Słowa bez Granic, czyli najlepszy reportaż 2015 roku okiem studentów

Gala wręczenia Studenckiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki odbędzie się 16 maja o godzinie 19:00 w Narodowym Forum Muzyki. W tym roku Studencka Nagroda będzie miała wyjątkową oprawę i stanie się częścią wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury. Gościem specjalnym uroczystej gali będzie Ed Vulliamy, reporter „Guardiana”, który w latach 90. relacjonował konflikt w byłej Jugosławii i jako jeden z pierwszych dziennikarzy opisał serbski obóz w Omarskiej. Wydarzenie uświetni również koncert Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective.

Jury studenckie tworzy grupa creative writing Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr hab. Urszuli Glensk. Młodzi ludzie czytają, oceniają i recenzują 10 książek nominowanych przez profesjonalne jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

W poprzednich latach wyróżnienie studentów otrzymali Mark Danner za Masakrę w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy oraz Magdalena Grzebałkowska za książkę Beksińscy. Portret podwójny. Wręczenie Nagrody odbędzie się po raz pierwszy we Wrocławiu, cztery dni przed galą w Warszawie. Nagrodzie towarzyszy przegląd filmów dokumentalnych Dokument bez Granic.

Skład tegorocznego studenckiego jury: Mariusz Bartodziej, Gabriela Będkowska, Hania Ciesielska, Maciej Jaroszewicz, Rafał Kałwa, Karolina Kijek, Iza Kmieć, Elżbieta Kostecka, Janek Kozub, Weronika Nowogórska, Liliya Pislar, Marta Rosa, Adriana Siess, Anna Streczeń, Paulina Śledziona i Maciej Wróbel.

Listę książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, recenzje, nagrania z audycji radiowych o nominowanych reportaży oraz pozostałe informacje o wydarzeniu literackim Słowa bez Granic znaleźć można na oficjalnej stronie: T U T A J

oraz fanpage’u:

Na wszelkie pytania odpowiadają:
Hanna Ciesielska i Marta Rosa, slowabezgranic@uwr.edu.pl

Słowa bez granic