Zgłoś uwagę

Relacja z III FORUM ESK 2016

IMG_2291_slajder

Za nami kolejna debata ESK dot. wydarzeń i przedsięwzięć zaplanowanych na rok 2016 we Wrocławiu. Po sztukach wizualnych i architekturze w ramach FORUM ESK 2016 podjęto tematykę krążącą wokół teatru i szeroko rozumianego performance. Głównymi gośćmi FORUM byli: Chris Baldwin – reżyser, pedagog, pisarz, organizator dużych plenerowych produkcji teatralnych i Jarosław Fret, założyciel teatru ZAR, reżyser, aktor oraz Dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. 

Chris Baldwin przedstawił cztery duże projekty, którymi zajmuje się w ramach swoich działań związanych z ESK 2016. Pierwszy z nich pt. „Bridge Builders” („Budowniczy Mostów”) odbędzie się już w czerwcu 2015 roku. Projekt polega na artystycznym wskrzeszeniu zapomnianych starych wrocławskich mostów, również tych już nieistniejących, które zostaną „odbudowane” w sposób symboliczny, co z kolei pozwoli na utworzenie swego rodzaju łącznika pomiędzy miastem współczesnym, a jego historią. Baldwin pragnie zaangażować kilka tysięcy młodych ludzi do realizacji tego oryginalnego przedstawienia. 

Kolejnym dużym wydarzeniem reżyserowanym przez Baldwina będzie uroczyste otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w roku 2016. Będzie ono mieć charakter przede wszystkim muzyczny i „miejski”, a roboczy tytuł to „Dusze Wrocławia”. Brytyjski reżyser chce stworzyć w czterech punktach Wrocławia tzw. rezydencje, gdzie przez kilka miesięcy będą tworzyć się blisko 15 metrowe instalacje i wielkoformatowe obiekty. Będą one nawiązywać do przeróżnych aspektów historii miasta – duszy Wrocławia – i w jeden styczniowy dzień roku 2016 wyruszą w kilkugodzinną podróż do centrum miasta, gdzie symbolicznie połączą się, tworząc jego „duszę”. 

Trzecim, dużym przedsięwzięciem kierowanym przez Baldwina będzie „Flow Project” (roboczo: „Przepływ”), w ramach którego powstanie około 65 performance’ów, a uczestniczyć w nich będą artyści z różnych krajów oraz wrocławianie. Głównym tematem będzie tutaj diaspora we Wrocławiu, a sceną i scenerią dla projektu będą tereny nadodrzańskie. Kurator sztuk performerskich liczy na otwartość uczestniczących w projekcie artystów oraz na czynny udział mieszkańców miasta. Wydarzenie będzie obejmowało wspomniane performance’y, happeningi, przedstawienia oraz koncerty, które odbędą się na zielonych terenach wokół Odry m.in. na wyspie Słodowej. Całość będzie podzielona na dwie części – jedna z nich będzie mieć miejsce w dzień, druga odbędzie się w nocy. Kurator ds. performance przewiduje, że ok 150 tys. widzów zobaczy to nietypowe przedstawienie miejskie.

Ostatnim wydarzeniem nadzorowanym przez Baldwina będzie „Sky Web Project”, który odbędzie się na wrocławskim Stadionie Miejskim. Jednym z przewidzianych widowisk będą akrobacje artystyczne zaprezentowane w przestrzeni stadionu. Brytyjski reżyser nie zdradza jeszcze szczegółów swojego pomysłu. 

Z kolei Jarosław Fret i Marek Fiedor opowiedzieli o „Strefach kontaktu”. Celem przedsięwzięcia jest odświeżenie na deskach teatralnych twórczości trzech wybitnych dramaturgów związanych z Wrocławiem: Tadeusza Różewicza, Helmuta Kajzara i Tymoteusza Karpowicza. 

Innym wydarzeniem stanowiącym nielada gratkę dla wielbicieli teatru, będzie Międzynarodowa Olimpiada Teatralna w 2016 roku. Olimpiada będzie doskonałą okazją do wzmocnienia współpracy pomiędzy teatrami z Dolnego Śląska. Jednym słowem, ESK 2016 będzie dla wrocławian swoistym świętem teatru, bowiem oprócz wspomnianej Olimpiady Teatralnej, we Wrocławiu, odbędzie się także Festiwal Dziady. Festiwal ma skupiać się na ważnej roli jaką w naszej kulturze odgrywa przeszłość. 

Podczas spotkania nakreślono idee jeszcze kilkunastu projektów teatralnych, które zostaną zrealizowane w roku 2016. Więcej informacji na ich temat już niebawem.  

Paulina Grubiak 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail