Zgłoś uwagę

Startuje Program Rezydencji Artystycznych ESK 2016

San Sebastian

Głównym celem programu rezydencji artystycznych jest tworzenie i wzmacnianie więzi kulturalnych pomiędzy Wrocławiem i San Sebastián – miastami, które w roku 2016 staną się Europejskimi Stolicami Kultury. Program ma również inspirować owocną wymianę pomysłów i kreować wspólne inicjatywy artystów hiszpańskich, baskijskich i polskich. Artyści, którzy zakwalifikują się do programu rezydencji otrzymają dofinansowanie na realizację swojego pomysłu, pokryte zostaną też koszty ich pobytu w San Sebastián. Rezydencje Artystyczne są elementem programu Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

W ramach programu Biuro ESK 2016 oferuje artystom z Wrocławia i Dolnego Śląska możliwość odkrycia San Sebastián oraz realizowania w tym mieście swoich autorskich projektów inspirowanych hiszpańską i baskijską ESK. W naborze mogą wziąć udział trzyosobowe grupy. Program Rezydencji Artystycznych nie określa jakie dziedziny sztuki mogą się stać narzędziem artystycznej ekspresji, projekt może mieć charakter interdyscyplinarny.

Choć ważnym aspektem programu jest twórcze zbliżenie artystów wrocławskich i baskijskich, to należy podkreślić, że nie chodzi w nim tylko o integrację środowisk artystycznych. Ważny będzie efekt końcowy, czyli powstałe dzięki rezydencji dzieło, które będzie zaprezentowane zarówno we Wrocławiu, jak i w San Sebastián.   

Rezydencja polskich artystów w San Sebastián potrwa 21 dni. Dokładne daty wyjazdu będą określone po uzgodnieniu z artystami, ale przewiduje się, że pobyt w Kraju Basków odbędzie się na przełomie października i listopada 2014. W ramach programu zostaną pokryte koszty przelotu (Wrocław-Bilbao-Wrocław) i zakwaterowania w San Sebastián, a także zostaną zapewnione diety (30 euro/dziennie) oraz 1000 euro na realizację projektu (na narzędzia, materiały, itp.), organizator może także pomóc w znalezieniu miejsca do pracy twórczej. 

Na stronie Programu Rezydencji Artystycznych ESK 2016 można znaleźć najważniejsze informacje o programie oraz regulamin wraz z załącznikami: www.wroclaw2016.strefakultury.pl/rezydencje

To nie jedyny program rezydencji, który organizuje lub w którym bierze udział Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Warto przypomnieć, że dzięki współpracy Biura ESK 2016 z EU-Japan Fest i Youkobo Art Space można aplikować do programu rezydencyjnego na rok 2015 roku. Pierwszy termin upłynął już 30 czerwca, ale następny kolejny termin aplikacji upłynie dopiero 31 grudnia 2014 roku. Wyniki kolejno ogłoszone zostaną w sierpniu i lutym. Więcej o tym programie rezydencyjnym można znaleźć na stronie Youkobo Art. Space.  

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail