Zgłoś uwagę

Sztuka prześladowana. Heinrich Tischler i jego wrocławskie środowisko

20 marca - 31 lipca 2016

Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski

 

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę prac artystów żydowskich międzywojennego Wrocławia. Centralną postacią ekspozycji jest malarz, grafik i architekt Heinrich Tischler (1892 – 1938), uczeń wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz słynnego malarza Otto Müellera. Prezentowana ekspozycja jest pierwszym od 85 lat wrocławskim pokazem twórczości Heinricha Tischlera. 

Heinrich Tischler i całe jego pokolenie, ukształtowane przez traumatyczne doświadczenie I wojny światowej, zwróciło się w stronę wyrazistego ekspresjonizmu. Z upływem lat zarówno jego prace jak i innych twórców coraz częściej odzwierciedlały problematykę egzystencji artystów żydowskiego pochodzenia w okresie międzywojennym, którzy stali się wówczas ofiarami politycznej i artystycznej dyktatury. Tylko nielicznym twórcom pochodzenia żydowskiego, prześladowanym w Europie przez nazistowski reżim i od 1933 roku walczącym o przetrwanie, udało się przeżyć i ocalić swój dorobek artystyczny.

Z tego również względu cenieni artyści wyznania mojżeszowego ze Śląska lat 20. XX wieku są dzisiaj niemalże nieznani, a losy wielu wciąż pozostają niezbadane. Powstanie wystawy przygotowanej przez Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Śląskie w Görlitz, zainspirowało pytanie o wkład twórców pochodzenia żydowskiego w życie artystyczne Wrocławia lat 20. ubiegłego wieku. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ponad sto prac ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz Muzeum Miejskiego Wrocławia. Większość z nich to graficzna spuścizna Heinricha Tischlera. Towarzysza im prace twórców z jego kręgu: Isidora Aschheima, Käte Ephraim-Marcus, Emmi Pick, Jechiela Schulsingera.

Kurator - dr Johanna Brade, Muzeum Śląskie w Görlitz

Do wystawy wydany został katalog

 

Wystawa płatna: bilet normalny 15 zł., bilet ulgowy 10 zł.

Godziny otwarcia:

wt-pt: 10.00 - 17.00

sb-nd: 10:00 - 18:00

 

Więcej na www.mmw.pl

Projekt realizowany w ramach Programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

H_Tischler_Zmierzch_1925 _o ... esisches_Museum_Görlitz

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail