23 kwietnia 2016 – 22 kwietnia 2017
Wrocław
Dzięki temu niezwykle prestiżowemu tytułowi Wrocław dołączył do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto i 23 kwietnia 2016 roku rozpocznie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wyróżnienie to powiększy międzynarodową skalę naszych działań, urozmaici i wzbogaci rozmowę o różnorodności i tożsamości oraz wydłuży święto książki we Wrocławiu do kwietnia 2017 roku. W jego ramach idea „spotkania”, tak ważna dla literatury i czytelnictwa, wybrzmi jednocześnie we wszystkich językach świata.
Jedną z wymiernych korzyści płynących dla Wrocławia z pełnienia roli Światowej Stolicy Książki będą bez wątpienia silne i długotrwałe kontakty międzynarodowe z tymi miastami świata, które przywiązują podobnie dużą wagę do myślenia o literaturze nie tylko jako instrumencie promocji, ale jak o rzeczywistym motorze rozwoju. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki tytułowi będziemy mogli wprowadzić w mieście rozwiązania systemowe, sprzyjające książce, literaturze i czytelnictwu, na które bez kontekstu ESK i Światowej Stolicy Książki choćby z powodów finansowych czekalibyśmy jeszcze bardzo długo.
23 kwietnia 2016 roku kilka wyjątkowych wydarzeń uświetni ceremonię otwarcia Światowej Stolicy Książki. Na wrocławskim rynku w Kamienicy pod Złotym Słońcem otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Tego samego dnia odbędzie się specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury; wydarzenie, w którym tradycyjnie już bierze udział ponad 10 tys. wrocławian, w ten szczególny dzień przebiegnie niezwyczajnie odświętnie – nie tylko ze względu na świątynie, w których odbywać się będą czytania – i międzynarodowo. Przeprowadzimy naszych gości z całego świata przez Ulicę Krokodyli w galicyjskim miasteczku, w jakie zamieni się – z powodu trwającego równocześnie miesiąca lwowskiego – Przejście Garncarskie. Tego dnia także ukaże się „Gazeta Pisarzy”, niewiarygodne przedsięwzięcie, które ESK realizuje we współpracy z „Gazetą Wyborczą”. Gazeta tego dnia zostanie w całości – od wiadomości z kraju, przez sport po kulturę i biznes napisana przez literatów. O Wrocławiu, Światowej Stolicy Książki UNESCO, dowie się wówczas cała Polska. I nie tylko – projektem tym interesuje się już teraz wielu dziennikarzy z zagranicy ze względu na jego wyjątkowość i rozmach.