Sztuki wizualne na lato w mieście na półmetku

Oczy na Wrocław. Wszystko, co najlepsze w sztukach wizualnych oferuje latem Europejska Stolica Kultury. Specjalna wakacyjna propozycja dla mieszkańców Dolnego Śląska i turystów – czyli 22 wydarzenia artystyczne w niezwykłych przestrzeniach miasta – wkracza właśnie w decydującą fazę.

Za nami sukces frekwencyjny otwarcia wystawy stałej polskiej sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł i Przeglądu Sztuki SURVIVAL. A co przed nami?

OSTATNIA SZANSA

Tylko do 31 lipca br. w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie można obejrzeć wystawę Sztuka prześladowania Heinricha Tischlera – malarza, grafika i architekta, ucznia wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz słynnego malarza Otto Müellera. To pierwsza od 85 lat espozycja prac tego artysty.

Szczegółowe informacje: T U T A J

Koniec lipca to także ostatnia okazja, by w Browarze Mieszczańskim przyjrzeć się pracom 64 artystów i grup artystycznych z Niemiec w ramach zanieśniania współpracy pomiędzy Wrocławiem a Dreznem. Ostrale weht ODER poświęcone tożsamości w erze globalizacji, migracji, wielokulturowości i wykluczeniu otwiera bramy przy ulicy Hubskiej 44.

Wacław Szpakowski
to artysta światowego formatu. Pionier abstrakcji geometrycznej w sztuce wspólczesnej. Wystawa jego prac, zbierająca fanastyczne recenzje, dostępna jest tylko do ostatniego dnia lipca w Muzeum Miejskim Wrocławia.

CZTERY KOPUŁY I … JEDEN CHAGALL

Z końcem czerwca swoje podwoje otworzył Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Narodowego, dając początek Muzeum Sztuki Współczesnej w tym miejscu. Odrestaurowana po niemal siedemdziesięciu latach przestrzeń doczekała się godnej jej wystawy. Prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki czy Władysława Hasiora można oglądać podczas wystawy stałej polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł.
Szczegółowe informacje: T U T A J

Wystawa prezentująca prace graficzne na tle europejskiej awangardy XX-tego wieku: Marc Chagall i  artyści europejskiej awangardy to wybór dzieł ze zbiorów Muzeum Chagalla w białoruskim Witebsku - mieście, w którym artysta przyszedł na świat i którego wspomnienie pojawiało się w jego twórczości przez całe życie. Dostępna do 31 sierpnia br. w Muzeum Miejskim Wrocławia.

CZY SZTUKA MA SWOJE IQ?

Ponad 180 prac autorstwa trzydziestu wrocławskich artystów gości w Narodowym Forum Muzyki. Inspiracją do przygotowania ekspozycji przez kuratorkę Ewę Kaszewską była inteligencja – wskaźnik IQ stworzony 104 lata temu we Wrocławiu przez prof. Williama Sterna. Wystawie Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia towarzyszą oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i seniorów. Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

MOCNA KONCÓWKA LATA

Sierpień zapowiada się równie intensywnie. 19 sierpnia startuje Stopień zalezności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000-2016. Na wystawę skupiającą fenomen „współpracy” i „współdziałania”, które stanowią punkt wyjścia do analizy współczesnych środowisk artystycznych na Ukrainie zapraszany do Awangardy BWA.

Hamburger Bahnhof jest jednym z największych na świecie muzeów sztuki współczesnej. Od dwudziestu lat prezentowana jest w nim na stałe kolekcja Ericha Marxa. Dzieła opuszczają pomieszczenia Galerii Narodowej niezwykle rzadko. Od 23 sierpnia będzie można je oglądać
w Muzeum Sztuki Współczesnej podczas wystawy Summer Rental / Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu.

Więcej informacji: WWW oraz FB

Trasa zwiedzania jest dostępna w bezpłatnej aplikacji Footsteps na urządzenia mobilne: „Sztuki wizualne na lato w mieście” ESK Wrocław 2016.

Sztuki wizualne ESK 2016