberová. Podczas dwumiesięcznego pobytu w Europejskiej Stolicy Kultury będzie pracować nad swoim projektem multimedialnym „Videotime”.

Mira Gáberová to absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, w pracy twórczej zajmująca się sztuką video, fotografią i rysunkiem; jest także autorką instalacji multimedialnych. Tworząc „Videotime” ma zamiar analizować i dekonstruować język samego medium, jakim jest video, a podczas realizacji projektu będzie miała okazję korzystać z nowoczesnego sprzętu dostępnego we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Gáberová planuje także poddać nowej interpretacji swoje dotychczasowe prace – współdziałając z lokalnymi artystami.

W ramach wymiany między Koszycami a Wrocławiem, w kwietniu na Słowację wyjedzie Fabien Lédé – malarz-outsider, fotograf i ilustrator, wyznawca zasady D.I.Y. W trakcie dwumiesięcznej rezydencji w kwietniu i maju tego roku Lédé realizować będzie autorski projekt „Paradise Disorder”, dekonstruujący mit raju rozumianego jako przestrzeń harmonii i utożsamianego z równowagą, dobrobytem, symetrią i rozkoszą.

Rezydencje Miry Gáberovej i Fabiena Lédé realizowane są we współpracy z programem K.A.I.R. – Kosice Artist in Residence.

O Programie A-i-R Wro
A-i-R Wro to wieloletni i interdyscyplinarny program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem, w oparciu o współpracę partnerów lokalnych i zagranicznych, jest stworzenie międzynarodowej platformy, która umożliwi artystom, kuratorom, animatorom, menedżerom, organizacjom i instytucjom współdziałanie oraz wymianę doświadczeń, praktyk, pomysłów i wiedzy. Ponadto, program A-i-R Wro ma służyć promocji artystów, wesprzeć ich rozwój i mobilność, a także ułatwić tworzenie więzi kulturalnych ponad granicami.

Więcej szczegółów na stronie www.wroclaw2016.strefakultury.pl/rezydencje

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mira Gáberová