Zgłoś uwagę

Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem

Przenikanie się dwóch kultur. Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem poświęcone jego książce „Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje”

 

We wtorek, 13 czerwca, zapraszamy na spotkanie z Włodzimierzem Hermanem – kierownikiem artystycznym wrocławskiego Teatru Kalambur w latach 60., reżyserem oraz pisarzem. Autor opowie o swojej najnowszej książceMój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje”, w której łączy doświadczenie teatralne z własną biografią. Spotkanie, prowadzone przez Jarosława Freta, rozpocznie się o 19:00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze).

O książce
W książce „Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje” (Wydawnictwo Naukowe Scholar) Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu „Dybuk” An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.

„Według mnie sztuka An-Skiego jest wielką, metafizyczną metaforą losu samego autora, losu jego współbraci, Żydów, losy wszystkich wędrujących dybuków. A więc w jakimś sensie też losu mojego. Tłumaczenie sztuki An-Skiego jest pomyślana w książce jako jeden z etapów mojej subiektywnej wędrówki do czasu dawno już utraconego, wędrówkę w poszukiwaniu mojej tożsamości”.

O autorze
Włodzimierz Herman (ur. w 1937) ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962–1968). Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 roku w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach. Na scenie Teatru Królewskiego w Kopenhadze wyreżyserował (we współpracy z Janem Kottem) „Hamleta” Szekspira, zaś w kopenhaskim Boldhus Teatret przygotował europejską prapremierę „Ambasadora” Sławomira Mrożka, zrealizował też duńską prapremieręKartoteki” Tadeusza Różewicza.

W 2000 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą. Laureat prestiżowej Nagrody Teatralnej im. Hermana Banga oraz nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI za upowszechnianie polskiej kultury teatralnej w świecie. Po przejściu na emeryturę nadal uczestniczy w życiu kulturalnym i teatralnym oraz udziela się w środowisku polskim i żydowskim Danii. W 2015 roku nakładem wydawnictwa ATUT ukazała się jego książka „Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem. Wrocławska nostalgia”.

 

CO? Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem poświęcone jego książce „Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje”

GDZIE? Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa (Przejście Żelaźnicze)

KIEDY? Wtorek, 13 czerwca, 19:00

Wstęp wolny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wlodzimierz_Herman_portret_fot_Piotr_Topperzer

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail