Zgłoś uwagę

Silence | Scena ulicy

Pt. 12 sierpnia
Teatr Biuro Podróży Silence
21:00 Plac Solny

Teatr Ósmego Dnia Summit 2.0
22:00 Plac przed kościołem pw. św. Elżbiety, ul. św. Mikołaja

Pojadę do innej ziemi, nad morze inne.

Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce.

Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia

i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce.

Konstandinos Kawafis

 

Teatr Biuro Podróży wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach uchodźców. […] Zespół przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.


Reżyseria: Paweł Szkotak

Występują: Bartosz Borowski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Magda Dębicka, Aizah Khan, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski

Scenografia: zespół oraz Magda Deput

Muzyka: Wiki Nowikow

Scenariusz: zespół

Współpraca techniczna: Łukasz Jata

Premiera: 30 czerwca 2016 (Londyn)

Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017/Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF.

 

Teatr Biuro Podróży powstał w 1988 roku w Poznaniu. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu 28 lat poszukiwań artystycznych zespół wypracował własne metody pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Przedstawienia Teatru zaprezentowane były w ponad 50 krajach świata, podczas największych światowych festiwali teatralnych.

Specjalizacją Teatru Biuro Podróży są widowiska plenerowe. Do tej pory powstało ich kilkanaście, m.in. Carmen Funebre (1994), inspirowana wojną w byłej Jugosławii, Świniopolis (2003), Makbet: kim jest ten człowiek we krwi? (2005), będący adaptacją dramatu Williama Szekspira, HofD (2007) na podstawie Jądra ciemności Josepha Conrada, Planeta Lem (2010) inspirowana prozą Stanisława Lema.

Celem artystycznych działań Teatru Biuro Podróży jest docieranie do widzów, których kontakt z teatrem jest ograniczony lub nie istnieje w ogóle. Dokonuje się to poprzez prezentacje plenerowych spektakli o uniwersalnym, choć często społecznie i politycznie zaangażowanym przesłaniu, w językach regionalnych, we współpracy z lokalnymi, zarówno oficjalnymi, jak i niezależnymi lub opozycyjnymi instytucjami. Teatr Biuro Podróży jest również inicjatorem wielu projektów artystycznych i społecznych. W 2008 roku zespół współpracował z uchodźcami palestyńskimi w obozie Bourj el Barajneh w Bejrucie. W 2009 roku pokazał Carmen Funebre na Zachodnim Brzegu (w Betlejem, Ramallah i Dżenine), w 2012 roku w irackim Kurdystanie (Erbil, Sulejmanija, Halabdża), a w 2014 roku w regionie Dyiarbakir w Turcji (turecki Kurdystan).

Teatr jest laureatem prestiżowych nagród. W 2002 roku otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 roku Paweł Szkotak został wyróżniony Paszportem „Polityki”, a w 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


www.tbp.org.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

2

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail