Zgłoś uwagę

W 2 tys. wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uczestniczyło 5,2 mln osób. Poza sukcesami frekwencyjnym i wizerunkowymi Wrocławia, w trakcie roku 2016 pojawiły się także liczne „efekty ESK” - mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach, współtworząc ESK i pokazując, że we Wrocławiu kultura staje się fenomenem społecznym, wielkim bodźcem rozwoju i po prostu sposobem na życie. - Wszystko, co zrobiliśmy w Europejskiej Stolicy Kultury, było po to, abyśmy stawali się lepszymi ludźmi - mówił w sobotę podczas Ceremonii Zamknięcia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Oficjalne zakończenie programu i całorocznych obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu już za nami. To był wyjątkowy czas wypełniony kulturą w jej przeróżnych odsłonach: od wydarzeń awangardowych po otwarte i darmowe koncerty; od dużych festiwali i prestiżowych gal po małe i lokalne projekty w ramach mikroGRANTÓW; od filmu i teatru aż po performance i operę. 

Z dumą prezentujemy przemiły prezent od Pani Alicji Michalskiej na zakończenie ESK Wrocław 2016. Taka kronika jest najlepszym dowodem na to, że Europejska Stolica Kultury będzie trwała wiecznie, dzięki NAM, WROCŁAWIANOM! A Wy, jakie wspomnienia roku 2016 udokumentowaliście? Zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami – sprawmy, by kulturalny rok 2016 był z nami jak najdłużej! ​

W kolejnej odsłonie cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” oddajemy głos kuratorowi ds. architektury Zbigniewowi Maćkowowi.

Po muzyce i architekturze pragniemy przypomnieć sukces ścieżki teatralnej programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Należy podkreślić, że nie był to tylko rok, w którym miała miejsce wyjątkowa Olimpiada Teatralna – dziesiątki wydarzeń, projektów i festiwali, takich jak Niedokończony dom, Akademia Teatru, Dolnośląska Platforma Teatralna, Więcej niż teatr, Festiwal Cyrkulacje, Festiwal Dramatu czy Strefy Kontaktu 2016 – to tylko wybrane wydarzenia zeszłego roku, które uczyniły z Wrocławia nie tylko stolicę europejskiej kultury, ale także teatru. 

W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” oddajemy głos  kuratorowi ds. teatru Jarosławowi Fretowi. 

W sobotę 18 czerwca Opera Wrocławska wypełniła... Stadion Miejski wyjątkową feerią muzyki, śpiewu, światła i tańca. Superwidowisko „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show” było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Kontynuując cykl „Przeżyjmy to jeszcze raz”,  oddajemy głos Ewie Michnik, kurator ds. opery.    

W cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" przypominamy wspaniałą inicjatywę - Chór Komentujących Wrocławian.

Idea chóru zrodziła się w roku 2008 przy okazji Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Dojrzewała i krystalizowała się, by w końcu – w roku ESK – stać się donośnym głosem tego miasta, „głosem ludzi odpowiedzialnych za Wrocław”, jak mówi kierownik artystyczny Chóru Komentujących Wrocławian, Marek Kocot. W chórze śpiewały osoby młode, ciut starsze i w wieku senioralnym, a wśród nich prawnicy, sportowcy, licealiści i studenci, biznesmeni, osoby bezrobotne. Wszystkich łączy Wrocław, który ich inspiruje, napawa dumą, ale który chcą zmienić i o tym śpiewali, także podczas Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. 

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 dobiegła końca. Setki projektów i wydarzeń kulturalnych, dziesiątki festiwali i przedsięwzięć artystycznych, koncerty, wystawy, warsztaty... Wiele z nich nie miałoby szansy się odbyć, gdyby nie nieocenione wsparcie prawie 2000 wolontariuszy ESK.

Gabriel Leonard Kamiński, poeta, księgarz, aktywista, niespokojny duch Wrocławia. Nic dziwnego, że aktywnie włączył się w działania ESK - zresztą na wielu polach. Jego pomysł na mikroGRANTY: opisanie (ale także nagranie) dziejów dawnej ulicy Przodowników Pracy (dziś Hallera) - okazał się strzałem w dziesiątkę. W cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" pragniemy przybliżyć aktywność Gabriela Kamińskiego. 

27 sierpnia był najgorętszym dniem 2016 roku. Fanów zmierzających na festiwal Capital of Rock witał ponad 30 stopniowy upał. Ale to tylko wstęp do ognia, który zapłonął, kiedy zabrzmiała muzyka. Pierwsza liga zespołów ciężkiego gitarowego grania na czele z grupą Rammstein wraz z entuzjastyczną publicznością wypełniającą stadion po brzegi sprawiły, że Wrocław stał się Europejską Stolicą Rocka.

W cyklu artykułów i materiałów podsumowujących „Przeżyjmy to jeszcze raz” przyszedł czas na przypomnienie jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń muzycznych zeszłego roku w Polsce.

BASK, czyli „Otwarta Pracownia Kultury Baskijskiej” to projekt, jakiego wcześniej w Polsce nie było. Współczesna kultura Basków przedstawiona poprzez działania i warsztaty kulinarne, ilustratorskie, projektowania ubioru, językowe, muzyczne i filmowe, a nawet projektowania mebli – to wszystko sprawiło, że udało się we Wrocławiu pokazać jedną z najstarszych kultur europejskich przez pryzmat jej nowoczesnego oblicza, bez „cepeliady”, bez nadęcia.

Wraz z końcem roku dobiegła końca kilkuletnia praca wokół popularnego we Wrocławiu BASKA. To dobra okazja, by oddać głos Katarzynie Zielińskiej, jednej z głównych organizatorek tego nowatorskiego projektu, będącego ważnym elementem programu ESK 2016.   

W cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" przypominamy wspaniałą inicjatywę – Pracownia przy Komuny Paryskiej 45. Projekt, który będzie kontynowany w 2017 roku.

Pracownia to sąsiedzkie miejsce na Przedmieściu Oławskim – przeznaczone do spotkań, wspólnych działań artystycznych oraz wymiany doświadczeń  pomiędzy lokalną społecznością a zaproszonymi do Pracowni artystami i animatorami. Szeroko pojęta kultura oraz interdyscyplinarne działania artystyczne mają na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności, a w dłużej perspektywie rewitalizację i zmianę oblicza całego Przedmieścia Oławskiego.

Magdalena Zambrzycka, reżyserka filmowa, animatorka kultury i działaczka społeczna. Na co dzień zajmuje się produkcją filmową, ale ponieważ uwielbia pracę w grupie i dzielnicę Nadodrze, łączy swój zawód z pasją społecznika. Dzięki mikroGRANTOM Europejskiej Stolicy Kultury zorganizowała i poprowadziła projekt pod nazwą „Przejście przez piekarnię”. 

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ 

"Rok Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to czas, w którym zaprezentowaliśmy publiczności  ponad 70 wystaw oraz zrealizowaliśmy 20 projektów w ramach programu „Wrocław – wejście od podwórza”. Program sztuk wizualnych objął również wydarzenia performatywne, pokazy czy festiwale artystyczne takie jak Przegląd Sztuki Survival, TIFF Festival czy European Glass Festival. Było na co popatrzeć!" - w ramach cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" podsumowuje Michał Bieniek, kurator ds. sztuk wizualnych ESK 2016.

"Książka stanowi podsumowanie projektu Wrocław — wejście od podwórza, realizowanego w 2015 i 2016 roku jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Artyści zaproszeni do projektu opowiadają o swoich działaniach, głos zabrali także koordynatorzy i trójka zaproszonych obserwatorów. Mamy nadzieję, że przybliży to Państwu złożoność społecznego i artystycznego eksperymentu, jakim był projekt Wrocław — wejście od podwórza." — Natalia Romaszkan

Paweł Romańczuk – muzyk, kompozytor, konstruktor instrumentów. Niestrudzony innowator i eksperymentator. Jego Małe Instrumenty to zespół koncentrujący się na dźwiękowych poszukiwaniach, a wykorzystujący do tego instrumenty o niewielkich rozmiarach. Koncertują, wydają płyty i książki i prowadzą pracownię oraz warsztaty pod nazwą „Samoróbka”, podczas których buduje się instrument z pozornie "nie muzycznych" przedmiotów. Paweł Romańczuk stworzył oprawę muzyczną kluczowych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, czyli „Kwartetu Flow": Mostów, Ceremonii Otwarcia "Przebudzenie", Flow oraz Ceremonii Zamknięcia "Niebo".

Rok Europejskiej Stolicy Kultury obfitował w kulturalne i artystyczne emocje, ale ich prawdziwa eksplozja miała miejsce w kwietniu, kiedy Wrocław postanowił oddać głos kulturze ukraińskiej. Nie dziwi zatem wynik internetowego plebiscytu Radia Wrocław na najwartościowsze przedsięwzięcie kulturalne roku 2016. W ścisłym finale plebiscytu znalazło się pięć wyjątkowych wydarzeń, a wśród nich aż cztery propozycje programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zwycięzcą został Miesiąc Lwowski, który konkurował z koncertem Davida Gilmoura, projektem „Zapomniane miasto”, Olimpiadą Teatralną i wystawionymi w Teatrze Polskim „Dziadami”.

W ramach cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” dziś przypominamy jeden z hitów programu ESK 2016 - Miesiąc Lwowski. 

W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” przypominamy wydarzenia z dziedziny performance’u, którego kuratorem był Chris Baldwin. Oddajemy mu głos, by podsumował wieloletnie działania, nad którymi sprawował opiekę artystyczną. 

Z upływem czasu fakty, szczegóły, wrażenia, zacierają się i ulegają mitologizowaniu. W przypadku kultury wagę wydarzeń możemy próbować mierzyć oceniając ich wpływ na to, co dopiero przed nami. Co z muzycznych przedsięwzięć Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 będzie rezonować nie tracąc, lecz nabierając znaczenia? - zastanawia się Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP Wrocław, któremu oddajemy dziś głos w ramach cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz"

Dzięki programowi sztuk wizualnych ESK nie było jedynie korowodem zdarzeń o charakterze masowym, odpowiedzią na zapotrzebowania publiczności. Podczas rocznego maratonu zauważalna była ekspansja sztuki - podsumowuje rok 2016 Agata Saraczyńska, krytyk sztuki i dziennikarka Gazety Wyborczej.

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 z nominacją do MocArtów 2016 w kategorii Wydarzenie Roku!

Aż trzy wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zostały nominowane do najważniejszych wydarzeń zeszłego roku, które były komunikowane na portalu kulturalnym O.pl. Głos można oddać na dowolne z dwunastu Wydarzeń Miesiąca, które zostały wyłonione spośród najpopularniejszych prezentacji w serwisie Wydarzenia O.pl.

W cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" prezentujemy fragment rozmowy z prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem. Cała rozmowa przeprowadzona przez Jacka Antczaka i Adrzeja Jóźwika ukaże się wkrótce w 7 numerze Gazety ESK. 

5 milionów uczestników, 2000 wydarzeń i niezliczona liczba emocji oraz artystycznych przeżyć. W 7 numerze Gazety ESK, Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 podsumowują wrocławianie, artyści, dziennikarze, socjologowie, organizatorzy. Na 32 stronach znalazły relacje, wywiady, sylwetki, fotoreportaże, podsumowania, oceny i omówienia wydarzeń z poszczególnych dziedzin kuratorskich. Rozmawiamy m.in. z kompozytorem Pawłem Romańczukiem i prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Socjalogów pytamy o "efekty ESK" i szanse dla wrocławskiej, polskiej i europejskiej kultury, po tym co zdarzylo się w2016 roku. Pokazujemy, jak nas widziały media zagraniczne, a jak mieszkańcy miasta. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Brak wydarzeń. Sprawdź wydarzenia na najbliższe dni.
Brak projektow. Sprawdź projekty na najbliższe dni.

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail