Projekt Wrocławskiego Teatru Współczesnego STREFY KONTAKTU 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury obejmuje między innymi koprodukcje oraz własne realizacje sceniczne tekstów Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, a także konkurs dramaturgiczny i prezentację na scenie najnowszych sztuk polskich autorów niemal od razu po ich napisaniu.
Do konkursu zapraszamy nie tylko dramatopisarzy, ale również scenarzystów filmowych, poetów, prozaików, publicystów, aktorów i performerów, którzy debiutują u nas w nowej roli. Nasz główny cel to inicjowanie i wspieranie twórczości dramaturgicznej poszukującej nowych form wyrazu, oryginalnego języka teatralnego. Takie właśnie były strategie twórcze Kajzara, Karpowicza i Różewicza – twórców wrażliwych na otaczającą ich rzeczywistość i nieustannie eksperymentujących w poszukiwaniu jej artystycznego wcielenia. Nawiązujemy do długiej i bogatej tradycji dramaturgicznej Wrocławia i Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W latach 60. i 70.utwory patronów naszego projektu wyznaczały profil programowy sceny przy ul. Rzeźniczej. Ich dzieła należały do kategorii najbardziej nowatorskich, eksperymentalnych zjawisk teatralnych w Polsce, były świadectwem podjętego przez ich autorów twórczego ryzyka. Sztuki te gościły także często w repertuarze wrocławskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, były na nim nagradzane i dyskutowane. Nieprzypadkowo zatem, odwołując się do tej tradycji, ustanowiliśmy Kajzara, Karpowicza i Różewicza patronami projektu STREFY KONTAKTU 2016 i właśnie im będą poświęcone październikowe Dni Patronów.
Jesteśmy przekonani, że trzej wrocławscy twórcy mogą być interesujący dla dzisiejszego widza i inspirujący dla współczesnych autorów na różny sposób – przede wszystkim poprzez teksty, ale także przez bezkompromisową i konsekwentnie niezależną postawę twórczą.
Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny, ESK Wrocław 2016
www.strefykontaktu.pl
6 | 9 PAŹDZIERNIKA 2016
WYBRANE WYDARZENIA:
6 października
godz. 19:15 Tadeusz Różewicz „Nauka
chodzenia”, reż. Paweł Miśkiewicz.
Pokaz przedpremierowy
7 października
godz. 19:15 Tadeusz Różewicz „Nauka
chodzenia”, reż. Paweł Miśkiewicz. Premiera
8 października
godz. 18:00 Tymoteusz Karpowicz
„Zakup z dostawą na miejsce”, reż. Marek
Fiedor [czytanie performatywne]
godz. 19:15 Tadeusz Różewicz „Nauka
chodzenia”, reż. Paweł Miśkiewicz
godz. 20:00 Tadeusz Różewicz „Kartoteka”,
reż. Marcin Kalisz [koprodukcja WTW z krakowskim Teatrem Ludowym]
9 października
godz. 18:00 Helmut Kajzar „Gwiazda”,
reż. Krzysztof Czeczot [transmisja radiowa].
Premiera: 24.09.2016
godz. 20:00 Tadeusz Różewicz „Nauka
chodzenia”, reż. Paweł Miśkiewicz