SPRZĄTAMY RZEKĘ OŁAWĘ
i
zakładamy wodne ogrody
Posprzątaj z nami rzekę Oławę, spędzając aktywnie czas wspólnie z sąsiadami z Przedmieścia Oławskiego! Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, do włączenia się do ważnej i potrzebnej akcji zebrania śmieci z rzeki i nabrzeża, tak by było czysto i bezpiecznie.
Podczas akcji sprzątania przygotujemy też wodne ogrody, a pracę zakończymy wspólnym grillowaniem.
29.09.2017 |piątek |9:00-15:00 – zapraszamy dzieci i młodzież szkolną
30.09.2017 |sobota|10:00-16:00 – zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia
Miejsce: Trafostacja, Niskie Łąki, w okolicy mostu Rakowieckiego na Przedmieściu Oławskim
Więcej informacji:
facebook.com/sasiadujemy/
Sąsiadujemy na Przedmieściu Oławskim @Przy wspólnym stole!
Miejsce: ul. Prądzyńskiego 20A
Cykl kilku bezpłatnych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, realizowanych od lipca do września.
5.07 (środa), godz. 16:30
Spotkanie zapoznawcze.
Zapraszamy (nie tylko dzieci!) na poczęstunek i rozmowy przy wspólnym stole. Poznajmy się!
10.07 (poniedziałek), godz. 12:00
Kamienica z kartonu.
Zbudujemy razem kamienicę z kartonowych pudeł i przy pomocy różnych technik i materiałów będziemy urządzać poszczególne mieszkania.
12.07 (środa), godz. 10:00
Wokół kapliczki - spróbujemy wytropić informacje dotyczące pustej kapliczki, która znajduje się na podwórku. Co w niej było? Jak wcześniej wyglądała? Kto ją zbudował? Gdy odpowiemy na te pytania stworzymy plastyczny projekt jej odnowienia, a może też nadania zupełnie nowego, aktualnego znaczenia.
17.07 (poniedziałek), godz. 12:00
Kwiaty z bibuły – warsztat międzypokoleniowy. Nauczymy się robić różne rodzaje kwiatów z bibuły, które będzie można wykorzystać do ozdobienia podwórka i kapliczki. Do udziału w zajęciach zapraszamy młodszych i starszych mieszkańców.
19.07 (środa), godz. 12:00
Bohater z kamienicy – spotkanie – niespodzianka.
Prowadzą: Marta Derejczyk, Zuzanna Lelek, Paulina Suchecka
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Współorganizator Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław
Sąsiadujemy na Przedmieściu Oławskim. @Trafostacja.
Miejsce: ul. Na niskich Łąkach 2A
29.07, godz. 10:00 - SPŁYWY KAJAKOWE
„ODKRYWAJ, SZANUJ, DBAJ" – rodzinne spływy kajakowe wraz z warsztatami ekologicznymi Fundacji OnWater.pl
SPŁYWY KAJAKOWE
Podczas spływu odbędzie się prezentacja ekologiczna bogactwa fauny i flory poprowadzona przez eksperta z tej dziedziny – Jacka Jerzmańskiego
Termin: 29 lipca 2017 r. (sobota) – 10:00 – 17:00
Trasa: w górę rzeki Oława od Trafostacja (ul. Na Niskich Łąkachi) do Park Wschodni i z powrotem.
- Spływ 1: godzina 10:00 -12:30
- Spływ 2: godzina 13:00 -14:30 (dla rodziców z dziećmi)
- Spływ 3: godzina 15:00 -17:30
ZAPISY
Osoby zainteresowane proszę o przesłanie e-maila na adres: anna.surowka@onwater.pl, w razie pytań proszę o kontakt na tel. 693 22 08 22. Spływ jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
JACEK JERZMAŃSKI - KIM JESTEM?
Jestem architektem krajobrazu, projektantem ogrodów i miejskich przestrzeni. Pracuję w charakterze ogrodnika w Zoo we Wrocławiu. Pisuję artykuły środowisku przyrodniczym i o architekturze krajobrazu. Zajmuję się dendrologią, botaniką, arborystyką, entomologią i przyrodniczymi metodami kształtowania przestrzeni miejskich. Biorę aktywny udział w szkoleniach programu Drogi dla Natury, Wrocławskiej Grupie do Spraw Zieleni oraz w szkoleniach Federacji Arborystów Polskich. W pracy zawodowej współpracuję z Ogrodem Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz działem dydaktyki Zoo Wrocław prowadząc zajęcia terenowe.
Zajęcia będą prowadzone w niekonwencjonalny sposób - przy użyciu kajaków, podczas spływu kajakowego w górę rzeki na wrocławskim odcinku Oławy. Trasa przewidziana na zajęcia rozpoczyna się od ujścia Oławy do Odry a kończy się na wysokości Parku Wschodniego. Trasie spływu towarzyszyć będą obiekty inżynieryjne związane z funkcjonowaniem Wrocławskiego Węzła Wodnego, a także bioróżnorodność związana z ekosystemem zarówno koryta jak i rozlewisk rzeki Oławy. To właśnie tutaj, na granicy miasta i naturalnego środowiska przyrodniczego rozwinęły się szczególnie cenne ekosystemy związane z funkcjonowaniem chronionych gatunków fauny i flory.
Prowadzenie zajęć na kajakach daje tę możliwość i przewagę nad konwencjonalną dydaktyką, że całość obserwacji, możliwość poznania i badania percepcyjne możliwe będą na przysłowiowe wyciągnięcie ręki przez uczestników spływu. Zajęcia oparte będą na wybranych metodach skandynawskich szkół leśnych bazując na zabawie, kontakcie z przyrodą, a także na inspirującym procesie rozwijania pewności siebie, samoocenie i gromadzeniu wiedzy w trakcie bezpośredniej nauki w przestrzeni środowiska przyrodniczego. Zajęcia mają za zadanie wytworzenie emocjonalnej więzi z przyrodą, maksymalizacji potencjału społecznego, mają w końcu uczyć cierpliwości i skupienia a także wytrwałości i uporu w dążeniu do nabywania nowych umiejętności.
Do zajęć będą wykorzystane także tradycyjne środki edukacyjne i podstawowe narzędzia terenowe takie jak lornetki, lupy, szkła powiększające, a także klucze, ryciny i grafiki. Całość zajęć odbywać się będzie z należytym poszanowaniem środowiska przyrodniczego i gatunków chronionych roślin i zwierząt.
Kajaki na spływ udostępnił Wrocławski Klub Wodniaków WIADRUS. Dzięki uprzejmości będziemy mieć sprzęt w takim gorącym okresie