Zgłoś uwagę

Raperzy walczą ze smogiem!

L.U.C i GrubSon (Polska), Promoe (Szwecja), Rapsusklei (Hiszpania), Jan Feat. (Dania) i największy Big Band Europy, Rebel Babel Ensemble – to artyści, których połączyła nie tylko muzyka, ale i wspólna pasja, czyli jazda na rowerze.

Jan Feat. kompozytor i założyciel kolektywu Rebel Babel Ensemble po raz kolejny doprowadził do spotkania muzyków z kilku krajów Europy. Tym razem w klipie „Bike Band” spotykają się czołowi przedstawiciele hip-hopowej sceny Szwecji, Hiszpanii i Polski. Akompaniuje im Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. - Jestem bardzo szczęśliwy, bo to pierwszy prawdziwy utwór Rebel Babel który łączy orkiestrę dętą i raperów z 3 krańców Europy. Pozytywne dźwięki, przekaz, przełamywanie barier kulturowych Europy i ekspozycja piękna różnych języków to esencja projektu - mówi muzyk. -  Podziękowania za współorganizację dętej parady rowerowej „Bikensemble” należą się także Wrocławskiej Inicjatywie Rowerowej i miastu Wrocław. To tam podczas ubiegłorocznego Święta Rowerzysty rozpoczęliśmy zdjęcia do teledysku. To piękna i ekologiczna inicjatywa. Dziękuję  orkiestrom i wszystkim uczestnikom - dodaje. 

 

Zaczęło się rok temu, właśnie na Dolnym Śląsku - w teledysku przewijają się zdjęcia z rowerowej parady, która w czerwcu 2015 r. opanowała Wrocław. Wtedy to, szalony kompozytor Jan Feat. po raz pierwszy zaprosił ponad 100 muzyków z 5 orkiestr dętych z Polski i Czech. Wspólnie z nimi udźwiękowił ośmiokilometrową miejską paradę rowerową. Muzycy grając, przemieszczali się ulicami miasta na specjalnych kilkunastokołowych platformach. Oprócz kadrów z południa Polski, w teledysku można dostrzec też trójmiejskie plaże i L.U.Ca, przywołującego Promoe'a, który w tym czasie przemierza szwedzkie wybrzeża Bałtyku. Tłem wydarzeń jest także Barcelona w której rapują L.U.C i Rapsusklei (hiszpański ambasador hip-hopu,  autor 6 albumów, w 2016 r. światło dzienne ujrzy kolejna jego płyta).

Swoim przesłaniem utwór nawiązuje do jednego z największych problemów XXI wieku - hiperkonsumpcji i jakości powietrza w dużych miastach. Jego rozwiązanie, podążając za myślą utworu, może być proste. Symboliczna prosta zamiana samochodu na rower. - Od tego może zacząć każdy z nas - wyjaśniają muzycy.

- To bardzo pracochłonny i precedensowy projekt. Jego logistyka jest niezwykle skomplikowana, ale wiemy, że warto. Czegoś takiego jeszcze nie było. Języki nawijek brzmią kosmicznie i czynią każdy utwór niepowtarzalnym koktajlem kultur i stylistyk - zapewnia L.U.C - Prace nad klipem i muzyką rozpoczęły się w Hiszpanii. Pojechaliśmy tam z Janem samochodem. Staraliśmy się dotrzeć na czas, więc jechaliśmy szybko. Byłem przekonany, że we Francji cały czas „wisi” nad nami burza -  po godzinie okazało się, że to tamtejsze fotoradary „strzelały” nam zdjęcia w plecy. Jakby tego było mało, w czasie naszej wizyty w Hiszpanii spłonął nam samochód. Zostaliśmy tylko z rowerami, które wieźliśmy ze sobą z Polski. - dodaje.

Choć nie pojawia się na ekranie, wokalnie artystów wsparł również GrubSon. – Bardzo się cieszę, że mogłem dorzucić swoje „trzy grosze” do tego projektu. Nie tylko ze względu na zacne grono artystów, ale również z powodu poruszonej tematyki – mówi raper. – Rower towarzyszy mi od najmłodszych lat. Kiedy tylko nadarzy się okazja, zabieram najbliższych na długie przejażdżki. To wspaniała odskocznia od życia w trasie koncertowej. Gorąco polecam rowerowe tripy!

W najbliższym czasie orkiestrę Rebel Babel będzie można usłyszeć i zobaczyć na żywo we Wrocławiu dwa razy. 13.05 wspólnie z międzynarodowym składem raperów (L.U.C, Bisz, Promoe, Rapsusklei) oraz ponad stuosobowym składem muzyków wystąpi ona na plenerowej scenie w ramach 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Tydzień wcześniej (6.05) lider projektu Jan Feat. i Łukasz Rostkowski wystąpią na scenie Narodowego Forum Muzyki. Będzie to eksperymentalne zderzenie i połączenie dwóch światów muzyki - klasycznej, ambitnej i symfonicznej z pasjonackim i unikatowym brzmieniowo charakterem orkiestr dętych.

„Bike Band” to singiel zapowiadający płytę, która ukaże się jesienią 2016 roku. 

Projekt jest realizowany przy wsparciu Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

L.U.C

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail