Zgłoś uwagę

Szachy w Europejskiej Stolicy Kultury

slajder11111

Jeszcze przez dwa dni będą odbywać się we Wrocławiu Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W zawodach, rozgrywanych w Hali Stulecia, bierze udział blisko 900 zawodników z całego kraju. W skład Komitetu Honorowego mistrzostw wszedł Krzysztof Maj, dyrektor Biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Szachy to najpopularniejsza gra planszowa na świecie, w którą regularnie gra nawet 700 mln ludzi, z czego ok. 200 mln rozgrywa swoje partie także przez Internet. Najwięcej pasjonatów królewskiej gry, bo tak zwykło określać się szachy, mieszka w USA, Indiach i Rosji, z której pochodzi najwięcej wybitnych graczy i mistrzów świata, z Garri Kasparowem na czele. Warto przypomnieć, że 2 lata temu Kasparow odwiedził Wrocław, przekonując do wprowadzenia na Dolnym Śląsku programu „Edukacja przez szachy w szkole”. W Polsce liczba zarejestrowanych zawodników w Polskim Związku Szachowym przekracza 55 tysięcy! 

Szachy juz dawno stały się elementem szeroko rozumianej kultury europejskiej, a ich egalitarność, a więc fakt, że można uprawiać tę grę bez względu na wiek, płeć, rasę czy status majątkowy, doskonale wpisuje się w kanon wartości przyświecających jednoczącej się Europie. Symbolicznym potwierdzeniem tego jest choćby to, że nad obecnie rozgrywaną w Tromso Olimpiadą Szachową, w której udział bierze rekordowa liczba 170 reprezentacji państwowych, patronat objęło Norweskie Ministerstwo Kultury, stając się zarazem strategicznym partnerem całej imprezy.

Mistrzostwa Polski Juniorów to nie ostatnia z wielkich imprez szachowych we Wrocławiu, jakie będą rozgrywane w tym roku w stolicy Dolnego Śląska. Już w grudniu Wrocław będzie gościć najlepszych szachistów Europy, którzy będą walczyć o tytuł najlepszego szachisty w formule szachów szybkich na Starym Kontynencie. 

Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wspiera także rozwój shogi, gry, która bywa nazywana szachami japońskimi. Miesiąc temu we Wrocławiu gościła profesjonalna shogistka, Madoka Kitao, która spotkała się z przedstawicielami ESK 2016, a rozmowa dotyczyła m.in. rozwoju tej gry we Wrocławiu. 

Poniżej prezentujemy fotorelację z MP juniorów w Hali Stulecia:

 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail