Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro: Rezydenci z Kraju Basków już we Wrocławiu

Od dziś przez trzy tygodnie Wrocław będzie gościć rezydentów z Kraju Basków. Europejską Stolicę Kultury odwiedzą Ainara LeGardon, Jaime de los Rios oraz Eneko Gil.

Baskowie wezmą udział w wyjątkowym projekcie A-i-R Wro – Programie Rezydencji Artystycznych prowadzonym pod auspicjami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zaproszeni twórcy szukać będą we Wrocławiu artystycznego połączenia pomiędzy Krajem Basków a stolicą Dolnego Śląska. Rezultatem ich rezydencji będą więc projekty czerpiące inspiracje z dwóch różnych regionów starego kontynentu.

Ainara LeGardon we Wrocławiu kolekcjonować i nagrywać będzie miejskie dźwięki, aby następnie z wykorzystaniem własnego głosu i ciała, a także zebranych przedmiotów, zaimprowizować koncert. LeGardon wydała już pięć świetnie przyjętych albumów. W swojej ojczyźnie kojarzona jest przede wszystkim z alternatywnym, gitarowym graniem, ale unika zaszufladkowania jej jako piosenkarki. Zajmuje się również muzycznymi improwizacjami i eksperymentami z dźwiękiem, podczas których wykorzystuje wyłącznie swój głos i ograniczoną liczbę urządzeń. LeGardon należy do grupy Orquesta FOCO – działającej od 1996 roku, najstarszej w Europie orkiestry improwizującej. Obecnie artystka pracuje nad projektem eksperymentalnej opery oraz prowadzi artystyczne warsztaty, w ramach których dzieli się z uczestnikami swoją wiedzą z zakresu prawa autorskiego, ale też radzi, jak rozbudzić kreatywność.

Jaime de los Rios jest założycielem wyjątkowego miejsca – Laboratorium Artek. W swoich projektach łączy zdobycze kultury, nauki i technologii, w związku z czym w trakcie rezydencji pracować będzie nad programem komputerowym, za pomocą którego da możliwość aktywnym użytkownikom platform społecznościowych (głównie Twittera lub innych z nim połączonych) współtworzenia interaktywnej mozaiki łączącej Wrocław i San Sebastian. De los Rios jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a jako rezydent artystyczny gościł już m.in. w Bermeo i Poitiers.

Trzeci z zaproszonych artystów – Eneko Gil – już jako sześciolatek rozpoczął karierę taneczną. Zaczynał od tańców tradycyjnych, ale od lat związany jest z tańcem współczesnym. Szlify zdobywał w szkołach w Nowym Jorku, Londynie i w swojej rodzinnej Errenterii. Gil jest laureatem wielu wyróżnień – zarówno jako członek tanecznych grup, jak i indywidualny tancerz. W 2009 roku zdobył główną nagrodę podczas Konkursu Choreograficznego w Madrycie. We Wrocławiu pracować będzie nad solowym występem tanecznym inspirowanym prozą Brunona Schulza.

W najbliższy wtorek – 16 czerwca – o godz. 19.30 podczas spotkania w ramach Konwersacji Hiszpańskich organizowanych przez Księgarnię Hiszpańską artyści opowiedzą o przygotowywanych projektach. Efekty swojej pracy zaprezentują z kolei mieszkańcom Wrocławia w trakcie trzeciej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK – wyjątkowego cyklu imprez, warsztatów, pokazów i spotkań przybliżających wrocławianom kulturę Kraju Basków. Tegoroczna odsłona BASK trwać będzie od 3 do 5 lipca.

Gabriela Będkowska

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.