Zgłoś uwagę

Program A-i-R Wro: troje wrocławian wyjedzie na rezydencje artystyczne do San Sebastian

Znamy wyniki naboru na rezydencję artystyczną w San Sebastian: troje artystów związanych z Wrocławiem – Hanna Ilczyszyn, Jakub Szafrański i Gabriela Kowalska – jesienią tego roku wyjedzie na kilkutygodniowe rezydencje do Kraju Basków. Twórcy zostali wybrani przez baskijskich jurorów – na podstawie propozycji przesłanych przez wrocławskie jury: Kostasa Georgakopulosa (fundacja i festiwal Avant Art), Macieja Masztalskiego (Teatr Ad Spectatores), Agnieszkę Kubicką-Dzieduszycką (Centrum Sztuki WRO), Piotra Czerniawskiego (magazyn „Rita Baum”) oraz Berenikę Nikodemską. W ramach otwartego naboru program A-i-R Wro otrzymał kilkadziesiąt zgłoszeń.

ARTYŚCI
Hanna Ilczyszyn
otrzymała dyplom z malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała także na KASK w belgijskiej Gandawie. Jej prace (na wystawach solowych i grupowych) można było zobaczyć na trzech różnych kontynentach – w Europie (Polska, Belgia, Austria, Bułgaria), Azji (Tajwan, Chiny, Japonia) i w Ameryce Północnej (USA). Znalazła się w gronie „One to Watch” wybieranych przez galerię Saatchi Art. Podczas rezydencji w San Sebastian pracować będzie nad projektem malarskim „Ludzie Lasu”, dla którego inspiracją są baskijska mitologia i polskie legendy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem (nie tylko słowiańskie, ale i germańskie). W trakcie swojego pobytu ma zamiar przygotować serię portretów i zaangażować też lokalną społeczność podczas wspólnych warsztatów.

Gabriela Kowalska to artystka, projektantka i kuratorka sztuki, od 2010 roku prowadząca Studio Projektowe GABUKOW. Laureatka Machina Design Awards (Młody Design 2010), dwukrotnie wyróżniona w konkursie MakeME! w ramach Łódź Design Festiwal. Doceniona w Polsce – jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i w USA – gdzie otrzymała stypendium Pilchuck Glass School. Ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. W San Sebastian ma zamiar przygotować projekt „Co mogę dla Was zrobić? Czego byście chcieli?”: wsłuchać się w głos mieszkańców i stworzyć użytkową instalację w przestrzeni miasta oraz zaprojektować i wyprodukować, z pomocą lokalnych artystów i rzemieślników, przedmiot użytkowy, który byłby wspólny – przekazywany sobie przez mieszkańców w miarę ich potrzeb.

Jakub Szafrański to z wykształcenia filozof, obecnie niezależny dziennikarz i fotoreporter, wcześniej związany m.in. z Wydawnictwem Krytyki Politycznej czy Fundacją Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości. W ramach swojej rezydencji artystycznej w San Sebastian przygotuje reportaż (w tym – relacje fotograficzne, wideo i opisy), którego główną bohaterką będzie zawodniczka startująca w zawodach Bertsolaritzy – baskijskiej sztuki improwizowania poezji śpiewanej. Jakub Szafrański ma także zamiar sam spróbować swoich sił i nauczyć się (przynajmniej) podstaw baskijskiej sztuki improwizacji. Reportaż artysty będzie też impulsem do refleksji na temat wartości języków ojczystych – ich unikalności i możliwości przekraczania barier.

Rezydencje artystyczne w San Sebastian są współorganizowane przez Europejską Stolicę Kultury Donostia/San Sebastian 2016 i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, działający w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Rezydencje w San Sebastian

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail