Zgłoś uwagę

Puls Miłości w Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Tydzień po PROGRAMIE MOSTY rozmawiamy z Aleksandrą Wasik – perkusistką, która 20 czerwca 2015 roku uczestniczyła w projekcie „Puls Miłości” realizowanym na Moście Tumskim. To wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ jako jedyne w trakcie całego przedsięwzięcia promującego Europejską Stolicę Kultury 2016, trwało cały dzień. Przez pełne 24 godziny muzycy wybijali rytm bicia serca. Po Wrocławiu unosiły się dźwięki PULSU MIŁOŚCI.

Jak to się stało, że zaangażowałaś się w ten projekt?

Aleksandra Wasik: Kompozytor i muzyk Piotr Łyszkiewicz zaprosił mnie do współpracy. Był on jednym z pomysłodawców projektu, który został zgłoszony do Programu Mosty. Napisał muzykę, którą wykonywaliśmy podczas dwóch koncertów na Moście Tumskim, zwanym przez wszystkich wrocławian Mostem Zakochanych. Do dość dużej sekcji muzyków jazzowych dołączono perkusistów, którzy cały dzień wybijali rytm bicia serca, a podczas koncertów dodatkowo odpowiadali za sekcję rytmiczną.

 

Czy olbrzymie bębny w połączeniu z jazzem przyciągnęły wiele widzów?

AW: Trudno ich zliczyć, ponieważ na moście nie było jasnego podziału na scenę i widownię. Ludzie ustawiali się bardzo blisko za moimi plecami – mogę nawet powiedzieć – że na karku czułam ich oddech. Widziałam szeroki krąg słuchaczy. Dziś wiem, że nasz most zgromadził chyba najwięcej zainteresowanych. Są tego proste powody – koncert był atrakcyjny, instrumenty perkusyjne zjawiskowe a sam Most Tumski to wizytówka Wrocławia często odwiedzana przez turystów.

 

24 godziny wybijać ten sam rytm? Chyba musiało być to ciężkie wyzwanie?

AW: Mieliśmy swoje dyżury. Ja początkowo myślałam, że mam wyjątkowe szczęście, ponieważ nie przypadły mi nocne lub wczesno poranne godziny wybijania rytmu. Jednak jak doczekałam się na swoją kolej, to okazało się, że przyjdzie mi przez godzinę stać w ulewie i machać pałkami. Dobrze, że nie jestem z cukru.

 

Program Mosty, to projekt aktywizacji różnych grup artystycznych Wrocławia. Czy wasz muzyczny skład, to wrocławianie?

AW: Jestem rodowitą wrocławianką. Natomiast z Piotrkiem Łyszkiewiczem poznałam się podczas współpracy z wrocławskim zespołem „Małe instrumenty”. Oczywiście nie wszyscy jazzowi muzycy pochodzą z Wrocławia, ale każdy jest jakoś z tym miastem związany. Czy to studiami na wrocławskiej Akademii Muzycznej, czy po prostu sympatią do tego miejsca i do takich projektów. Choć wydaję mi się, że Program Mosty powstał przede wszystkim dla wrocławian – dla widzów. Bardzo miło było patrzeć jak ludzie „z ulicy” przyłączają się do nas, by wspólnie wybijać puls miłości.

„Puls Miłości” to projekt, który odbył się w ramach Programu Mosty. Był jednym z 27 wydarzeń dziejących się 20 czerwca 2015 roku symultanicznie na wrocławskich mostach, kładkach i śluzach.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Puls Miłości

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail