Zgłoś uwagę

„Przewodnik po zaminowanym terenie”

„Przewodnik po zaminowanym terenie” jest kolejną już książką, która ukazała się w ramach serii wydawniczej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a będąca antologią tekstów publikowanych w magazynie sieciowym „Helikopter” na przestrzeni lat 2011-2015. Opracowali teksty i wyboru dokonali Krzysztof Śliwka oraz Marek Śnieciński, redaktorzy czasopisma „Helikopter”, które ukazuje się od 2003 roku, a wydawane jest przez wrocławski Ośrodek Postaw Twórczych.

W antologii znajdziemy teksty zarówno poetyckie, jak i prozatorskie takich autorów jak: Andreas Altmann, Murat Baltić, György Dragomán, Gary Snyder, Tomasz Różycki, Jacek Podsiadło, Marcin Baran, Krzysztof Siwczyk, Łukasz Jarosz, Adam Widemann, Agnieszka Wolny-Hamkało, Leszek Engelking, Roman Honet czy Karol Maliszewski.

Od 2011 roku opublikowano w „Helikopterze” utwory kilkuset autorów i autorek, w tym również znaczną liczbę przekładów literatury obcojęzycznej. Wydawcy miesięcznika nadali mu otwartą formułę, w której podstawowym i najważniejszym kryterium w doborze tekstów jest ich literacka, artystyczna jakość. Dzięki tej otwartości na łamach magazynu spotykają się autorzy różnych generacji, reprezentanci odmiennych stylów, estetyk, a nawet światopoglądów. Owa otwarta formuła redakcyjna sprawia, że właściwie w każdym numerze „Helikoptera” można odnaleźć interesujące, dialogowe zestawienia tekstów, które – przy całym indywidualnym zróżnicowaniu postaw artystycznych i życiowych doświadczeń autorek i autorów – dotykają pewnych wspólnych sfer obecnych w naszej współczesności.

„Kluczowy jest tu stan zdziwienia. Drobne, powszednie wydarzenia stają się katalizatorami, które uruchamiają proces twórczy i sterują nim. (…) Zdziwienia codziennością, a zatem nie sięganie po tzw. wielkie sprawy, wielkie tematy (narracje), tylko zanurzenie się w zwykłe życie, w którego powierzchni tworzą się czasem szczeliny czy pęknięcia, poprzez które można zajrzeć głębiej, sięgnąć pod naskórek naznaczonej rutyną, przewidywalnej rzeczywistości. Trzeba być niezwykle uważnym, żeby udało się wychwycić owe drobne spękania, nieznaczne zakłócenia rytmu, w jakim toczy się nasza codzienność, w jakim rozgrywa się wiersz. Najbardziej oślepia nas to, co zwyczajne i banalne. Łatwo wtedy przegapić krótką chwilę, w której rzeczywistość dziwi się sobie samej.” – mówią redaktorzy o przygotowaniach do wydania tego zbioru.

Antologia „Przewodnik po zaminowanym terenie” jest do nabycia poprzez stronę internetową: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

„Przewodnik po zaminowanym terenie” PRZEWODNIK-PO-ZAMINOWANYM-TERENIE-okladka-high

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail