Zgłoś uwagę

Program A-i-R Wro: troje artystów przyjedzie na rezydencje artystyczne

Troje artystów z miast partnerskich Wrocławia: Enrico Floriddia z Poitiers, Mathilde Lavenne z Lille oraz Klaas Burger z Bredy latem i jesienią tego roku przyjadą na rezydencje artystyczne w ramach Programu A-i-R Wro. Lavenne będzie starała się sprawdzić, jak brzmią niewidzialne zjawiska naturalne, Floriddia planuje opowiedzieć historię Dolnego Śląska poprzez mikrohistorie dzieł sztuki, a Burger będzie między innymi analizować możliwość uczestnictwa w życiu obywatelskim i kulturalnym miasta przez osoby wykluczone społecznie.

Enrico Floriddia, reprezentujący Poitiers, departement de la Vienne we Francji, to fotografik i artysta wizualny. Podczas rezydencji we Wrocławiu ma zamiar zająć się badaniem historii sztuki Dolnego Śląska: poznając mikrohistorie związane z przedmiotami zebranymi w regionalnych muzeach, chce stworzyć autorską, artystyczną opowieść o Wrocławiu i jego okolicach.

Mathilde Lavenne – artystka z Lille – w swojej pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, sztuką viedo i nowymi mediami; tworzy także instalacje multimedialne. Do Polski przyciągnął ją Witold Gombrowicz: zainspirowana książką „Opętani”, podczas rezydencji we Wrocławiu będzie starała się uchwycić świat, którego nie można zaobserwować gołym okiem. Współpracując z lokalnymi artystami, Lavenne planuje zbudować urządzenie wychwytujące fale VLF (Very Low Frequencies), aby obserwować niewidzialne zjawiska naturalne. Zebrany przez nią materiał będzie podstawą dla kilku różnorodnych prac – między innymi rysunków, kolaży, czy instalacji multimedialnych, które planuje eksponować w przestrzeni publicznej.

Klaas Burger, dziennikarz i artysta wizualny z Bredy, był już gościem Programu A-i-R Wro jesienią zeszłego roku. W trakcie swojej pierwszej wizyty pracował nad projektem „Jak spróbować działać tak, jakby istniała jakaś przyszłość?”, będącym częścią większego, międzynarodowego przedsięwzięcia „The Future Works”. Współpracując z mieszkańcami i działaczami społecznymi zaangażowanymi w sprawę romskiego koczowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, artysta analizował sytuację osób żyjących na marginesie społecznym; na swój sposób wykluczonych z zarówno życia obywatelskiego, jak i kulturalnego miasta. Podczas tegorocznej rezydencji planuje rozwijać projekt „The Future Works” – nadal badając zjawisko wykluczenia społecznego.

W zeszłym roku, w ramach wymiany między Wrocławiem a miastami partnerskimi, do stolicy Dolnego Śląska przyjechali Fabien Zocco z Lille, Svea Duwe z Drezna, Verena Blok i wspomniany już Klaas Burger z Bredy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wroclaw2016.strefakultury.pl/rezydencje

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

A-i-R WRO

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail