Zgłoś uwagę

Sztuki wizualne w ramach Miesiąca Lwowskiego

Ukrajins’kyj Zirz, czyli Ukraiński Przekrój to obraz ukraińskiej sztuki współczesnej powstały z przecięcia wielu warstw, ujawniający ukryte oblicze Ukrainy. Poszczególne warstwy: artystyczna, historyczna, społeczna, polityczna pokazują jak różnorodna i wielowątkowa jest najnowsza sztuka powstająca na Ukrainie.

Na sześciu poziomach kamienicy Rynek 25 we Wrocławiu, od piwnicy aż po dach, powstała najobszerniejsza i najpełniejsza wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej – malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans, wideoart oraz sztukę mediów cyfrowych zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów z całej Ukrainy.
Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia III Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej organizowane w ramach programu Wrocław-Lwów Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 składa się trzech komplementarnych części. Osią prezentacji jest wystawa pn. Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia, która zostanie uzupełniona o specjalną prezentację poświęconą historii ukraińskiej sztuki mediów pn. De(re)konstruowanie. Ponadto, wystawom towarzyszyć będzie program ukraińskiego performansu.

Wystawa Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia jest obrazem aktualnego stanu sztuki powstającej na Ukrainie, osadzonej w kontekście kryzysu, który wypełnia życie Ukraińców, także artystów. Wystawa podejmuje próbę pokazania sztuki ukraińskiej wobec czasu wojny i zmiany. Pierwszy Ukrajins’kyj Zriz zorganizowany w 2010 roku w Lublinie, był próbą samoidentyfikacji, szukaniem tożsamości ukraińskiej sztuki współczesnej. Trzy lata później, w 2013 roku, w ramach drugiej edycji pn. Liman, ważny stał się proces autoanalizy i samooceny. Aktualny przekrój pn. Przeobrażenia, jego elementy, części, fragmenty, które w poprzednich edycjach były wynikiem „przecięcia", teraz są rezultatem „wybuchu”. Ten wybuch jest katalizatorem, który radykalizuje badanie procesu transformacji w sztuce współczesnej Ukrainy. Wystawa Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia zostanie zbudowana wokół obszarów problemowych wyznaczonych przez następujące pojęcia: niepewność, niemoc, niepokój, migracja, tożsamość, przemiana, negocjacje, dialog, kompromis, aberracja, paradoks, trauma, nienawiść, potworność, śmierć.

Projekt kuratorski De(re)konstruowanie. Ukraińska sztuka mediów 1991-2015 jest historyczną opowieścią o rozwoju ukraińskiej sztuki mediów, od pierwszych działań z początku lat 90. do obecnych poszukiwań, głównie młodych artystów. Wystawa składa się z trzech części, ukazuje pierwsze eksperymenty malarzy z nowymi mediami, narodziny sztuki mediów około 1997 roku, a także zmiany powodowane upowszechnieniem się cyfrowych narzędzi. Wystawa jest pierwszym przekrojowym przedstawieniem historii ukraińskiej sztuki mediów, w opracowaniach, której często brakuje powiązań między pokoleniami artystów, kierunkami i obszarami sztuki. De(re)konstruowanie będzie próbą znalezienia tych relacji i zależności, a także próbą stworzenia mapy rozwoju ukraińskiej sztuki mediów.

Prezentacje ukraińskiej sztuki performance uzupełnią program Ukrajins’kiego Zrizu o działania efemeryczne i na żywo, systematycznie prezentowane podczas trwania całego wydarzenia. Performans wyróżnia się wyraźnie we współczesnej sztuce ukraińskiej. Co istotne wykorzystywany jest przez artystów różnych pokoleń i rodzajów sztuki, będąc łącznikiem pomiędzy tradycyjnymi strategiami artystycznymi a nowymi mediami – wraz, z którymi stał się symbolem przemian sztuki Ukraińskiej.

MIEJSCE: Kamienica, Rynek 25, Wrocław
TERMIN: 01.04-03.05.2016
OTWARCIE WYSTAWY: 1.04.2016 | piątek | godz.17.00
Wstęp wolny

Więcej informacji T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Pavlo MAKOV_instalation

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail