Spotkanie autorskie z Sabriną Janesch

Zapraszamy na wieczór autorski z Sabriną Janesch, podczas którego zaprezentujemy wybrane fragmenty jej powieści „Katzenberge” („Kocie Góry”) w polskim przekładzie. Jej bohaterka podąża śladem rodzinnej historii prowadzącej na Dolny Śląsk i Ukrainę. Inspiracją do powstania tej książki były opowieści dziadka autorki, który wypędzony ze swoich rodzinnych stron osiedlił się w okolicach Trzebnicy. Powieść ta nie została jeszcze w całości przetłumaczona na język polski.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 2 lutego, o godz. 17:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8c).

Za „Katzenberge” Sabrina Janesch została nagrodzona prestiżową nagrodą Mary Cassens dla najlepszego debiutu literackiego w Niemczech, zaś Günter Grass rekomendował jej powieść, mówiąc, że „tej książce należy życzyć wielu czytelników”.

Prezentowany przekład na język polski autorstwa uczniów XIII LO we Wrocławiu powstał podczas warsztatów translatorskich zorganizowanych przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, które prowadziła renomowana tłumaczka literatury Małgorzata Słabicka.

Spotkanie autorskie poprowadzi badaczka współczesnej literatury niemieckiej, prof. dr hab. Monika WoltingInstytut Filologii Germańskiej UWr Uniwersytetu Wrocławskiego.

O autorce
Sabrina Janesch urodziła się w 1985 r. w Gifhorn w polsko-niemieckiej rodzinie, studiowała kreatywne pisanie oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie w Hildesheim i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Münster. W 2009 r. otrzymała stypendium rezydencyjne Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej i jako Pisarka Miejska spędziła w Gdańsku pięć miesięcy. Autorka jest laureatką m.in. nagrody im. Mary Cassens dla najlepszego niemieckojęzycznego debiutu literackiego, nagrody im. Nicolasa Borna przyznawanej przez rząd Dolnej Saksonii, nagrody im. Anny Seghers oraz Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii. W 2012 roku ukazała się kolejna książka Sabriny Janesch zatytułowana „Ambra”, będąca gdańską sagą polsko-niemieckiej rodziny. W 2014 roku autorka opublikowała „Tango für einen Hund”, powieść drogi rozgrywającą się w scenerii Pustaci Luneburskiej. Najnowsza powieść Sabriny Janesch ukaże się w sierpniu tego roku nakładem wydawnictwa Rowohlt Berlin.

Sabrina Janesch