Zgłoś uwagę

ESK 2016: rozbudziliśmy apetyt na architekturę

W kolejnej odsłonie cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” oddajemy głos kuratorowi ds. architektury Zbigniewowi Maćkowowi.

"Wrocław to pierwsza Europejska Stolica Kultury, która, obok m.in. literatury, muzyki i sztuki, ustanowiła Architekturę jedną z ośmiu dziedzin kuratorskich. Nasze miasto coraz bardziej zwraca uwagę na architekturę, odbywa się rekordowo dużo konkursów, wyjątkowo dobrze układa się współpraca wrocławskich ośrodków architektonicznych (SARP, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów, Muzeum Architektury, Wydział Architektury na Politechnice Wrocławskiej), a hasłem aplikacji stworzonej dla ESK są „Przestrzenie dla piękna”, rozumiane zarówno metaforycznie, jak i bezpośrednio. Rok 2016 zaowocował wieloma projektami, które tworzyły architekturę coraz bardziej dostępną. Nie jestem w stanie wybrać najważniejszego wydarzenia roku 2016, gdyż założeniem programu była różnorodność. Stworzyliśmy wielobarwną mozaikę, w której każdy uczestnik ESK mógł znaleźć coś dla siebie. Wydarzenia się uzupełniały, tworzyły większe projekty i ewoluowały przez cały rok. Moją nadzieją i planem było rozbudzenie w odbiorcach apetytu na architekturę. Dlatego mam nadzieję, że ten apetyt będzie stanowił niematerialny efekt Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, poza realizacjami ponad 30 budowli i przestrzeni. Jednak na pewno wyróżniającym się projektem architektonicznym w ESK są Nowe Żerniki, które niejako uwarunkowały wyodrębnienie się tej dziedziny kuratorskiej.Wrocław, miasto wielobarwne, uczące się współistnienia, poszanowania dla przeszłości i wpisywania w zastany kontekst, które z jednej strony posiada przedwojenną WUWĘ, a z drugiej strony nie do końca docenia szlachetny modernizm z lat 60-tych, teraz podejmuje próbę stworzenia osiedla modelowego na miarę XXI wieku. Nowy kawałek miasta powstaje w oparciu o zestawienie naszego doświadczenia z potrzebami, o współpracę pomiędzy architektami, deweloperami, władzami miasta, a także przyszłymi mieszkańcami. Ten dialog pomógł nam zrozumieć, że priorytet formy, który bardzo często jest dla nas determinujący, zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród miejskich potrzeb. Nowe Żerniki stawiają na jakość życia mieszkańców.Podsumowując niezwykły rok 2016, nie sposób pominąć serii wykładów Duże A, które pozwoliły na zrozumienie architektury nie tylko tym, którzy zajmują się nią na co dzień. Pokazaliśmy słuchaczom, że architektura to jedno z narzędzi, które pomaga rozwiązać bieżące problemy ludzkości. Zorganizowaliśmy szereg wystaw, które cieszyły się rekordową frekwencją w jedynym w Polsce Muzeum Architektury. Pokazaliśmy najlepsze realizacje ostatnich 25 lat z całej Europy, modernistyczny Lwów, czy przybliżyliśmy życie i twórczość Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, autorki wrocławskiego Manhattanu. Ponadto poddaliśmy dyskusji architekturę sakralną i wspólnie szukaliśmy kierunku, w którym powinna iść w ramach projektu „Kościół. Piękno i kicz”

Mam wielką nadzieję, że po roku 2016 świadomość architektoniczna wrocławian i wszystkich gości, którzy odwiedzili Europejską Stolicę Kultury, jest dużo większa. Postawiliśmy architekturę na równi z pozostałymi dziedzinami sztuki, zatem liczę, że teraz stanie się codziennym tematem rozmów i społecznych dyskursów, tak jak film, muzyka, teatr". 

Zbigniew Maćków - kurator ds. architektury

Podsumowanie ESK 2016
ARCHITEKTURA w liczbach:
zrealizowane projekty: 13
aktywni uczestnicy (artyści, twórcy): 392

 

→ zob. także: ESK 2016: to był rok muzycznej różnorodności

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Architektura ESK 2016 ARCHITEKTURA_DużeA_Miasto nad rzeką (Julien de Smedt_07.03.16)_fot. Sabin Kluszczyński (za uprzejmością SARP Wrocław) (4) ARCHITEKTURA_MadeInEurope_bulacik ARCHITEKTURA_wernisaz_A7D_fot Marcin Jedrzejczak (1) ARCHITEKTURA_wernisaz_A7D_fot Marcin Jedrzejczak (2) ARCHITEKTURA_wernisaz_A7D_fot Marcin Jedrzejczak (3) ARCHITEKTURA_wernisaz_A7D_fot Marcin Jedrzejczak (4) ARCHITEKTURA_wernisaz_A7D_fot Marcin Jedrzejczak DużeA_www European Identity_01 European Identity_02 European Identity_03 IMG_0223 Nowe Żerniki 1 Nowe Żerniki 2 Nowe Żerniki 3 Nowe Żerniki 4 Nowe Żerniki 5 patchwork publikacja wystawa zabudowa wielorodzinna_01 zabudowa wielorodzinna_02 zabudowa wielorodzinna_03 a7d-mlyn-maria_wernisaz-022_fot.-m.-jedrzejczak-1475913641

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail