Zgłoś uwagę

„Przebudzenie” – Ceremonia Otwarcia ESK Wrocław 2016

17 stycznia 2016 r., godz. 16.00-20.00
Cztery dzielnice Wrocławia, wrocławski Rynek

„Przebudzenie” to najważniejsze wydarzenie stanowiące finał Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 17 stycznia dziesiątki tysięcy osób przejdzie z czterech dzielnic do wrocławskiego Rynku w największym pochodzie w historii miasta. Pod przewodnictwem czterech Duchów – Wielu Wyznań, Innowacji, Odbudowy i Powodzi opowiedzą o historii miasta. Zwieńczeniem pochodu będzie spektakularne widowisko w Rynku.

Pełen program Weekendy Otwarcia i wszystkie potrzebne informacje związane z Ceremonią Otwarcia ESK 2016 we Wrocłąwiu można znaleźć: T U T A J

Twórcą „Przebudzenia” jest Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance. Brytyjski performer znany jest w Europie z przedsięwzięć tworzonych z wielkim rozmachem. Ma na swoim koncie m.in. celtyckie widowisko na dziesięciu hektarach powierzchni w Hiszpanii. Wrocławski projekt zrealizuje we współpracy 
z Philippem Geffroy’em, francuskim artystą wizualnym, projektantem spektakularnych Duchów. Oprawa muzyczna powstaje przy współpracy z Pawłem Romańczukiem (Małe Instrumenty). Z tej okazji zostało ręcznie wykonanych 40 instrumentów muzycznych towarzyszących Duchom. – Naszym celem jest dialog przeszłości z przyszłością Wrocławia prowadzony przez artystyczne diaspory, bezpośrednio łączące się z jego historią, gdzie mieszają się jak w tyglu pierwiastki polskie, ukraińskie, izraelskie, niemieckie i czeskie – tłumaczy Baldwin. 

W celu metaforycznego „przebudzenia” różnych części miasta, kilkukilometrowe pochody wraz z Duchami przejdą do Rynku z czterech miejsc: zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego. Każdy pochód będzie ogromnym widowiskiem artystycznym. Ceremonia Otwarcia to ponad 1300 artystów i 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 20 członków orkiestry, około 300 cyklistów, 30 instalacji świetlnych, ponad 1400 kostiumów, 30 gigantycznych kukieł i 5 tramwajów.

„Przebudzenie” jest drugą częścią projektu o nazwie „Kwartet Flow” autorstwa Chrisa Baldwina. Pierwszą częścią były „Mosty” (czerwiec 2015), w których wzięło udział 22 tysięcy osób. 27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się wtedy m.in. w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i pracownie plastyczne. Po „Przebudzeniu” (17 stycznia) nastąpi „Flow”, w ramach którego 11 czerwca 2016 roku na Odrze odbędą się koncerty, spektakle i happeningi. Ostatnim wydarzeniem jest „Niebo” – ceremonia zamknięcia obchodów ESK 2016, podczas której 17 grudnia 2016 roku w Hali Stulecia wybrzmi spektakl z europejskim dziedzictwem Wrocławia w roli głównej.

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Przebudzenie

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail