Zgłoś uwagę

Prosto z mostu w świat miniony

slajder

Do 22 czerwca Wrocławianie i goście licznie odwiedzający nasze miasto mogą obejrzeć u wylotu ul. Oławskiej wystawę plenerową poświęconą przeprawom odrzańskim. Mosty są chlubą Wrocławia i stanowią jeden z najbardziej wyróżniających miasto elementów krajobrazu.

Dziś w zależności od przyjętej metodologii liczenia jest ich od 114 nawet do 400, co lokuję Wrocław na 5 miejscu w Europie. Najstarsze przeprawy budowano z drewna, później z kamienia lub cegieł, począwszy od połowy XIX stulecia dominowały już mosty żelazne, najpierw nitowane a następnie spawane, by w końcu ostatecznie ustąpić nowoczesnym konstrukcjom żelbetonowym. Zmieniała się także architektura mostów, dostosowując się do panujących styli. Wszystko to miało wpływ na różnorodność form i rozwiązań technicznych: wiszące, kratownicowe, łukowe, wsparte na potężnych filarach i lekkie kablobetonowe.

Na wystawie zaprezentowano dziesięć najpiękniejszych, zdaniem autorów, wrocławskich mostów: Piaskowy, Młyński, Tumski, Pomorski, Uniwersytecki, dawny most Lessinga (w miejscu obecnego mostu Pokoju), Grunwaldzki, Zwierzyniecki i Szczytnicki i Osobowicki. Oparto się na materiałach archiwalnych i bibliotecznych, głównie z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Instytutu Herdera w Marburgu, a także kolekcji prywatnych. Obok archiwalnych zdjęć, wśród których są także unikatowe, zamieszczono  krótki opis każdego z mostów, a także przywołano najciekawsze wydarzenia z nimi związane. Tekst i podpisy pod ilustracje są dwujęzyczne, po polsku i angielsku. Autorami wystawy są Bożena Kumor – Gomułka i Janusz Gołaszewski z Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail