Zgłoś uwagę

"Przebudzenie" - Ceremonia Otwarcia ESK Wrocław 2016

Poznaliśmy szczegóły „Przebudzenia” – Ceremonii Otwarcia ESK Wrocław 2016. W spektakularnym pochodzie, który rozpocznie o godz. 16:00 w niedzielę 17 stycznia w kilku miejscach miasta, wezmą udział setki artystów, tysiące wrocławian i widzów, którzy będą mieli okazję oglądać niepotykane widowisko, rozpoczynające obchody ESK 2016 we Wrocławiu.

Wiecej o Weekendzie Otwarcia można przeczytać: T U T A J

Program i opisy poszczegolnych wydarzeń w ramach "Przebudzenia": 

Duch Odbudowy
wyrusza o godz. 16.00 w pobliżu starej zajezdni tramwajowej przy ul. Grabiszyńskiej
– na Rynku o godz. 18.30


W 1945 r. Wrocław rozpoczął długi i bolesny proces odbudowy. Tym razem jako polskie miasto. Ale ta odbudowa odbyła się w kontekście licznych kryzysów - miliony Niemców zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domostw w tym regionie, a kolejne zakończyło tu swoje przerażające wędrówki ze Wschodu.

Ten Duch związany jest z poszukiwaniem nowego początku, nowego domu. Wyruszając od ul. Grabiszyńskiej w pobliżu starej zajezdni tramwajowej, dwie grupy (bagaż jednej z nich zostanie umieszczony w starym tramwaju, a drugiej na Duchu) dołączą do muzyków grających na instrumentach zrobionych ręcznie przez Pawła Romańczuka. Pierwszy przystanek będzie miał miejsce przy wiadukcie, gdzie uczestnicy marszu będą próbować pokonać swój strach przed przejściem pod nim. Spotkają wysłannika, który pokaże im drogę do schronienia. Na miejscu dowiedzą się, że nie ma dla nich miejsca. Czy to prawda? Uczestnicy ponowią swoją podróż i wkrótce napotkają Morze Ludzkości - dosłownie płynące morze złożone z setek pozostających w ruchu obywateli miasta, którzy zablokują im drogę. Kolejna grupa szczególnych mieszkańców Wrocławia pomoże im pokonać tą jawną przeszkodę. Ostateczne wyzwanie czeka na Placu Legionów - tym razem ściana ognia. Nasi bohaterowie zdają sobie sprawę, że tylko dzięki ogromnemu poświęceniu będą mogli przebić się przez mur żywiołu. Wszystko zostaje skalane ogniem, ale gdy stają przed ścianą, zostają nagrodzeni obrazem bardziej twórczej, jednak równie złożonej przyszłości. Muzyka zmienia się, staje się bardziej harmoniczna, odgrywana na nowych instrumentach. Marsz bezpiecznie dociera do Rynku.

Przybliżone godziny przystanków:
16.00 - 16.17 - parking przy wjeździe do zajezdni
16.20 - 16.35 - wiadukt przy ul. Bzowej
16.40 - 16.50 - schron na skrzyżowaniu ulic Stalowej i Grabiszyńskiej
17.05 - 17.20 – skrzyżownie ulic Zaporoskiej i Grabiszyńskiej
17.27 - kładka dla pieszych Grabiszyńska
17.35 - 18.00  - Pl. Legionów

Duch Powodzi
wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni tramwajowej “Dąbie”
– na Rynku o godz. 18.30


W 1997 r. rzeka Odra zalała Wrocław, cały region i sąsiednie kraje. Miasto odpowiedziało na to ogromną manifestacją obywatelskiej dumy - bezcenne książki i artefakty z bibliotek uniwersyteckich zostały ocalone i przeniesione w bezpieczne miejsce. Nasz Duch Powodzi jest zarówno potężny, jak i łagodny - jest siłą natury i dlatego nie można nim władać, ani go ujarzmić. Domaga się nadania mu należnej przestrzeni, a także życia z nim w harmonii, a nie w zatargu.

Trasa rozpoczyna się przy zajezdni tramwajowej “Dąbie”, w pobliżu Hali Stulecia. Można usłyszeć dźwięk kapiącej wody – jej symboliczny puls rozpoczyna akcję. Fale tworzą powierzchnię wody, która rozprzestrzeni się ulicami miasta. Duch – otoczony falami z błękitnego materiału o długości 25 metrów - wypłynie z zajezdni zanurzony w jeszcze spokojnym nurcie rzeki. W ZOO duże zwierzęta uciekają przez bramy i próbują dotrzeć do Ducha w poszukiwaniu azylu. Muzycy czekają na Ducha przy Moście Zwierzynieckim grając na wodnych dzwonach – specjalnie zaprojektowanych dźwiękowych obiektach. Na Rondzie Reagana kolejna ogromna grupa tancerzy i performerów rozwija motyw fal i symboliczny obraz płynącego miasta. Na Moście Grunwaldzkim Duch napotyka barierę, która stara się zatrzymać wodę - odbywa się walka z coraz groźniejszym żywiołem. Na Placu Społecznym fale rozpościerają się na przejścia i ulice. Gdy trasa dobiega do Galerii Dominikańskiej, powódź odnotuje największą wysokość.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - zajezdnia Dąbie
16:10 - ZOO
16:26 - Most Zwierzyniecki
16:46 - Rondo Reagana
17:10 - Most Grunwaldzki
17:20 - Plac Społeczny
17:35 - Galeria Dominikańska

Duch Wielu Wyznań
wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni przy ul. Legnickiej
– na Rynku o godz. 18.30


Wrocław to miasto wielu wyznań, czego dowodem są nasze budynki, dziedzictwo muzyczne, kuchnia oraz ludzie, liturgie, języki.

Duch wyruszy z zajezdni przy ul. Legnickiej na wezwanie chóru do przebudzenia. Gdy dotrze do Parku Handlowego Magnolia, napotka “taniec głupców”. Będzie to moment, w którym religia konsumpcji zatańczy prowokacyjnie na ulicy. Podczas przemarszu przez ul. Legnicką Duch będzie wzywany przez cztery różne chóry reprezentujące tradycje religijne obecne we Wrocławiu. Pierwszy zaśpiewa na balkonie Muzeum Współczesnego, przedstawiając tradycję protestancką. Następny czeka przy Szkole Teatralnej, gdzie będzie przedstawicielem wiary i muzyki żydowskiej. Muzyka poszczególnych chórów połączona jest kompozycją Pawła Romańczuka, graną na różnego rodzaju dzwonkach. Przy Kładce Nabycińskiej Duch spotka chór śpiewający muzykę ortodoksyjną. Nareszcie, ostatni chór czeka przy pl. Jana Pawła II, gdzie katolicka muzyka popłynie z balkonu budynku między ul. Ruską, a ul. św. Mikołaja. Przy wtórze uczestników marszu śpiewających piosenki z różnych kultur Wrocławia oraz w towarzystwie wszystkich performerów i maszerujących na całej trasie, Duch podąży w stronę Rynku.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - Zajezdnia przy ul. Legnickiej
16:20 - przed galerią handlową Magnolia Park
17:00 - Muzeum Współczesne
17.15 - PWST
17.30 - Kładka Nabycińska
17.45 - pl. Jana Pawła II

Duch Innowacji
wyrusza o godz. 16.00 sprzed Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszko
– na Rynku o godz. 18.30


Duch Innowacji wyrusza sprzed Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszko, znajdującej się na północy miasta. Gdy budzi się ze swojego spoczynku, wszystko wokół zaczyna się rozświetlać. Duch Innowacji przypomina jedną z tych zjaw, które przechodząc sprawiają, że światło żarówek skrzy się i migoce.

Wzdłuż ulic Asnyka, Kasprowicza, Żmigrodzkiej i Na Polance przestrzeń i budynki będą rozświetlone przez najbardziej interesujących operatorów światła z Wrocławia i reszty Polski. Każda z tych instalacji powie nam coś na temat historii miasta.

Szpital Pediatryczny (Artysta: Robert Kusik), ul. Jana Kasprowicza:
- instalacja będzie składała się z przezroczystych rur wypełnionych specjalną cieczą, która staje się widoczna w świetle i ilustruje rozwój dziecięcego mózgu. Celem projektu jest pokazanie, że innowacja zaczyna się w dzieciństwie.

Na Polance (Artysta: Michał Kardas), ul. Na Polance

- instalacja jest artystyczną impresją na temat przyrody i technologii, jako żyjących w symbiotycznym związku. Ludzie często popadają w konflikt, starając się uchwycić naturę. Ta praca stanowi dialog między prostymi torami technologii reprezentowanymi przez światła hilite,  a organicznym, zygzakowatym kształtem natury symbolizowanej przez drzewa wzdłuż ulicy.

Więzienie (Artysta: Tomasz Domański), ul. Władysława Reymonta
- instalacja wnosi zupełnie nowe spojrzenie na innowację. Sam twórca trafił do więzienia za drukowanie nielegalnych materiałów na początku lat 80. Celem projektu jest stworzenie instalacji świetlnych przy użyciu drabin, z których będą rzucane w powietrze kawałki papieru, a na nich zapisane będą rewolucyjne i inspirujące myśli. Wśród materiałów reżimowych, na których widnieć będą kary, będzie można znaleźć papierki z cytatami niektórych wielkich myślicieli tego świata.

Wiadukt (Artysta: Karolina Jacewicz), ul.Reymonta / Staszica
- instalacja pod wiaduktem jest artystyczną impresją i festiwalem technologii świetlnej. Światło będzie wrażliwe na otaczające je dźwięki i będzie prowadziło rozmowę z muzyką tworzoną przez Ducha - jak gdyby było wizualnym czujnikiem środowiska, miasta. To miejsce jest również miejscem transformacji Ducha od chaotycznego i zdezorganizowanego do ucyfrowionego i uporządkowanego po przejściu wiaduktu. Jak portal do przyszłości.

Pomnik Wygnanych na Syberię (Artysta: Jarosław Nadolny), ul. Stanisława Staszica
- metoda mappingu na pomnik. Historia pokazana w pięciominutowym klipie będzie przedstawieniem ludzi zesłanych na Syberię, a także dalszych losów tych ludzi i tego miejsca. Powyższa instalacja przypomina wejście w kapsułę czasu. “Ci, którzy nie znają historii, są skazani na jej powtarzanie”- nie może być innowacji bez zrozumienia naszej przeszłości, gdyż bez tego będziemy poruszać się w kółko.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - pierwsza iskra
16:20 - rozwój medycyny
17:00 - natura i kultura
17:30 - wolność umysłu
17:40 - digitalizacja
17:55 - wehikuł czasu
18:15 - innowacja

TWÓRCY „PRZEBUDZENIA”:
Reżyser: Chris Baldwin
Reżyserzy tras:
Duch Odbudowy - Piotr Łukaszczyk
Duch Powodzi - Ewa Żurakowska
Duch Innowacji - Kamil Przyboś
Duch Wielu Wyznań - Mary Sadowska
Oprawa muzyczna: Paweł Romańczuk
Duchy:  Philippe Geoffroy

Poniżej prezentujemy fotorelację autorstwa Bartka Janiczka z prób do Ceremonii Otwarcia ESK Wrocław 2016. 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Przebudzenie 0010_Dunvael Photography 0011_Dunvael Photography 0012_Dunvael Photography 0013_Dunvael Photography 0015_Dunvael Photography 0014_Dunvael Photography 0017_Dunvael Photography 0016_Dunvael Photography 0018_Dunvael Photography 0019_Dunvael Photography 0020_Dunvael Photography 0021_Dunvael Photography 0022_Dunvael Photography 0024_Dunvael Photography 0023_Dunvael Photography 0026_Dunvael Photography 0025_Dunvael Photography 0027_Dunvael Photography 0028_Dunvael Photography 0029_Dunvael Photography 0030_Dunvael Photography 0031_Dunvael Photography 0032_Dunvael Photography 0033_Dunvael Photography 0034_Dunvael Photography 0035_Dunvael Photography 0036_Dunvael Photography 0037_Dunvael Photography 0038_Dunvael Photography 0039_Dunvael Photography 0041_Dunvael Photography 0040_Dunvael Photography 0043_Dunvael Photography 0042_Dunvael Photography 0044_Dunvael Photography 0045_Dunvael Photography 0046_Dunvael Photography 0002_Dunvael Photography 0001_Dunvael Photography 0003_Dunvael Photography 0004_Dunvael Photography 0005_Dunvael Photography 0006_Dunvael Photography 0007_Dunvael Photography 0009_Dunvael Photography 0008_Dunvael Photography

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail