Zgłoś uwagę

Spektakl Petera Brooka na zakończenie Olimpiady Teatralnej

W ostatni weekend Olimpiady Teatralnej w nurcie głównym odbędą się prezentacje spektakli: „Amor” Theodorosa Terzopoulosa i Teatru Attis (10–11 listopada 2016) i „Pole bitwy” w reżyserii Petera Brooka i Marie-Hélène Estienne (12–13 listopada 2016). Spektakl francuskiego Teatru Bouffes Du Nord zakończy festiwal we Wrocławiu, trwający od 14 października do 13 listopada 2016.

Peter Brook wielokrotnie gościł w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych (później Instytucie Grotowskiego), na zaproszenie którego pokazywał we Wrocławiu swoje spektakle, m.in. „Garnitur” i „Tierno Bokar”. Instytut Grotowskiego jest współproducentem przedstawienia „11 and 12” (premiera w 2010) oraz koproducentem najnowszego spektaklu reżysera –„Pole bitwy” (premiera w 2015). Przedstawienie nawiązuje do ostatniego rozdziału „Mahabharaty”, którego akcja toczy się po zakończeniu wojny, gdy nastał czas odbudowy pokoju. „Mahabharata” nie jest zwykłą książką ani też wspaniałym cyklem ksiąg, lecz ogromnym płótnem, które przedstawia wszystkie aspekty ludzkiej egzystencji. Bogactwo języka, którym napisano ten ponadczasowy epos, i zawarte w nim – zawsze zadziwiające – opowieści pomagają przenieść na scenę sytuację, która należy wprawdzie do przeszłości, ale odzwierciedla brutalne konflikty naszych czasów. Spektakl prezentowany jest podczas Olimpiady Teatralnej 12 i 13 listopada.

12 listopada w ramach Olimpiady Teatralnej zaprezentowany zostanie film dokumentalny „The Tightrope” w reżyserii Simona Brooka. Dokument, nakręcony metodą całkowitego zanurzenia za pomocą pięciu ukrytych kamer, prezentuje intymne aspekty pracy Petera Brooka z jego zespołem. W pracy teatralnej Peter Brook korzysta z ćwiczenia o nazwie The Tightrope, które przez dziesięciolecia przekształciło się w proces przemiany, podczas którego teatr, zarówno dla aktora, jak i widza staje się realnym, świeżym fenomenem. Pokaz filmowy odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bezpłatne wejściówki do odebrania są w kasach kina DCF i w Biurze Festiwalowym w Barbarze.

 

10–11 listopada odbędą się ostatnie pokazy w ramach Programu Instytutu Grotowskiego. Irański Teatr Aftab zaprezentuje spektakl „Kaganiec ciszy”. W trakcie całej Olimpiady czynne są wystawy w Kamienicy Rynek 25, m.in. wystawy fotografii Jana K. Fiołka „Wędrowanie za…” i Maurizia Buscarina „Apocalypsis cum figuris” – obydwie prezentowane w Programie Instytutu Grotowskiego.

 

Do zakończenia Olimpiady Teatralnej, tj. 13 listopada, odbywają się spektakle w ramach Eastern Line. Nurt ten prezentuje młody, niezależny teatr z Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniający różnorodność języka teatralnego tworzących go zespołów. Eastern Line to festiwal rozwijający ideę Trzeciego Teatru, sformułowaną przez Eugenia Barbę, krytycznie odnoszącego się zarówno do teatru instytucjonalnego, jak i minionej awangardy. W weekend zaprezentowane będą spektakle: „Szczelina” Teatru CHOREA, „Projekt: Matka” Teatru Kana, „Pieśni Leara” Teatru Pieśń Kozła, „Ewangelie dzieciństwa” Teatru ZAR, „My” greckiej Grupy Teatralnej Zero Point oraz „Marzenie – historia z Terezina” serbskiego zespołu PLAVO pozorište.

Data: 8 listopada 2016
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Pole_bitwy_fot_Simon_Annand_02 Amor_fot_Johanna_Weber_11 Amor_fot_Johanna_Weber_06 Ewangelie_dziecinstwa_fot_Lukasz_Giza_03 Kaganiec_ciszy_fot_Masoud_Pakdel_03 Marie_Helene_Estienne_ fot_Pascal_Victor Marzenie_fot_Andrijana_Pajovic_02 My_fot_05 Peter_Brook_fot_Maciej_Zakrzewski Pole_bitwy_fot_Pascal_Victor_01 Piesni_Leara_fot_Mateusz_Bral_08 Pole_bitwy_fot_Pascal_Victor_05 Pole_bitwy_fot_Simon_Annand_01 Projekt_Matka_fot_Piotr_Nykowski_08 Szczelina_fot_HaWa_12 The_Tightrope_kadr_02 Theodoros_Terzopoulos_fot_Francesco_Galli_01 Wedrowanie_za_wystawa_fot_Jan_K_Fiolek_02

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail