Zgłoś uwagę

Stopień zależności

19 sierpnia – 2 października 2016
wernisaż: 19 sierpnia, godz. 19:00

Awangarda ​BWA, 
ul. Wita Stwosza 32, Dizajn BWA, ul. Świdnicka 2-4 


Wystawa "Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016" bada zjawisko współdziałania i formowania się środowisk artystycznych. Stanowi przykład tego, co w kolektywnej sztuce ukraińskiej najciekawsze. Sztukę ukraińską we Wrocławiu będzie reprezentować ponad 25 grup artystycznych zza wschodniej granicy.

Wystawa "Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016" poświęcona będzie działaniom na czterech płaszczyznach: współdziałaniom jednorazowym/krótkotrwałym, stałym współdziałaniom kolektywnym, współpracom wynikającym z kształtowania się środowisk artystycznych i fenomenom współdziałania zespołu jako takiego. Kuratorem projektu jest Open Group – jeden z najbardziej znanych artystycznych kolektywów z Ukrainy, który pokaże zjawisko współpracy od środka. Formację tworzą czterej młodzi artyści – Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina, Pavlo Kovach. Grupa została założona w 2012 roku. Od tego czasu zyskała uznanie i rozgłos na kulturalnej mapie Ukrainy i sąsiednich państw. W 2015 roku kolektyw Open Group był laureatem głównej nagrody PinchukArtCentre oraz brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji w ramach narodowego Pawilionu ukraińskiego.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

19 sierpnia 2016

19:00 wernisaż
23:00 afterparty oraz koncerty Lyudska Podoba/ Ptakh – Anton Degtyarev (Klub UFF, wstęp wolny)
 

„Lyudska Podoba” – to ukraiński muzyczny zespół, eksperymentujący w zakresie sztuki audiowizualnej. Eksperymenty z dźwiękiem są środkiem poszukiwania i przedstawienia nowych awangardowych pop brzmień. Za pomocą uniwersalnego języka dźwięków Lyudska Podoba opowiada o życiu, miłości, pięknie, o zniesieniu granic, stereotypów i standardów. Źródłem inspiracji dla zespołu są kwestie gender, seksualności, ludzkie stosunki, miłość oraz jej brak.
https://soundcloud.com/lyudska_podoba

«Ptakh» to drugi projekt Antona Dehtiarowa, znanego również jako Quarkmonk. Ten projekt różni się od poprzedniego: jest w nim więcej atmosfery urbanizmu i rytmu współczesnego miasta. Muzykę Ptakha można odnieść do stylistyki techno. Jednak orkiestrowość i bogactwo dźwięku, charakterystyczne cechy brzmienia Ptakha, utrudniają jednoznaczną stylistyczną definicję.
https://soundcloud.com/ptakhmusic

20 sierpnia 2016
16:00 wykład „Oni nam za to zapłacą. Część pierwsza. Odessa – Charków 1970-1990”, prowadzenie: Tatiana Kochubinskaya

Tytuł wykładu pochodzi z odeskiej akcji artystycznej z 1984 roku, która miała miejsce w czasie klęski żywiołowej. Podczas akcji artyści chodzili po ulicach z plakatami z napisem „Oni nam za to zapłacą”, grożąc zemstą za „klęskę”. Ironicznie nawiązując do niszczących sił natury, akcja była również aluzją do politycznej sytuacji w kraju, istnienia podwójnych standardów, podziału na „my” i „oni”. Sytuacja podziału kultury na oficjalną i nieoficjalną przyczyniła się do pojawienia się ośrodków oraz form artystycznej twórczości kolektywnej. Wykład będzie poświęcony pojedynczym praktykom artystycznych grup w Charkowie i Odessie, które oprócz dążenia do wolności wypowiedzi wcielały w życie swoiste formy protestu.

24 sierpnia 2016
17:00 oprowadzanie kuratorskie

1 września 2016
16:30 wykład „Oni nam za to zapłacą. Część druga. Lwów – Kijów 1980-2000”, prowadzenie: Maria Lanko

Kolektywność jako podstawa twórczej metody i organizacji stosunków wewnątrz środowiska artystów była ważnym składnikiem działalności artystycznej w radzieckiej i niezależnej Ukrainie w ciągu całego ХХ stulecia. Rewolucyjne związki awangardowe, „koła przyjaciół” powojennej nieoficjalnej sztuki, skłoty pierwszych lat niepodległości — charakter kolektywnej interakcji dostosowywał się do społecznego i politycznego kontekstu, ale wciąż pozostawał narzędziem solidarności, wzajemnego wsparcia i walki z systemem (sztuki i państwa). Wykład będzie poświęcony dwóm ważnym ośrodkom radzieckiej i niezależnej Ukrainy (Lwów i Kijów). Zostaną przeanalizowane formy artystycznej zbirowości w tych miastach od lat 1980. i do dziś.

7 września 2016
17:00 oprowadzanie kuratorskie

9 września 2016
17:30 wykład „Subkultura graffiti jako doświadczenie współpracy”, prowadzenie: Vova Vorotniov

15 września 2016

16:30 „W wolnym związku: Przeniesienie wspólnoty w archiwum i we wspólnotę.”, prowadzenie: Lizaveta German i Maria Lanko
 

W styczniu 2014 kuratorki Lizaveta German i Maria Łanko wspólnie z artystami z Open Group uruchomili Otwarte Archiwum (openarchive.com.ua), narzędzie do trwającego badania praktyk artystycznych będące systemem powiązań pomiędzy ludźmi, przestrzeniami, rozmowami i historiami. Przyglądając się w dużej mierze nieinstytucjonalnemu, samoorganizującemu się, niemal rodzinnemu ukraińskiemu środowisku artystycznemu, archiwum odzwierciedla je w swej strukturze rosnącej jak drzewo genealogiczne rekomendacji artystów.

W rozmowach o projekcie i jego rozwoju kuratorki odkryją performatywne możliwości archiwum i przedstawią rozmaite „historie” ze środowiska artystycznego Zachodniej Ukrainy.

20 września 2016
16:00 performance „Totalny audio performance”, artyści: Sviter Group

21-23 sierpnia 2016
zamknięte seminarium „Praktyka zależności”, prowadzenie: The Mothod Fund

Członkowie sytuacyjnego, sztucznie stworzonego zespołu w ciągu trzech dni testować będą zasady kolektywności i metody podejmowania decyzji (praktykowane wewnątrz grup). Akcent zostanie położony na manifestacji niezgody, konfliktów, przemocy interakcji w praktykach kolektywnych. Praca w kolektywie sytuacyjnym zostanie przeprowadzona przy pomocy problematyzacji lokalnej rzeczywistości historycznej i zawodowej artystycznych wspólnot Ukrainy. Grupa „Method Fund” rzuca wyzwanie tym wspólnotom. Muszą one zamanifestować wspólny dyskurs: zunifikowanej reprezentacji współczesnej sztuki Ukrainy.

25 września 2016
16:00 wykład „Zbiorowe praktyki w ukraińskiej sztuce mediów. Druga połowa lat 90. i lata 2000.”, prowadzenie: Ianina Prudenko

28 września 2016
16:30 promocja katalogu

1 października 2016
12:00 i 17:00 oprowadzanie kuratorskie

ARTYŚCI ZAPROSZENI DO UDZIAŁU W WYSTAWIE:
Anatoly Belov & Oksana Kazmina (Kijów), Lubomyr Tymkiv (Lwów), Vitaliy Kohan & Hamlet Zinkivskiy (Charków), /Semen Hramcov & Stas Voyazlovskiy & Elena Afanasyeva & Maksym Afanasyev & Rina Hramcova, Sergey Dyachenko & Yulia Manukyan (Chersoń), Oleksiy Salmanov (Kijów), Anton Lapov & Evgeny Koroletov (Ługańsk), Anton Varga & Stanislav Turina (Lwów), Ksenia Gnylytska & Oleksandr Gnylytskyj (Kijów), Informacyjny obiekt "IO IMOVIRNIST. 89 dni zimy." (Lwów), Grupa R.E.P. (Kijów), grupa SOSka (Charków), Boba group (Charków), grupa Synchrodogs (Iwano-Frankiwsk), Concrete dates collective (Kijów), grupa Rapany (Chersoń), grupa Grupa (Lwów), grupa Shilo (Charków), Yuriy Kruchak & Yulia Kostereva (Kijów), grupa TanzLaboratorium (Kijów), grupa Peredvizh (Kijów), grupa SVITER & Ivan Svitlychnyi(Charków), Alevtina Kakhidze (Kijów), Oleksandr Kurmaz (Kijów), Vova Vorotniov (Kijów).

W ramach wystawy będą również przedstawione istniejące samozorganizujące się środowiska z Kijowa, Charkowa, Chersonia, Lwowa, Użgoroda oraz te, które nie są wyraźnie związane z żadnym miastem.

Kuratorzy: Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga)
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Współorganizator: BWA Wrocław​ – Galerie Sztuki Współczesnej
www.bwa.wroc.pl

wstęp płatny

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-czwartek: 11:00 - 18:00
piątek: 11:00 - 20:00
sobota i niedziela: 11:00 - 18:00

Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

4_soska-0004 5_soska-0003 8_exchenge 23x23cm 9_kiosks22x32sm 12_Project_Villa_Sovietica 13_Project_Villa_Sovietica 14_Project_Villa_Sovietica 6 9 93850021_crop 1 4

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail