W tym tygodniu kończymy czerwcowy nabór na mikroGRANTY ESK 2016 – wnioski można było składać do poniedziałku, 15 czerwca, do godziny 23:59.
„Kino pod WrocMilą” to wyjątkowy projekt, w którym „zagrają” wrocławskie przeprawy, mosty i kładki. 20 czerwca we Wrocławiu powstanie kino samochodowe. Na membranie okalającej Stadion Wrocław premierę będzie miał stworzony przez pomysłodawców projektu film pt. „Mosty” w reżyserii Mateusza Kowalskiego. Pomysłodawcą projektu jest Mateusz Siemież, dla którego będzie to spełnienie wielkiego marzenia – zorganizowania kina samochodowego. Film opowiada historię policjanta cierpiącego na gefyrofobię, czyli ogromny lęk przed mostami. Jego słabość wykorzystuje były partner, chcący zemścić się za stare krzywdy.
To pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury 2016 w ramach Koalicji Miast. Zgodnie z hasłem „Kierunek Kulturalna Stolica” z kilku polskich miast w podróż ruszą artyści i animatorzy. Wszyscy spotkają się 20 czerwca o godz. 10.00 we Wrocławiu na Moście Uniwersyteckim – gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.
Od dziś przez trzy tygodnie Wrocław będzie gościć rezydentów z Kraju Basków. Europejską Stolicę Kultury odwiedzą Ainara LeGardon, Jaime de los Rios oraz Eneko Gil.
Podczas tegorocznej, trzeciej edycji Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu było wszystko to, co czytelnicy mogli sobie wymarzyć. Nieoczekiwane zwroty akcji (i pogody), znakomita dramaturgia i organizacja, świetnie czytający i interpretujący książki aktorzy (plus poeta Wojciech Bonowicz) oraz znakomita literatura.
Czekając na wyniki czerwcowego naboru, zapraszamy na kolejne mikroGRANTOWE wydarzenia. W tym tygodniu – spektakl o Janie Kaczmarku, kolejne tury warsztatów z mozaiki, drugie spotkanie z poezją haiku, ostatnia podróż w czasie na Ołbinie oraz wernisaż pierwszej wystawy projektu „Art in the Office”.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Narodowego Forum Muzyki 5 września br. W każdej z czterech sal odbywać się będą koncerty zespołów Narodowego Forum Muzyki.
Na wydarzenia w godzinach od 11:00 do 15:30 obowiązuje wstęp wolny. Zastrzegamy, że ilość miejsc jest ograniczona. Na wieczorne koncerty wstęp jest płatny.
Szczegółowy rozkład komunikacji miejskiej we Wrocławiu, w okresie świąteczno-noworocznym (23.12.16-06.01.17). Zachęcamy do prześledzenia godzin kursowania zarówno tramwajów, jak i autobusów w nadchodzących dniach.
Sylwester Wrocławski zaprasza 31 grudnia na wielką fetę. Wrocławski Rynek zamieni się w ogromny klub z dwiema scenami, na których wystąpią artyści ze stolicy Dolnego Śląska. Będzie to okazja do hucznego zakończenia roku 2016, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury i przywitania nowego, 2017!
Mamy przyjemność ogłosić kolejny nabór wychodzący dla przedstawicieli środowisk kulturalnych, artystycznych i akademickich z Wrocławia i Dolnego Śląska. Kierunek Berlin.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy NON SOLA SCRIPTA to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Program festiwalu to muzyczna podróż przez kilka wieków w jednym z najpiękniejszych zakątków Wrocławia. Cykl koncertów rozpocznie się 2 lipca i przez całe lato, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Podczas pierwszego festiwalowego koncertu (2 lipca, godz. 19:00) usłyszymy efekty współpracy Winfrieda Böniga, organisty tytularnego Katedry św. Piotra i NMP w Kolonii, z utalentowanymi trębaczami młodego pokolenia z Wrocławia – grupą Wratislavia Trumpet Consort.
Bilety (15/20 złotych) dostępne będą w kasie Impartu, na www.impart.art.pl, na platformie www.eventim.pl, a także w stacjonarnych punktach sprzedaży (Empik, Media Markt i Saturn). Do kupienia będą też na godzinę przed każdym koncertem w kościele Św. Krzyża.
W pewien wiosenny poranek 8 lat temu, powstał zalążek pomysłu związanego z modelowym osiedlem, a dwa lata później - 20 grudnia 2011 roku rozpoczęły się warsztaty projektowe. Nikt jeszcze nie wiedział, że będzie nazywało się Nowe Żerniki.
W najbliższy wtorek i środę (13 i 14 czerwca) zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na pokazy spektaklu „Odzwierciedlenie”, przygotowanego przez Fundację Jubilo we współpracy z osadzonymi z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. W kwietniu tego roku spektakl zajął I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu.
Tegoroczne działanie to kontynuacja projektu Warzywny Ogród Społeczny, który zrealizowaliśmy w 2016 roku. Jest to to interdyscyplinarny projekt integracyjny realizowany od 18 czerwca do 22 lipca na Placu Społecznym w ramach 13. Edycji Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.
Uwaga! Ze względu na niesprzyjącą prognozę pogody, Ogródek Społeczny na Placu Społecznym odbędzie się w niedzielę 18 czerwca.
Wystawa, prezentująca niezwykłą twórczość Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects, przygotowana przez Alliance for Architectural Modernity z Tajwanu została po raz pierwszy zaprezentowana w 2016 roku w Muzeum Alvara Aalto w Helsinkach. Wernisaż odbędzie się 22 czerwca 2017 r. o godzinie 18:00. Wystawa potrwa do 27 sierpnia 2017 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
15. edycja Przeglądu Sztuki Survival odbędzie się w nieczynnym od wielu lat, modernistycznym budynku Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaprojektowanym w 1964 roku przez Krystynę i Mariana Barskich. Otwarcie nastąpi 23 czerwca 2017 o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Książka na lato! Czerwcowe BOOKOWISKO - wyprzedaż domowej literatury to gratka dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez czytania, a wyjazdu na urlop bez walizki pełnej książek. Najbliższa edycja wyprzedaży domowej literatury będzie świetną okazją, by pobuszować wśród najróżniejszych książek i niedrogo zaopatrzyć się w lektury na lato. W BOOKOWISKU każdy może wziąć udział także jako wystawca i za symboliczne kwoty sprzedać te publikacje, na które nie mam już miejsca w domu.
Z początkiem lata Pracownia przy Komuny Paryskiej 45 zaprasza dużych i małych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. W Sąsiedzki Czwartek (22 czerwca) naszym gościem będzie Karolina Mróz, prezeska fundacji Dom Pokoju, która opowie o funkcjonowaniu organizacji pozarządowych we Wrocławiu - jak wygląda rzeczywistość NGO-osów, jakie wyzwania stoją przed stowarzyszeniami, co mogą zrobić dla mieszkańców?
Już w ten piątek, 30-ego czerwca o godzinie 13:00, Prezydent Miasta Wrocławia, Rafał Dutkiewicz dokona uroczystego odsłonięcia instalacji rzeźbiarskiej NAWA Oskara Ziety i otworzy do ponownego użytkowania zrewitalizowaną wyspę Daliową.
Podczas pierwszego koncertu festiwalu organowego Non Sola Scripta usłyszeliśmy piękny koncert Winfrieda Böniga – organisty tytularnego Katedry św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny w Kolonii oraz pokaz umiejętności utalentowanych trębaczy młodego pokolenia z Wratislavia Trumpet Consort. W składzie: Igor Cecocho, Paweł Spychała, Seweryn Wróbel i Aleksander Zalewski.
W 14. edycji mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016 do pierwszego etapu oceny komisji trafiły aż 53 pomysły działań na otwartych przestrzeniach Wrocławia. 16 z nich zostało szczegółowo omówionych przez pięcioosobową komisję, a 9 najlepiej ocenionych projektów, skierowanych do negocjacji z Zespołem mikroGRANTÓW.
Szymek ma 12 lat i pochodzi z Łodzi. Jest dosyć grzecznym chłopcem, nieźle się uczy w szkole, ma dużo kolegów i koleżanek. Jak wielu chłopców bardzo interesuje się historią. Lubi też bawić się kolejką, bo kocha pociągi! Całymi dniami mógłby obserwować jak mkną po szynach. Szymek całkiem dobrze też gra w piłkę. Co roku jeździ na wakacje do swojej Babci na Brochów. Bardzo kocha swoją Babcię, lubi to miejsce i interesuje się jego historią, dlatego zawsze chce zostać dłużej... Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i trzeba wracać do domu!
Czwarty rok z rzędu baskijscy artyści przyjadą na rezydencje do Wrocławia. Wraz z tym projektem Instytut Kultury Baskijskiej oraz Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro kontynuować będą z kolei współpracę, która do 2016 roku stanowiła część programu „Joan-etorriak”, finansowanego przez Fundację Donostia/San Sebastian 2016, a także inne partnerskie organizacje, w tym Etxepare.
W najbliższą niedzielę 16 lipca o godzinie 19:00 zapraszamy na trzeci koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego NON SOLA SCRIPTA. W niedzielny wieczór, w Kościele Świętego Krzyża zagrają Jakub Stefek, pochodzący ze Szczecina organista młodego pokolenia wraz z zespołem Vocal Varshe. Muzycznym żywiołem tego znakomitego trio wokalnego są wykonywane w trzech językach (hebrajski, jidysz i ladino), liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie. Muzyczna współpraca pomiędzy artystami wypełni kościół niezwykłą, mistyczną atmosferą. Bilety na koncert już w sprzedaży
Lena Piękniewska - piosenkarka i aktorka. Autorka dwóch projektów o tematyce żydowskiej. "Kołysanki Na Wieczny Sen" oraz "Coś przyjdzie - miłość lub wojna". Ten ostatni, będący hołdem dla dziecięcej poezji z czasu zagłady, swą premierę miał w 2016 roku podczas Festiwalu Singera. Koncertuje z najwybitniejszymi muzykami sceny jazzowej i performatywnej.
Bernhard Gfrerer to jeden z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych na świecie. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu, koncertował m.in. z Placido Domingo, José Carrerasem i Jamesem Kingiem. Występował w największych metropoliach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz w Azji. Juror międzynarodowych konkursów organowych oraz wykładowca w klasach mistrzowskich w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Polsce i Austrii. W 2005 r. za swoją działalność muzyczną otrzymał tytuł Profesora Honoris Causa Republiki Austrii.
Chcesz zorganizować grę miejską na Fabrycznej, sąsiedzki piknik na Psim Polu lub osiedlowy festyn dla dzieci na Krzykach? A może wraz z przyjaciółmi ze Śródmieścia spisać historię Waszej ulicy lub zaanimować życie najbliższego podwórka organizując na nim warsztaty? Masz pomysł, by wziąć osiedle w swoje ręce? Czekamy na Ciebie i Twoje pomysły na działania w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic!
Przed nami piąty koncert XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Non Sola Scripta. W niedzielny wieczór - 30 lipca o godzinie 19:00 - w Kościele Świętego Krzyża usłyszymy niezwykłą mieszankę organowej muzyki z dźwiękami fletu w wykonaniu Małgorzaty Klorek i Ewy Rułki. Artystki zaprezentują w swoim programie dzieła m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Franza Wilhelma Ferlinga.
Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro i Motel Spatie otwierają nabór na rezydencję w Arnhem dla przedstawicieli środowisk artystycznych i kulturalnych z Wrocławia i Dolnego Śląska. Nabór w szczególności skierowany jest do artystów, kuratorów, animatorów, aktywistów, badaczy i teoretyków kultury miejskiej oraz osób związanych z niezależnymi ruchami miejskimi.
Po etapie negocjacji Komisja Konkursowa Wrocławskiego Programu Wydawniczego postanowiła o rozstrzygnięciu Naboru Dodatkowego na 2017 rok. Do Naboru Dodatkowego Wrocławskiego Programu Wydawniczego wydawcy zgłosili 21 projektów książek i czasopism. Po etapie oceny ekspertów Komisja Konkursowa zdecydowała o zaproponowaniu dofinansowania w formie koedycji 6 projektów. Po etapie negocjacji wszyscy wydawcy podjęli decyzję o publikacji swoich projektów w ramach Programu.
Jalda Rebling - jedna z najważniejszych postaci odrodzenia muzyki jidysz w Niemczech zaprezentuje osobistą historię jidysz z NRD podczas niedzielnego koncertu w Synagodze Pod Białym Bocianem. Akompaniować jej będą dwaj wspaniali muzycy: Tobias Morgenster na akordeonie i Daniel Weltlinger na skrzypcach.
27 sierpnia we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem odbędzie się tegoroczny koncert zakończeniowy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Krzyżowa-Music", poświęcony kompozytorom pochodzenia żydowskiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in.: kwintet fortepianowy Mieczysława Weinberga, trzy utwory na kwartet smyczkowy Igora Strawinskiego oraz oktet smyczkowy Felixa Mendelssohn-Bartholdy. Usłyszymy także Trio Schoenfielda na klarnet, fortepian i skrzypce, które jest równocześnie zabawne, wirtuozowskie i odnosi się do żydowskich melodii, a także do twórczości Szostakowicza, Prokofieva i Bartóka.
Używamy infromacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Dowiedz się więcej.
Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. ESK stanowi ważny element poszukiwania nowej tożsamości zjednoczonej Europy.
Zobacz więcejBądź na bieżąco z nowościami, promocjami. Otrzymuj informacje o wydarzeniach, projektach i aktualnościach. Nie wysyłamy spamu! Dowód?