Zgłoś uwagę

SZUKAJĄC LEARA: VERDI

Autorski spektakl Michała Znanieckiego Szukając Leara: Verdi realizowany przez Fundację jest częścią projektu GŁOS WYKLUCZONYCH, mającego na celu przybliżenie świata muzyki i teatru osobom, które na co dzień mają utrudniony dostęp do sztuki.

Przez kolejne lata powstanie cykl spektakli, z których każdy angażować będzie w pracę na scenie inną grupę społecznie wykluczoną u boku uznanych artystów. Tytuły wyprodukowane we Wrocławiu powstają we współpracy z wybranymi miastami partnerskim Wrocławia. Szukając Leara: Verdi jako spektakl promocyjny ESK prezentowany był już w Buenos Aires (kwiecień 2013) w historycznej willi Victorii Ocampo. Wystąpili wówczas artyści na co dzień związani z Teatro Colon. Pokaz wrocławski angażuje mieszkańców domów opieki społecznej podległych Miejskiemu Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Zaprezentują się na scenie obok artystów profesjonalnych – gwiazd świata opery i teatru. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się Jerzy Artysz (Król Lear), Ewa Biegas (Kordelia), Karina Skrzeszewska (Goneril), Marta Mika (Regana) i Wojciech Malajkat (Fool). Lipcowa premiera poprzedzona była kilkumiesięcznymi warsztatami dla seniorów prowadzonymi przez Zofię Dowjat i Annę Skubik. Była to pierwsza – kameralna – prezentacja spektaklu. Z kolei w grudniu publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie na deskach Teatru Muzycznego Capitol, z udziałem orkiestry pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się kluczem do wyboru grupy społecznej. Dzięki udziałowi osób starszych w projekcie, zyskuje on wartość dodaną i jest pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika, które stają się częścią spektaklu. Michał Znaniecki, pracował z grupami wykluczonymi, takimi jak mieszkańcy hospicjów, więzień, szpitali psychiatrycznych czy sierocińców, a za swoją działalność w tym zakresie był wielokrotnie nagradzany.

Chęć skomponowania opery Król Lear towarzyszyła Verdiemu przez szereg lat. Pierwsze wzmianki na temat zainteresowania kompozytora szekspirowskim bohaterem odnajdujemy już w 1843 r. Verdii zafascynowany tym tematem, pierwotnie pracował nad librettem z Salvatore Cammarano, który zmarł 1852 roku nie kończąc libretta. Pracę kontynuował librecista Antonio Somma. Na przestrzeni kilku lat powstały dwie wersje libretta, z których druga była tematem bardziej szczegółowych prac Verdiego i Sommy.

Historia powstawania tej opery jest niezwykle ciekawa. Verdi podejmował temat i pracował nad nim, ale w konsekwencji zawsze go porzucał. W roku 1856 dostał propozycję podpisania kontraktu na skomponowanie Króla Leara w oparciu o szekspirowską sztukę. Jednak nie podjął tego tematu, skupiając swoją uwagę na Simon Boccanega. Temat Króla Leara był obecny w życiu kompozytora jeszcze długo. W 1896, na pięć lat przed śmiercią przekazał on libretto młodemu wówczas kompozytorowi Pietro Mascagniemu.W korespondencji Verdiego odnajdujemy wiele śladów, które nakierowują nas na fragmenty muzyczne, komponowane z myślą o operze Król Lear. Wędrując przez twórczość wielkiego kompozytora rysuje się fascynująca mapa. W oparciu o nią urodził się Król Lear na nowo odczytany. To pierwsza w historii opery i teatru muzycznego próba odnalezienia sladów verdiowskiego Leara. W rocznicę 200-lecia urodzin kompozytora oddajemy mu cześć tworząc spektakl teatralno – muzyczny opierający się na temacie, którego los nie był Verdiemu nigdy obojętny.

SZUKAJĄC LEARA: VERDI 

Premiera 20 lipca godz. 19.00
Biuro Festiwalowe IMPART we Wrocławiu, ul. Mazowiecka 17
19 lipca godz. 19.00 – próba generalna otwarta dla publiczności
Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita, Łukasz Borowicz
Występują: Ewa Biegas, Karina Skrzeszewska, Marta Mika, Jerzy Artysz, Wojciech Malajkat/Michał Dudziński
Choreografia: Diana Theocharidis
Kostiumy: Joanna Medyńska
Realizacja światła: Bogumił Palewicz
Prowadzenie warsztatów: Zofia Dowjat, Anna Skubik

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

verdi kafelek

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail