Działania Stowarzyszenia Żółty Parasol
Stowarzyszenie Żółty Parasol od lat działa na Ołbinie, świetnie zna potencjał osiedla. Życie koncentruje się tu wokół Parku Tołpy, co pokazują działania ze społecznością prowadzone przez Stowarzyszenie. Również kilka inicjatyw związanych z ESK 2016, które prowadzone były na Ołbinie pokazały, że mieszkańcy chcą i potrzebują aktywizacji poprzez działania społeczne i kulturalne. Wiemy, że lokalne działania muszą uwzględniać lokalny kontekst i potrzeby, a więc zaangażować do udziału mieszkańców.
Sednem projektu jest zebranie wokół zaplanowanych działań wielu podmiotów i grup nieformalnych działających na osiedlu, chociaż niezależnie, często bez wiedzy o swojej działalności. Aby zaktywizować mieszkańców oraz przekonać ich do zaakceptowania nowej formy ich podwórek chcemy również włączyć wspomniane miejsca w regularną działalność Stowarzyszenia Żółty Parasol oraz innych lokalnych podmiotów.
Pierwszym etapem projektu jest zbudowanie sieci lokalnych grup i instytucji. Na spotkania zaprosiliśmy zarówno tych, z którymi współpracujemy na Ołbinie od lat jak i nowo powstałe grupy czy instytucje do tej pory niewidoczne ze swoimi działaniami na osiedlu: Miejska Biblioteka Publiczna, szkoły i przedszkola, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Stowarzyszenie SztukiSzum, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Program Aktywności Lokalnej, aktywistów i lokalnych liderów. To wraz z nimi będziemy dostosowywać projekt do rzeczywistości Ołbina w trakcie rozmów i konsultacji. Jednocześnie chcemy poznać ich pomysły na lokalne działania i wspólnie zastanowić się jak możemy je wesprzeć.
Drugim etapem są organizowane przez Stowarzyszenie Żółty Parasol otwarte wydarzenia w Parku Tołpy, podczas których będziemy informować mieszkańców co i kiedy zamierzamy wspólnie tego lata zorganizować na Ołbinie. Coroczny festyn rodzinny czy otwarty w każdy weekend Pawilon Kultury to miejsca, gdzie koncentrują się wszystkie grupy mieszkańców Ołbina.
Zaangażowane grupy i podmioty dzięki naszemu wsparciu (merytorycznemu, organizacyjnemu, finansowemu) zorganizują na podwórkach własne małe projekty. Jednocześnie zaprosimy ich do włączenia tych miejsc w swoją regularną działalność (min. szkoły i przedszkola, biblioteka). Już przed projektem udało nam się wyłonić lokalnych liderów, którzy mieszkają przy wspomnianych wcześniej instalacjach. To oni wraz z animatorem i międzypokoleniową i międzynarodową grupą wolontariuszy będzie organizować społeczne i kulturalne interwencje na podwórkach. Planujemy również „Rewizyty” - czyli szereg społecznych spotkań mieszkańców wspomnianych trzech podwórek.
Mieszkańcy często utożsamiają działania społeczne i animacyjne z rewitalizacją tkanki miejskiej, co czasami tworzy bariery i buduje ich niechęć do udziału. Mając to na uwadze chcemy wyjść im naprzeciw i zapewnić im wsparcie prawnika, który wesprze ich w rozwiązywaniu problemów wspólnot czy mieszkańców.
Przez cały okres trwania projektu włączymy podwórka w regularne działania Stowarzyszenia Żółty Parasol, które mają charakter przekrojowy i międzypokoleniowy, a zaangażowania są w nie sami mieszkańcy Ołbina. Zaprosimy do działań aktywnych członków Klubu Seniora oraz przeprowadzimy na podwórkach plenerowe zajęcia Klubowego Centrum Dzieci i Młodzieży. Chcemy rozszerzyć również działania prowadzonej przez nas Biblioteki Sąsiedzkiej oraz wielokulturowego projektu Młodzi Obywatele Świata. Nad całością zadań realizowanych w ramach projektu czuwały będą osoby wyznaczone do koordynacji poszczególnych zadań – organizacyjnych i formalnych, merytorycznych oraz animator lokalnych społeczności.
Działania STOWARZYSZENIA AKTYWNYCH SPOŁECZNIE TRAMPOLINA
Wydarzenia zaplanowane przez Stowarzyszenie koncentrują się wzdłuż ulicy Żeromskiego.
Zależy nam na integracji mieszkańców i aktywizacji kulturalnej wspartej historią i tożsamością osiedla. Bohaterem spajającym akcje w przestrzeniach podwórek będzie Stefan Żeromski, ale też inne osobistości, które kryją się za nazwami sąsiadujących ulic.
W projekcie wezmą udział organizacje i artyści związani z okolicą. W wybranych przestrzeniach odbędą się: pokazy filmów (w tym inspirowane osobą i twórczością Żeromskiego), koncert z muzyką do filmu graną na żywo, czytanie poezji - happeningi związane z charakterem osiedla, np. wykorzystane zostaną zabytkowe auta stojące na podwórkach - gra świateł w oknach. Elementem powtarzalnym i rozpoznawalnym w projekcie będzie autorski hejnał grany na saksofonie, zapowiadający kolejne wydarzenia. Twórczość bazująca na postaci Żeromskiego przeniknie codzienność Ołbina, będzie zaskakiwać w nieoczywistych miejscach (wieże, klatki, schowki, bramy, przejścia, samochody).
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
Szczegóły wydarzeń i godziny rozpoczęcia pojawiać się będą na stronie internetowej i koncie na FB
www.wroclaw2016.strefakultury.pl/sasiadujemy
WRZESIEŃ
8.09, godzina 17:30
Spotkanie sąsiedzkie - Od słów do czynów.
Podwórko przy Domku na Jesionie (Żeromskiego, Daszyńskiego, Nowowiejska)
Mieszkańcy wszystkich trzech podwórek na Ołbinie będących przestrzenią działań Sąsiadujemy, będą mieli okazję spotkać się z prawnikiem, który pomoże rozwiązać sygnalizowane wcześniej problemy, takie jak: budowa piaskownicy czy konflikty interesów w zagospodarowaniu przestrzeni na podwórkach.
14.09, godzina 17:00
Spacer filmowy, start: Park Słowiański
Wyruszymy w podróż do miejsc, w których funkcjonowały kina na Ołbinie, odbywały się plenery. Pojawią się wyjątkowi goście, odwiedzimy byłe Technikum Kinematograficzna a na koniec obejrzymy film w dawnym Kinie Lalka.
15.09, godzina 16:00
Sąsiad robi ogródek
Podwórko przy instalacji Nieskończony Zielony (Barlickiego, Nowowiejska, Żeromskiego)
Grupa sąsiadów będzie wspierać aktywne mieszkanki podwórka przy Barlickiego w odnowieniu podwórkowego zielonego zakątka.
23.09, godzina 17.00
Animacja sąsiedzka
Zaproszeni sąsiedzi przygotują podwórkowe działania.
24.09, godzina 13.00
Rewizyta - Zakończenie projektu
Seria wydarzeń kończących projekt Sąsiadujemy na Ołbinie
Przy Nieskończonym Zielonym wystąpie osiedlowy Chór Ostinato, obok Domku na Jesionie lokalna grupa wystąpi z pokazem teatralnym a przy Ławce Kocham odbędzie się nietypowy plener malarski. Na finał zapraszamy wszystkich do Parku Tołpy.
27 maja, godz. 14:00 - 18:00,
miejsce: Domek na Jesionie (podwórko między ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Jedności Narodowej, Daszyńskiego)
Podwórkowe konsultacje i zbieranie pomysłów na lokalne działania. Badanie fokusowe i mapowanie, działania animacyjne dla dzieci.
28 maja, godz. 14:00 - 20:00
Miejsce: Park Tołpy, kontener
Sąsiadówka – zapraszamy mieszkańców podwórek. Otwarcie kontenera w Parku Tołpy –. prezentacja fokusu.
7 czerwca, godz. 16:00 - 18:00
Start: Górka Słowiańska.
Wiatr od morza. Premiera hejnału Ołbina w autorskim wykonaniu Pawła Pusza i osiedlowa Wielka Parada Konia (rzeźby stworzonej we współpracy z Katariną i Nikitą – studentami ASP w Petersburgu, stypendystami Fundacji Krzyżowa, który na codzień stacjonuje w muzeum BTR-40) przez trzy podwórka połączone ulicą Żeromskiego. Na poszczególnych podwórkach zostanie odegrany hejnał. Hejnał, który zaprezentujemy, zwiastować będzie kolejne działania projektu w przestrzeniach podwórek. Podczas postojów Wielkiej Parady Konia zaprezentowana zostanie autorska audycja Adama Purzyckiego.
Kolejne lokacje: Domek na Jesionie, Ławka Kocham i Nieskończony Zielony
11 czerwca, godz. 13:00-15:00
Miejsce: Domek na Jesionie, ławka Kocham i Nieskończony Zielony (jednocześnie)
Rowery na Podwórka - Stacje Stacje rowerowe w związku z Wrocławskim Świętem Rowerzysty. Przy Domku na Jesionie napompujesz opony i nasmarujesz łańcuch. Obok instalacji Nieskończony Zielony odpicujesz swój rower – Pimp my bike! Ławka Kocham – ozdobisz siodełko i kierownice w oryginalny sposób. Wszystkie podwórka zaliczone? Możesz ruszać na Bajk Piknik do Parku Tołpy!
18 czerwca, godz. 11:00
Miejsce: pl. Bema (pod pomnikiem Papieża Jana XXIII)
22 czerwca, godz. 20:30
Miejsce: Domek na Jesionie
O[błędny] rycerz. Koncert Hejnowski.
Pokaz filmu "Kamizelka" z muzyką na żywo w wykonaniu wrocławskich muzyków: Gawlikowski / Witkowski / Hejne.
Igor Gawlikowski
Pomysłodawca i koordynator projektu Kormorany - Wykluczeni. Gitarzysta , kompozytor, eksperymentator, autor muzyki teatralnej, teatralnych improwizacji, słuchowisk radiowych. Współzałożyciel i artysta grupy Karbido w jej realizacjach - m.in. audio-spektaklu „Stolik” wykonywanego na specjalnym elektroakustycznym stole; audioperformance’u „Table around Cage” - artystycznego dialogu Karbido z Johnem Cage’em;
„Music 4 Buildings” - eksploracji związków muzyki i architektury,
Trylogii „Samogon - Cynamon - Absynt”, czyli cyklu multimedialnych koncertów powstałych w wyniku współpracy z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem.
Marcin Witkowski
Perkusista, kompozytor, preparator i poszukiwacz nowych środków wyrazu w obrębie elektro-akustyki instrumentów perkusyjnych. Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży.
Współtwórca zespołów - Jiva, Progrram,
Room on Moon, Spoken Words, Las Rzeczy, Kormorany - Wykluczeni.
Andrzej Hejne - kompozytor, tekściarz , operator instrumentów klawiszowych, wokalista. Współtworzy zespoły Las Rzeczy, Kormorany - Wykluczeni. Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży.
Spacer podwórkowy po Ołbinie
Przewodnik Szymon opowie historie związane z dzielnicą, architekturą, ulicami i pokaże wam miejsca na które na codzień nie zwraca się uwagi.
24 czerwca, godz. 16:00 - 19:00
Miejsce: i Domek na Jesionie
„Sąsiad Robi – Ogród na podwórku”. Wspólne, sąsiedzkie budowanie ogrodzenia Domku na Jesionie.
25 czerwca, godz. 16:00 - 19:00
Miejsce: Domek na Jesionie i Ławka Kocham
16:00 - 18:00 Kontynuacja małego projektu sąsiedzkiego „Sąsiad Robi – Ogród na podwórku” . Wspólne, sąsiedzkie budowanie ogrodzenia Domku na Jesionie.
17:00–19:00 Fokus na podwórko przy Ławce Kocham – spotkanie sąsiedzkie „co by tu i jak żeby było lepiej?” .
--------> LIPIEC
12 lipca, godzina 20:00 - Piknik muzyczny przy instalacji „Nieskończony Zielony”, do zakąsek i przekąsek wystąpią grajkowie.
15 lipca godz. 17.00
Fokus na podwórko przy Ławce Kocham - spotkanie sąsiedzkie - wraz z mieszkańcami podwórka zastanowimy "co by tu i jak żeby było lepiej".
21 i 22 lipca, cały dzień
„Wakacje na podwórku allinclusive” Na podwórku przy instalacji „Nieskończony Zielony”. Stworzymy prawdziwą wakacyjną plażę, przeprowadzimy wesołą sesję, powstaną z niej pocztówki. Plażowanie na podwórku zakończymy w sobotę piknikiem w ramach kolacji sąsiedzkiej i pokazem przygotowanych zdjęć.
22 lipca, godz. 18.00- 20.00
kolacja sąsiedzka - Re-wizyta mieszkańców na podwórku przy Nieskończonym Zielonym. Plażowanie na podwórku zakończymy 22.07 piknikiem w ramach kolacji sąsiedzkiej z pokazem przygotowanych zdjęć.
30 lipca, godz. 16.00-18.00 Sąsiad robi - małe inicjatywy sąsiedzkie. Mieszkańcy mogą zaproponować własny pomysł na działania na podwórku i skonsultować go, a potem przeprowadzić za pomocą animatora.
--------> SIERPIEŃ
5.08 – spacer z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim, odkryjemy tajemnice i zakamarki osiedla.
6.08 (niedziela) godz. 16.00-17.00
Sąsiad Robi
Akcja: Pies na podwórku - Warsztat obsługi psa podwórkowego. Spotkanie i konsultacje na podwórku przy Ławce Kocham z Alicją od Jazza - sąsiadką z podwórka przy Ławce Kocham, a na co dzień ekspertką i trenerka zajmująca się terapią behawioralną psów.
19.08, godz. 21:00
Podwórkowe kino,
Pokaz filmu "Dzień Świra" na podwórku przy ławce KOCHAM
24.08 - Spacer po podwórkach – Głowy w górę! godz. 17.30 miejsce startu: kontener ESK w parku Tołpy
Spotykamy się w parku im. Stanisława Tołpy przy kontenerze ESK i ruszamy w zielona podróż po Ołbinie. Poznamy m.in. tajemnice parku oraz podejrzymy ptasich mieszkańców. Przy instalacji Nieskończony Zielony poznamy zielone tajemnice naszej dzielnicy. Spacer zakończymy przy Domku na Jesionie, gdzie będziemy wykonywać domki dla ptaków.
25.08 godz. 16.00-20.00/ Nieskończony Zielony
Sąsiad robi Balonolas
Miejsce: podwórko przy Nieskończonym Zielonym (Barlickiego, Nowowiejska, Żeromskiego).
Oddajemy podwórkowe święto, dzieciakom z sąsiedniego podwórka przy DOMKU NA JESIONIE. Balonoloas to okazja na sąsiedzkie spotkanie i przeniesienie się w podwórkowy świat zabaw. Powstanie balonowy las marzeń, będziemy tworzyć wielki obraz podwórkowy oraz podwórkowe zabawki DIY. O godzinie 19.00 wypuszczamy nasz balonowy las marzeń do nieba. Rodziców i sąsiadów zapraszamy do kącika dla dorosłych.
31.08, godz. 17:30,
Spacer z ornitologiem po podwórkach
Głowy w górę! Zapraszamy na podróż do ptasiego świata na. Podwórka zamienią się w stację ornitologicznej gry podwórkowej.
Start: Park Tołpy (przy kontenerze ESK).
Kończymy pod Domkiem na jesionie, gdzie będziemy wykonywać domki dla ptaków.
01.09 godzina 14.00- 18.00
Sąsiad Robi Zakończenie wakacji.
miejsce: podwórko przy ławce KOCHAM (Jedności Narodowej, Żeromskiego, Daszyńskiego)
Nie idziemy do szkoły! Zapraszamy na podwórko przy Ławce Kocham. Wspólnie z sąsiadami organizujemy zabawy podwórkowe, warsztaty tworzenia instrumentów. O godzinie 17.00 koncert KWINTET DĘTY AD HOC, do którego przyłączymy się z naszą podwórkową orkiestrą.
Daty i godziny wydarzeń mogą ulec zmianie ze względu na pogodę albo ważne sąsiedzkie sprawy, dlatego prosimy o sprawdzanie ich na facebook.com/sasiadujemy/ oraz facebook.com/parasol.wroclaw.
Do zobaczenia sąsiedzi!
Projekt „Sąsiadujemy” stanowi część programu działań Biura Festiwalowego Impart, finansowany jest ze środków Gminy Wrocław.
www.wroclaw2016.strefakultury.pl/sasiadujemy
www.facebook.com/sasiadujemy
www.instagram.com/sasiadujemy
Współorganizatorzy: