Zgłoś uwagę

Druga edycja Silesia Art Biennale

Druga edycja Silesia Art Biennale, organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Objawia się on nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale także i w mniejszych ośrodkach, w tym szczególnie w tzw. koloniach artystycznych. Festiwal odbędzie się od  17 listopada do 23 grudnia 2016.

Główną ideą projektu było stworzenie i realizacja programu artystyczno-badawczego, który ukazywałby w pełni ów niezwykły dolnośląski fenomen. Część artystyczna pod tytułem „Lokalna tożsamość i świadomość wspólnoty”, polegała na dokumentacji działalności twórców zamieszkujących m.in. Kotlinę Kłodzką, Kotlinę Jeleniogórską, rejon Wałbrzycha czy okolice Lubiąża i Obornik Śląskich. Odbyły się cztery plenerowe wyjazdy. Efekty prac prowadzonych w ich trakcie resorowali tacy fotograficy jak Andrzej Dudek-Dürer, Jacek Jaśko, Wacław Ropiecki, Krzysztof Saj, Robert Warzecha i Igor Wójcik, za zapis filmowy odpowiadali Małgorzata Kazimierczak i Mirosław Rajkowski, zaś za nagrania dźwięku Mariusz Marks. W plenerach udział brała grupa naukowców z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, której badaniom przyświecało hasło „Dolny Śląsk w tworzeniu. Przestrzenie kultury”.

Efekty wyjazdowej części działań Silesia Art Biennale 2016 zaprezentowane zostaną podczas wystawy w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” (17.11-23.12.2016). Na ekspozycji przedstawionych będzie ponad 70 portretów artystów, z którymi udało się spotykać i przeprowadzić wywiady, a także dwie prace filmowe ukazujące wybranych twórców i ich otoczenie. Prezentacji tej będą towarzyszyły nagrania audio, stanowiące swoisty reportaż z pleneru. Osobną część wystawy zapełnią indywidualne mini pokazy plenerowej aktywności jej uczestników: fotografie pracowni, dzieł i zdarzeń.

Wnikliwe charakterystyki praktyk i tradycji związanych z manifestacjami estetycznymi oraz ekspresjami artystycznymi przedstawią w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego na sympozjum (18.11.2016) zaproszeni do udziału w różnych etapach realizacji owego projektu artystyczno-badawczego uczeni, eksperci i twórcy.

Tegoroczną edycję Silesia Art Biennale uwieńczy publikacja (12.2016), zawierająca materiał zdjęciowy zrealizowany przez artystów podczas plenerów oraz teksty autorstwa kulturoznawców, antropologów kultury, historyków sztuki.

Kurator Biennale: dr Andrzej Saj
Współpraca kuratorska: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz
Koordynacja Biennale: Marta Przetakiewicz, Olga Nazarkiewicz
Więcej informacji w zakładce Silesia Art Biennale na stronie www.okis.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wojciech Jodłowski, fot. Krzysztof Saj, Wałbrzych 2016 (2)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail