Program „MOSTY”: już tylko miesiąc do wielkiego finału

slajder Pomrowa

Taniec, film, teatr, performance, happeningi oraz innego rodzaju ciekawe wydarzenia będą miały miejsce 20 czerwca na 26 wrocławskich kładkach i mostach. Niektórzy z autorów już prężnie działają, aby ich projekty wypadły tego dnia jak najlepiej. Poniżej prezentujemy kilka z dotychczasowych działań uczestników „MOSTÓW” – przygotowania do wielkiego finału idą pełną parą!

Pomysłodawcy „Mostu do San Sebastian”, którzy swoje działania prezentować będą na moście Gen. Sikorskiego wybrali się z wizytą do drugiej Europejskiej Stolicy Kultury 2016, czyli hiszpańskiego miasta San Sebastian. Przygotowują tam swój projekt, zbierają doświadczenia, poznają kulturę i historię, rozmawiają z mieszkańcami, aby jak najciekawiej przedstawić swój pomysł w finale akcji. O baskijskiej eskapadzie można przeczytać: T U T A J.

pomrowaZ kolei autorzy „Pomrowa + Personalnie” intensywnie budują ogromną makietę w skali 1:1. Studenci architektury Politechniki Wrocławskiej swoją wystawę zaprezentują na moście Pokoju. Natomiast twórcy „ON OFF” zorganizowali otwarte warsztaty fotograficzne zatytułowane „Bariera”. Efekty pracy pokażą już za kilka tygodni na wystawie plenerowej przy Kładce Nabycińskiej. Z kolei na oddalonym od centrum Wrocławia osiedlu Kozanów pojawią się uczestnicy projektu „Rappers & Sappers”, czyli połączone siły opolskich artystek wizualnych oraz wrocławskich animatorów wydarzenia „Rap Szalet”. Ich działania będą się skupiać w okolicach mostu Saperskiego. Autorki projektu już intensywnie ćwiczą, odbywając treningi kajakarskie na Odrze …w okolicach Opola. Wyczyny ich drużyny można zobaczyć na blogu akcji: T U T A J.

„Mosty” związane są także z literaturą. Na Moście Uniwersyteckim zostanie zbudowany nietypowy „wał przeciwpowodziowy” z książek, który tuż po wydarzeniu zostanie rozebrany, a książki, które posłużyły do jego budowy, zostaną rozdane wrocławskim instytucjom. Aktualnie w różnych częściach miasta autorzy projektu „Tonący książki się chwyta” organizują zbiórkę książek, które następnie zostaną użyte do skonstruowania spektakularnej instalacji. Nieopodal, bo na Wyspie Słodowej, zostanie przedstawiona akcja „Utopijnego Wrocławia”. Autorzy już rozpoczęli prace nad swoim wydarzeniem tworząc projekt pojazdu przyszłości, a efekt ich działań można zobaczyć na fanpage’u projektu: T U T A J.

11252027_1594699177472154_1892610519598661920_oIntensywnie pracują również pomysłodawcy projektu „Wąski Most – Szeroka Kultura”. Ich wydarzenie jest realizowane już od blisko 5 miesięcy, a finał odbędzie się 20 czerwca na moście Bartoszowickim. W ramach tego przedsięwzięcia autorzy zorganizowali plenerowe warsztaty integracyjne, prezentowali sztukę kuglarstwa oraz żonglerki ogniem. Poza tym tworzyli stalowego smoka oraz wybrali się na inspirującą wędrówkę w okolice Lasu Strachocińskiego. Także organizatorzy „Weingasse: most do krainy kamienic i winnic” nie próżnują. Razem z dziećmi Z Wałbrzycha ulepili już prawie 300 glinianych domków, które zostaną użyte w przeróżnych działaniach artystycznych. Oprócz tego zorganizowali konferencję „Kids’ Guernica” oraz spotkanie z poetą i filozofem Hatto Fischerem.

Szerokie działania podejmuje także fundacja EKOpotencjał odpowiedzialna za „WrocMost Atelier”. Autorzy propagują zachowania proekologiczne, obecnie zbierają tworzywa (aluminiowe i metalowe puszki oraz plastikowe nakrętki), z których stworzą swoje dzieła na kładce rowerowo-pieszej przy Stadionie Wrocław. Poza tym pomysłodawcy tego wydarzenia zorganizowali warsztaty uprecyklingowe dla dzieci.

To tylko część z 26 planowanych wydarzeń w ramach programu „Mosty”, którego finał odbędzie się 20 czerwca w różnych częściach Wrocławia.

O wszystkich projektach w ramach programu „MOSTY” można przeczytać: T U T A J.

Niebawem kolejna garść informacji i aktualności o „mostowych” projektach.